• Edhe një udhëtare mbrëmë u testua për coronavirus në Shkup, rezultatet dolën negative

  26 Shkurt, 2020

  koronavirusMbrëmë vonë në Klinikën Infektive u bë testi i tretë i një rasti të dyshimtë me coronavirus.

  Pacientja e cila kishte arritur nga Milano dhe ishte sjell në Klinikën Infektive doli me rezultatet negative, domethënë nuk ishte e infektuar me coronavirus, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

  “Rezultatet e pacientes që u testua për coronavirus në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Shkup ...

 • Sot lëshohet në përdorim teleferiku me gjashtë ulëse në Kodrën e Diellit

  26 Shkurt, 2020

  teleferiku-kodra-e-diellitNë ski qendrën më të madhe Kodra e Diellit, sot do të lëshohet në përdorim teleferiku i ri me gjashtë ulëse.

  Gjatësia e linjës e teleferikut është 1.420 metra, ndërsa kapaciteti maksimal 3.200 skijatorë për një orë.

  Në këtë ngjarje do të marrë pjesë kryeministri teknik Oliver Spasovski, zëvendëskryeministri dhe ministër i sistemit politik dhe marrëdhënieve mes bashkësive Sadulla Duraku, zv.kryeministri ...

 • “Nuk e bëmë t’madhe pse n’shkollë fillore nxënësit mbanin thika edhe pse u dashtë”

  26 Shkurt, 2020

  Nuk e bëmë t’madhe pse n’shkollë fillore nxënësit mbanin thika e boksiraça – edhe pse u dashtë;

  nuk e bëmë t’madhe kur arsimtari e ndezke nga një bashkë me nxënësit – edhe pse u dashtë;

  nuk e bëmë t’madh bulizmin ndaj nxënësit ma t ‘sjellshëm nga “të fortit” e shkollës – edhe pse u dashtë;

  nuk e bëmë të madhe ngacmimin seksual, qeshnim kur profesori u folke fjalë të ‘pahijshme çikave t ‘klasës ...

 • Tragjedia në Rramanli, foto rrëqethëse nga vendi i ngjarjes

  23 Shkurt, 2020

  bombola e gazitFoto rrëqethëse vijnë nga vendi i tragjedisë në Rramanli të Kumanovës ku humbën jetën tre fëmijë të moshës nga 8 deri në 11 vjeç dhe 7 persona të tjerë mbetën të plagosur nga shpërthimi i bombolës së gazit në shtëpinë e tyre. Këto janë fotot e shkrepura nga brenda shtëpisë ku ndodhi dhe tragjedia.

  telegrafi

   

 • Zaev: Për herë të parë pres koalicion parazgjedhor me partitë shqiptare

  21 Shkurt, 2020

  ZaevKryetari i LSDM-së Zoran Zaev, sot nga Vinica paralajmëroi përparësi të partisë së tij në lidhje me marrëveshje për koalicion parazgjedhor me të gjitha partitë tjera, sidomos me ato shqiptare.

  Në mesin e funksionarëve të lartë të LSDM-së, por edhe Lëvizjes Besa dhe PDSH-së flitet për një koalicion të mundshëm të këtyre partive për zgjedhjet e 12 prillit.

  Edhe pse nuk ...

 • Sela dhe Gashi nënshkruajnë marrëveshjen për koalicion në zgjedhjet e 12 prillit

  21 Shkurt, 2020

  Ziadin-Sela-Afrim-GashiKryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela dhe ai i Alternativës Afrim Gashi, sot e kanë nënshkruar marrëveshjen për koalicion në zgjedhjet e parakohshme të 12 prillit.

  Pas nënshkrimit të marrëveshjes për koalicion, Ziadin Sela tha se është moment i rëndësishëm, duke shtuar se ky është hap i fuqizimit të votës shqiptare, njofton Telegrafi Maqedoni.

  “12 prilli nuk duhet të jetë ...

 • Mosefikasiteti i institucioneve pamundëson zbatimin e Ligjit për shqipen

  20 Shkurt, 2020

  Ligji për përdorimin e gjuhëve vazhdon të mos përfillet nga institucionet dhe ndërmarrjet publike, të cilat gjuhën shqipe vazhdojnë ta përdorin me gabime të shumta, si gjuhësore ashtu edhe përmbajtjesore. Rasti i fundit është me ndërmarrjen e transportit publik në Shkup, e cila disa nga udhëzimet dygjuhëshe si dhe biletat për pasagjerët, i ka publikuar me gabime të shumta. Edhe ndërmarrja e ujit, përveç emrit të ...

 • Rrugë e vështirë për një banesë, qytetarëve të Maqedonisë ju duhen 30 vjet për kulm mbi kokë

  18 Shkurt, 2020

  BanesaQytetarët e Maqedonisë së Veriut me nivelin aktual të pagave në shtet mund të blejnë banesë vetëm me kredi afatgjate prej 20-30 vitesh dhe me vendosjen e pronës së tyre të patundshme nën hipotekë. Këtë e mbështesin edhe analizat e Institutit hulumtues – TIM që tregojnë se vetëm një për qind e qytetarëve kanë të ardhura të mjaftueshme që ...

 • Maqedonia e Veriut: Përplasjet politike vënë në rrezik zgjedhjet e parakohëshme

  15 Shkurt, 2020

  Projekt-ligji për Prokurorinë publike dhe ai për Mbrojtjen kanë përlasur dy partitë më të mëdha rivale maqedonase dhe kjo vë në pikëpyetje mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme që pritet të mbahen më 12 prill. Parlamenti duhet shpërndahet këtë të diel, më 16 shkurt, në mënyrë që të shpallet zyrtarisht data e zgjedhjeve. Nga Shkupi njofton korrespondenti Isak Ramadani.

  Parlamenti ka filluar seancën e shumëpritur për Propozim-ligjin për Prokurorinë publike, një prej ...

 • Partitë bien dakord për ndryshimet e Kodit Zgjedhor në Maqedoni

  14 Shkurt, 2020

  Është arritur marrëveshje për Kodin zgjedhor. Përveç ndryshimeve që burojnë nga rekomandimet e OSBE/ODIHR-së, partitë politike tashmë kanë marrëveshje edhe për ndryshimin e kufijve të dy njësive zgjedhore, për balancimin e numrit të votuesve në to. Propozimi/ndryshimi në fjalë është i BDI-së.

  “Është pranuar edhe amendamenti i BDI-së për transferimin e disa vendvotimeve nga zona gjashtë në zonën pesë në mënyrë që të balancohen dallimet mes njësive zgjedhore, në veçanti njësisë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"