• Deri kur do të vazhdoni të helmoni Tetovën

  19 Nentor, 2015

  marin-memaÇdo te beni me Pollogun ? Deri kur do te vazhdoni te helmoni Tetoven duke u dhene vdekjen çdo dite banoreve te ketij qyteti ? A mos valle pasi i shtyni, pasi i perçmoni, pas i lini pa pune , pa investime, si te huaj ne vendin e tyre doni ti merrni edhe Oksigjenin ? Si mund te lejoni ...

 • Ajër i ndotur në Shkup, Tetovë, Manastir dhe Veles

  19 Nentor, 2015

  ajri i ndoturNë Shkup, Tetovë, Manastir dhe Veles sot në mëngjes është regjistruar ndotje e ajrit.

  Stacionet matëse të Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe planifikimit Hapësinor, koncentrime më të larta të PM10 kanë matur në Gazi Babë 270 mikrogramë në metër kub, Tetovë 197, Manastir 169, Qendër 159, Karposh 147, Lisiçe 135, rektorat 113 dhe në Veles 96 mikrogram në ...

 • Kaos në Tabanoc, serbët i lëshojnë vetëm migrantët që vijnë nga Siria dhe Afganistani

  18 Nentor, 2015

  Në vendkalimin kufitar ‘Tabanoc’ autoritetet serbe kanë vendosur që të mos lëshojnë të gjithë migrantët të kalojnë. Siç mëson ALSAT-M serbët i lejojnë të kalojnë vetëm refugjatët që vijnë nga zonat e prekura nga lufta, përkatësisht sirianët dhe afganët., ndërkohë gjithë të tjerëve ju pamundësohet që të futen në territorin e Serbisë.

  Ky vendim i palës serbe ka shkaktua një tollovi dhe kaos në vendkalimin kufitar Tabanoc.

  Pjesëtarët e OJQ-ve që janë ...

 • Kuvend, vazhdon debati rreth Buxhetit për vitin 2016

  17 Nentor, 2015

  kuvendi i RMNë Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot duhet të vazhdojë debati rreth Propozim buxhetit për vitin 2016.

  Sipas propozimit, shpenzimet e përgjithshme janë projektuar në 195.788 milionë denarë, të cilat janë për 4,7 për qind më të larta në krahasim me ato në vitin 2015, ndërsa të ardhurat e përgjithshme janë projektuar në 176.804 milionë denarë, ku ka ...

 • Formohet Komisioni anketues për përgjimin

  17 Nentor, 2015

  Deputetët sot në seancë plenare do të votojnë për vendimin për formimin e Komisionit anketues për përgjim. Mbrëmë vendimi mori dritë të gjelbër në Komisionin kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve.

  Komisioni anketues do të ketë 16 anëtarë, tetë në propozim të VMRO-DPMNE-së, katër nga LSDM-ja, dy nga BDI-ja, një nga PDSH-ja dhe një deputet të pavarur.

  Për kryetar të Komisionit anketues është propozuar Petre Shilegov, ndërsa për zëvendëskryetar Goran Misovski. ...

 • Djali i ish-kryeministrit maqedonas Klusev u arrestua për krim në SHBA

  17 Nentor, 2015

  Ludmil Klusev, mjeku psikiatër nga Ferfildi i SHBA-ve është arrestuar me akuzën për distribuim ilegal të ilaçeve që kanë supstanca droge, por edhe me akuzën për pastrim parash.

  Sipas gazetës ditore Zëri i Ditës, Klusev është arrestuar së bashku me Dushan Bosotov që po punon në një ordinancë private në Milford. Sipas aktakuzës, 51 vjeçari njihej për dhënien e reçeteva të dyshimta për pacientët, të cilët për nevojat e tyre paguanin ...

 • Maqedoni, vazhdojnë bisedimet ndërpartiake për mediat

  16 Nentor, 2015

  mediat-maqedoniTë hënën kanë vazhduar bisedimet ndërpartiake për realizimin e marrëveshjes për daljen e Maqedonisë nga kriza politike dhe grupet e punës kanë hapur çështjen e mediave.

  Në këto bisedime marrin pjesë edhe ndërmjetësuesi i BE-së, Piter Vanhut, si dhe shoqatat e gazetarëve.

  Partitë do duhet të arrijnë pajtueshmëri për reformat në Radio Televizionin e Maqedonisë dhe ...

 • Një audio-material tjetër që zbardhë të vërtetën për 9 majin në Kumanovë

  13 Nentor, 2015

  kumanovo1-tanksetNjë audio-material i regjistruar me 3 orë biseda është dëshmi tjetër që do të zbardhë të vërtetën se çfarë ndodhi në përleshjen e armatosur më 9 dhe 10 maj në Lagjen e Trimave në Kumanovë.

  Kjo bëhet e ditur në numrin e fundit të revistës “Fokus”, e cila shkruan se informacionet e reja të familjarëve të të rënëve nga grupi ...

 • Lunacek për INA: Korrupsioni po gërryen Maqedoninë, qytetarët veç më po ngopen

  13 Nentor, 2015

  LunacekNënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek në një intervistë për agjencinë e lajmeve INA thotë se Maqedonia përballet me shumë probleme në rrugën e saj eurointegruese.

  Ajo thekson se mbështetja për reforma në Maqedoni është duke u venitur , korrupsioni mbetet shumë i përhapur dhe qytetarët e vendit veç më po ngopen.

  “Së pari: është shumë turpëruese pasi që shumë vite ...

 • Spasovski i shpall të pavlefshme të gjitha urdhrat në MPB

  13 Nentor, 2015

  Oliver SpasovskiMinistri i ri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski ka sjellë vendim me të cilin të gjitha kompetencat e deleguara nga ministri për punë të brendshëm nuk do të vlejnë më, që do të thotë se ministri kompetencat i kthen tek vetë ai. Kjo nënkupton se Drejtoritë nuk kanë të drejtë të përdorin as firmën e as vulën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"