• Putin: Ndjekim me vëmendje gjithçka që ndodh në Maqedoni

  24 Maj, 2017

  PutinPresidenti i Maqedonisë, George Ivanov, takoi të mërkurën në Moskë homologun e tij rus Vlladimir Putin, me të cilin kanë shkëmbyer mirënjohje për bashkëpunimin e mirë të dy vendeve dhe shkëmbimin ekonomik.

  Putin raportohet të ketë thënë se ndjek me vëmendje gjithçka që ndodh në Maqedoni.

  “Dëshirojmë që situata brenda-politike në Maqedoni të zhvillohet në pajtim me Kushtetutën dhe ...

 • Reagime nga Brukseli: Ahmeti po gënjen, Platforma Shqiptare nuk pengon integrimin në NATO dhe BE

  24 Maj, 2017

  bdiImplementimi i pikave që përmban Deklarata e partive shqiptare në Maqedoni nuk është pengesë, por vetëm se trason rrugën për anëtarësim më të shpejtë të Maqedonisë në BE dhe NATO. Kështu e kanë komentuar burime diplomatike në Bruksel deklaratën e kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti, i cili tha se për momentin do të hiqet dorë nga disa pika të ...

 • Zaev: Deri në fund të javës do të kemi qeveri

  23 Maj, 2017

  ZAEVShpresoj që deri në fund të javës do të mbarojnë bisedimet për qeverinë e re, kështu ka deklaruar Zoran Zaev mandatar për qeverinë e re.
  “Gjitha partitë politike u obliguam që të përshpejtojmë procedurën rreth qeverisë së re dhe në afat prej 10 dite të mbarojnë bisedimet”, ka thënë Zaev.

  Mandatari ka thënë se ka marrë ftesë nga Federika Mogherini ...

 • Spiuni serb i përfshirë në atentatin ndaj Ziadin Selës dhe deputetëve tjerë

  23 Maj, 2017

  parlamenti-sulmiGoran Zhivaleviq, ish-zëvendësdrejtor i Agjencisë Informative të Sigurisë – BIA, tani oficer i saj aktiv që punon në Ambasadën në Shkup, tashmë në mandatin e tretë. Ai është futur në Parlament pas orës 20 së bashku me një grup personash nga turma dhe është nisur drejt sallës plenare ku ende kanë qenë deputetët e VMRO-DPMNE-së. Sipas burimeve të gazetës ...

 • Shkup, dënime me kusht për dhunën në parlament

  23 Maj, 2017

  dhunuesit udba rmGjykata Themelore në Shkup u caktoi dënimin me kusht nëntë të akuzuarve të përfshirë në ngjarjet e dhunshme në parlament, më 27 prill.

  Tetë nga të akuzuarit kushtëzohen të mos kryejnë vepra penale brenda një viti, në të kundërtën do të vuajnë burg prej gjashtë muajsh, ndërsa njërit iu caktua masa me kusht prej 1 viti e gjysmë ...

 • Shkup, takim LSD-BDI për formimin e kabinetit qeveritar

  19 Maj, 2017

  Zaev AmetiI mandatuari për formimin e qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili është kryetar i Lidhjes Social Demokrate dhe drejtuesi i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti mbjatën të premten një takim në selinë e LSDM-së në Shkup, ku biseduan për kabinetin e ri qeveritar.

  Asnjëri prej politikanëve nuk folën pas takimit, ndërsa një zëdhënës i partisë maqedonase u ...

 • Hoyt Yee: Në Ballkan, rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje

  18 Maj, 2017

  Hoyt YeeNjë zyrtar i lartë amerikan tha se në Ballkan rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje dhe forcat kundër demokracisë po shtohen.

  Hoyt Brian Yee, Zëvendës ndihmës sekretar i shtetit tha se nëse nuk trajtohen, problemet do të acarohen dhe do të çojnë në konflikte, të cilat në mënyrë të paevitueshme mund të tërheqin brenda tyre edhe Shtetet ...

 • Seancë Dëgjimore në Kongresin Amerikan: “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”

  18 Maj, 2017

  KRYESORE-KongKomitetit i Punëve të Jashtme të Kongresit, dhe Nënkomitetit mbi Evropën i Dhomës së Përfaqësuesve, mbajti të mërkurën pasdite në Capitol Hill – Rayburn House, një seancë të posaçme dëgjimore, në rendin e ditës: “Ballkani: Kërcënimet ndaj paqes dhe stabilitetit”.
  Seanca u kryesua nga Kryetari i Komitetit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, të Dhomës së Përfaqësuesve, Dana Rohabacher, Anëtarët e Nënkomitetit, ...

 • Presidenti i Maqedonisë akuzon Gjermaninë për përhapje të „fake news“

  18 Maj, 2017

  Presidenti Gjorge Ivanov shkaktoi një stuhi diplomatike pasi akuzoi hapur ambasadoren e Gjermanisë në Maqedoni si jo kompetente. Nuk është hera e parë që Ivanov kritikon Berlinin.

  IvanovPresidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov i tha medias në vendin e tij, se Ministria e Jashtme gjermane merr “lajme të rreme” (fake news) nga Ambasada e saj në Shkup, kryeqyteti i vendit ballkanik.

  Të ...

 • Maqedoni, Zoran Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë

  17 Maj, 2017

  zaevPresidenti maqedonas Gjorgje Ivanov ia dorëzoi të mërkurën në drekë mandatin për formimin e qeverisë kryetarit të Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev. Presidenti Ivanov më në fund iu bind trysnive të shumta brenda vendit nga qarqe politike dhe akademike dhe kërkesave të komunitetit ndërkombëtar për ta respektuar kushtetutën e vendit.

  Mandatari për kryeministër, Zoran Zaev dy herë i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"