• Përgjimet, Prokuroria Publike: Ekspertët e vetëm monitoruesve

  17 Mars, 2015

  Ekspertët ligjorë ndërkombëtarë që kërkoi Prokuroria publike nga Bashkimi Evropian për rastin e aferës së përgjimeve, nuk do të mund të japin udhëzime të veçanta për rrjedhën e hetimeve. Këtë e thonë nga zyra e kryeprokurorit Marko Zvrlevski, në pyetjen e Alsat M se cili do të jetë formati i kërkuar i misionit të huaj. “Ekspertët do të ishin në rrjedhë me punën, lidhur me rastet për ngjarjet aktuale, ...

 • Magyar Telecom do të hetojë përgjimet në Maqedoni

  17 Mars, 2015

  Magyar Telecom që është pronare e Telekomit të Maqedonisë si pjesë e Deutsche Telecom do të hetojë dyshimet në Maqedoni lidhur me aferën e përgjimeve.Elpida Trizi, zëdhënëse e Deutsche Telecom theksoi se do të zhvillohen hetime nga konsultant të jashtëm, pas dyshimeve për rolin e Telekomit të Maqedonisë në aferën e përgjimeve, e cila u hap nga lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, i cili theksoi se ka pasur përgjime masive ...

 • Mitingu i VMRO-së, analistët: Mbështetje e zbehtë për Gruevskin

  16 Mars, 2015

  Mitingu i djeshëm partiak i VMRO DPMNE-së në sallën Boris Trajkovski, sipas analistëve nuk e përmbushi qëllimin për të cilin ishte organizuar, të tregonte se Gruevski ende gëzon mbështetje të fuqishme nga anëtarësia, pavarësisht materialeve të publikuara nga opozita. Atmosfera në të cilën kaloi tubimi, sipas Jove Kekenovskit dhe Petar Arsovskit tregoi se që nga fillimi i publikimit të bombave, VMRO DPMNE-ja nuk do të jetë asnjëherë më ajo që ...

 • Vrasja në Gjorçe, avokati: Padrejtësi në procesin gjyqësorë

  16 Mars, 2015

  Avokati mbrojtës i të akuzuarit Naser Eshtrefi për vrasjen e të riut Angel Petkovski akuzon për padrejtësi në procesin e gjykimit. Sipas avokatit Angjel Gjorgjiev, Naser Eshtrefi nuk ka qenë në gjendje të mirë psikike gjatë kryerjes së aktit dhe se e ka kryer aktin në vetëmbrojtje.“Më çudit fakti se si mundet vetëm një neuropsikiatër për një rast të rënd si ky, të kryej ekspertizën për një person. Sipas ...

 • Pagat minimale në Ballkan 15 herë më të ulëta në krahasim me vendet e BE-së

  16 Mars, 2015

  Pagat minimale mujore në vendet e rajonit të Ballkanit janë ndër më të ulëtat në Evropë tregon hulumtimi i bërë nga Anadolu Agency (AA)Nga vendet e rajonit, pagën më të ulët minimale marrin qytetarët e Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë, ndërsa qytetarët e Kroacisë, kanë minimalen bindshëm më të lartë mujore. Minimalja më e lartë në Bashkimin Evropian është në Luksemburg, 1.923 euro, që është 15 herë më shumë nga paga ...

 • PDSH-ja në qeveri, shans i vetëm i Gruevskit për të mbijetuar

  16 Mars, 2015

  Njohësit e çështjeve politike vlerësojnë se hyrja e Thaçit në qeveri do t’i shërbente Gruveskit, që të përforconte pozitën e lëkundur pas aferës së përgjimeve. Ish nënkryetari i PDSH-së Sulejman Rushiti vlerëson se Thaçi dëshmoi sërish se gjithmonë ka qenë në shërbim të drejtorit të DSK-së Sasho Mijallkov. Ndërkaq për analistin Ibrahim Mehmeti, Gruevski në këtë kohë krize përpiqet të sigurojë mbështetje aty ku ndihet më sigurt. “Dëshmuan që ky ...

 • Dimitrov: Në Maqedoni sundon diktatura, nuk mund të priten zgjedhje demokratike

  13 Mars, 2015

  Në Maqedoni sundon diktatura dhe në një situatë të tillë nuk mund të bisedohet për zgjedhje. Shkurt kjo është përgjigjja e Nikolla Dimitrovit, pas apelit të Nikolla Gruevski për të matur forcat në zgjedhje me të gjithë që kërkojnë largimin e tij, si shef i VMRO-DPMNE-së. Duke komentuar qëndrimin e kryeministrit, kryesuesi i të ashtuquajturës “treshja holandeze” në një intervistë për “360 shkallë”, citoi definicionin për “diktaturë” nga enciklopedia britanike.“Diktaturat ...

 • Brukseli është në pritje të veprimeve politike në Shkup

  13 Mars, 2015

  Bashkimi Evropian (BE) ka dërguar sot sërish mesazhe në adresë të autoriteteve të Shkupit lidhur me krizën politike dhe zgjidhjen e saj.“Ne kemi shprehur shqetësimin tonë të thellë nga ajo që është zbardhur sot në vend rreth ndërhyrjes së organeve gjyqësore, lirisë së medias dhe tani edhe për parregullësitë zgjedhore. Presim që institucionet në vend që menjëherë të nisin punën e tyre dhe të mbrojnë vlerat fundamentale”, deklaroi Maja Kocijancic, ...

 • OSBE: Situata gjithnë e më e turbullt në Maqedoni

  13 Mars, 2015

  Çfarë propozon Asambleja Parlamentar e OSBE-së për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.Përfaqësuesi i Posaçëm i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së për Evropën Juglindore, Roberto Battelli (MP, Sllovenia) sot shprehu shqetësim rreth zhvillimeve gjithnjë e më të turbullta politike në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, informon INA.

  Ai vuri në dukje si shqetësuese zhvillimet e vazhdueshme në Shkup janë, mbi të gjitha, mungesa e zgjatur e dialogut konstruktiv në të gjithë spektrin politik. ...

 • Opozita në Maqedoni kërkon qeveri kalimtare

  13 Mars, 2015

  Për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni pas aferës së përgjimeve, kryetari i LSDM Zoran Zaev, kërkon dorëheqjen e qeverisë Gruevski dhe krijimin e qeverisë kalimtare, që të krijojë kushtet për zgjedhje demokratike.“Obligimi i qeverisë kalimtare do të jetë sigurimi i plotë i ndarjes së partive qeverisëse nga institucionet, të cilat janë tashmë të okupuara, depolitizimi dhe departizimi i plotë i tyre. Në qeverinë kalimtare, nuk do të ketë vend ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"