• Palmer shpjegon përparësitë në detyrën e re: SHBA mbetet e angazhuar në Ballkan

  19 Shtator, 2019

  Mathew PalmerMathew Palmer, i dërguar i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor i tha Zërit të Amerikës se administrata amerikane mbetet e angazhuar në Ballkan. Në një intervistë me korrespondenten e VOA pranë Departamentit amerikan të Shtetit Nike Ching, ai foli mbi përparësitë në detyrën e re si i dërguar i posaçëm, si dhe mbi pritshmëritë e ...

 • Gjykata e Apelit refuzon ankesat e Grupit të Kumanovës, konfirmon vendimin e shkallës së parë

  17 Shtator, 2019

  Gjykata e Apelit në Shkup ka refuzuar ankesat e të akuzuarve në tërësi dhe ka vërtetuar aktgjykimin e shkallës së parë për rastin e Kumanovës.

  Vendimi është sjellë pas tre muajve që kur është mbajtur seanca publike në Gjykatën e Apelit, ku u shqyrtuan ankesat e të akuzuarve për vendimin e shkallës së parë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Me konfirmimin e vendimit të shkallës së dytë, aktgjykimi është i plotfuqishëm.

  Këshilli gjyqësor prej pesë ...

 • Krichbaum optimist për Maqedoninë e Veriut

  13 Shtator, 2019

  KrichbaumVendimi për hapjen ose jo të bisedimeve të pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë me Bashkimin Europian merret në muajin tetor.

  Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov qëndroi të enjten (12.09) në Berlin ku diskutoi me parlamentarë gjermanë dhe ekspertë të ministrive gjermane dhe Fondacioni Körber, për Marrëveshjen e Prespës dhe reformat që po kryen rajoni. Vizita ...

 • Maqedonia e Veriut me pagën më të ulët mesatare në rajon

  12 Shtator, 2019

  DenarSipas të dhënave më të reja zyrtare, pagat më të larta mesatare në rajon i ka Sllovenia dhe Kroacia, ndërsa më të ulëta janë në Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Serbi.

  Paga mesatare neto në Slloveni arrin në 1108 euro dhe ky është shteti i vetëm në rajon, në të cilin paga mesatare neto kalon shumën e 1 mijë eurove. ...

 • Shkup: Pozita dhe opozita nuk arrijnë marrëveshje për PSP

  12 Shtator, 2019

  ZaevPas bisedimeve maratonë dështoi takimi midis kryeministrit Zoran Zaev dhe kryetarit të opozitës maqedonase Hristijan Mickovski për një marrëveshje mbi ligjin për Prokurorinë Publike.

  Kryeministri Zoran Zaev në një paraqitje para mediave pas takimit, që zgjati deri në orët e para të mëngjesit (11.09)akuzoi kreun e opozitës që ka tentuar t’i mbrojë ish-zyrtarët e lartë të VMRO-DPMNE-së të akuzuar për ...

 • Maqedoni e Veriut; Prokuroria Publike do të marrë rastet e ngritura nga Prokuroria e Posaçme

  7 Shtator, 2019

  ShkupiProkuroria Publike e Maqedonisë së Veriut njoftoi të premten se do t’i marrë përsipër rastet gjyqwsore që ka ngritur dhe po procedon Prokuroria e Posaçme.

  Prokurorët republikanë kanë vendosur në një takim të fundit se nuk guxohet të mos hetohen dëshmitë e mbledhura për kriminalitetin apo të ndërpriten proceset e filluara gjyqësore të ngritura nga Prokuroria e Posaçme “vetëm ...

 • Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari

  6 Shtator, 2019

  Apeli i studentes Shqiptare nga Novi Pazari:Shqiptarët e mij leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni
  O shqiptarët e mij nga Kosova e nga Maqedonia, leni Turqinë, Arabinë dhe vendet tjera, prej të cilave vetëm asimilim mund të ndillni si që e ndollëm ne në Sanxhak e që tani po e paguajmë çmimin e rëndë. Leni fetë tuaja në shtëpi, ju muslimanë, ...

 • Çështjet e pazgjidhura ose të zgjidhura me ngut në gadishullin ilirik – si kockat e thyera që janë vendosur me nxitim dhe shëruar gabimisht!

  6 Shtator, 2019

  Kështu e përshkruajtën  situatën në pjesën perëndimore të Gadishullit Ilirik, ose më saktë Bosnjë, Kosovë, Serbi, ish IRJM dhe Mal të Zi ekspertët Frank G. Wisner, ish përfaqësuesi special i SHBA në negociatat për statusin e Kosovës, Cameron Munter, ish ambasadori i SHBA në Serbi, dhe Marko Prelec, specialist per Evropen Juglindore. Por për fat të keq, edhe në këtë përshkrim metaforik kaq të qëlluar, u anashkalua fakti më ...

 • Përfundon takimi i sotëm, opozita maqedonase thotë se është arritur marrëveshje xhentëlmene

  2 Shtator, 2019

  sdsm-vmroGrupet punuese të pushtetit dhe të opozitës maqedonase sonte u takuan në Kuvendi për Propozim-ligjin për Prokurori Publike.

  Opozita maqedonase nuk dëshironte të komentojë nëse sonte janë përafruar qëndrimit, por shkurtimisht u përgjigjën se kanë arritur ‘marrëveshje xhentëlmene’, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska tha se nuk ka përafrim të qëndrimeve në lidhje me lëndët e PSP-së që janë ...

 • Ministrat evropian bëjnë “presion” për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut

  31 Gusht, 2019

  BE-MKBashkimi Evropian duhet të marrë një vendim për të filluar negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë, njofton “DPA”, duke përmendur pikëpamjet e disa ministrave të jashtëm të BE-së, me gjithë shqetësimet për ngecjen e përparimit në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

  “Mendoj se BE duhet të ketë një interes për Ballkanin Perëndimor”, tha ministri i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"