• Maqedonia e Veriut pret mbështetjen e Gjermanisë për hapjen e negociatave me BE-në

  14 Qershor, 2019

  Zaev MerkelKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i shoqëruar nga zëvendës-kryeministri Bujar Osmani dhe ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov, u prit të enjten në Berlin nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, për të diskutuar synimet e Shkupit për të hapur bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  Komisioni Evropian muajin e kaluar propozoi hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe ...

 • Zaev: NATO-ja nuk do të lejonte krijimin e “Shqipërisë së Madhe”

  6 Qershor, 2019
  ZZaevKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, tha se do të dorëhiqet nga pozita, nëse në qershor, Bashkimi Evropian, nuk e ...

 • Në Bundestagun gjerman përplasje për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

  6 Qershor, 2019

  bundestagParlamenti gjerman sot debatoi dhe mbështeti anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO, por deputetët hynë në një konflikt të hapur për shkak të anulimit të debatit për bisedimet me BE-në.

  Atmosfera u prishi deputeti i opozitës të partisë së Gjelbër, Jurgen Tritin, i cili vlerësoi se rreth fillimit të negociatave të Shkupit me Brukselin ekziston një konflikt brenda vetë ...

 • A janë përgjimet në BDI të ndërlidhura me aksionin “Fshesa”?

  31 Maj, 2019

  Ali OsmaniProkuroria Speciale Publike është duke i analizuar të ashtuquajturat “bomba” nga bisedat telefonike, të cilat të martën në mbrëmje u bënë publike në rrjetet sociale, kanë bërë të ditur për Radion Evropa e Lirë nga ky institucion.

  Ndërkohë, nga Ministria e Punëve të Brendshme thonë se në koordinim me Prokurorinë, janë duke ndërmarre të gjitha ...

 • Rekomandimi i KE për Maqedoninë e Veriut

  30 Maj, 2019

  MogheriniNë raportin për Maqedoninë e Veriut, Komisioni Evropian nënvizon arritjet dhe reformat e këtij vendi në fushën e gjyqësorit, ndërkohë që kërkon vazhdimin e angazhimeve në luftën kundër korrupsionit.

  Zyrtarët e lartë të BE-së Mogherini dhe Hahn thanë se rekomandimi për çeljen e negociatave me Maqedoninë e Veriut “është i pastër si kristali”.

  Autoritetet shtetërore maqedonase prisnin që raporti i Komisionit ...

 • DASH: Mbështesim fort hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO

  30 Maj, 2019

  Departament of StateNjë zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se Shtetet e Bashkuara e mbështesin fort hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO, si anëtare e 30 e saj.

  I pyetur nga Zëri i Amerikës, ai tha se shpreson që ratifikimet nga vendet anëtare të përfundojnë në vjeshtë të këtij viti.

  Zyrtari tha se SHBA janë gjithashtu mbështetëse ...

 • Shkup, kryeministri Zaev ndryshon 1/3 e qeverisë

  27 Maj, 2019

  zaevKryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka paralajmëruar ndërrimin e më shumë se një të tretën e ministrave të kabinetit qeveritar, që do të nënkuptonte nevojën për votimin e gjithë Qeverisë në Kuvend.

  Njoftimi erdhi pas mbledhjes së Këshillit Qendror të partisë së tij Social-Demokrate, në të cilën u shkarkuan nga detyra të gjithë gjashtë nënkryetarët e partisë dhe ...

 • Pendarovski: Musliu është profesionist, ka vlerësime pozitive nga shërbimet e partnerëve

  23 Maj, 2019

  Pendarovski“Presidenti Stevo Pendarovski e ka sjellur vendimin për emërimin e Erolld Musliut për drejtor në Agjencinë për Zbulim, pasi analizat kanë treguar se ai është profesionist, ndërsa emërimi i tij është vlerësuar pozitivisht edhe nga shërbimet partnere”.

  Kështu thonë nga Kabineti i Stevo Pendarovskit, në lidhje me deklaratat e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), se vendimi i presidentit i ka ...

 • Kur do të çelen negociatat e Shqipërisë me BE-në?

  23 Maj, 2019

  BENë prag të publikimit të progres-raportit të BE-së po shtohen gjasat që vendimi për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut të shtyhet për në vjeshtë.

  Në Gjermani kanë dalë në pah kohët e fundit dallimet mes Partisë Socialdemokrate dhe Unionit Kristiandemokrat e Kristiansocial. Grindja e dy partive më të mëdha në parlamentin e Gjermanisë (Bundestag) ka të bëjë ...

 • “Financial Times”: BE të hapë dyert për Shqipërinë, por a do jenë ata të kënaqur të mbeten të shpërndarë në 3 shtete, apo…

  20 Maj, 2019

  RMV“Financial Times”, në një artikull të botuar së fundmi shkruan se “çështja në zhvillim e Ballkanit jugor, lidhet me një pyetje, se a do të jenë shqiptarët etnikë të rajonit të kënaqur, nëse do do të mbeten të shpërndarë në tre shtete – Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia e Veriut – ose nëse disa ose të gjithë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"