ANALIZA

 • Fshati më i mirë në botë, Grija ime e dashur

  2 Maj, 2014

  Nga Zeqir Lushaj (NJ, USA, 2 Maj 2014)Në sofër thyej bukën e misrit,
  Pjekur aq mirë me saç e çerep,
  Avulli i saj më sjell kënaqësi,
  Si këngët e nënës kur isha në djep.
  Mendoj me copën e bukës në dorë,
  Po harrova ndonjëherë o misër,
  Që trupin e rrita me ty,
  Kam humbur diçka nga emri NJERI!
  Puna më solli në Kryeqytet,
  Në pallat buzë Lanës kam shtëpinë,
  Mos ...

 • FALI, ZOT, NUK DIJNË ÇKA BAJNË…

  18 Mars, 2014

  nga Arshi PIPA
  Profesor Emeritus University of Minnesota, USA

  IMZOT VINÇENC PRENNUSHI: In memoriamE kam njohë Imzot Prennushin në burgun e Durrësit gjatë periudhës 1948 – 49. Ai u suell aty nga Seksioni i Sigurimit të Durrësit, mbasi qé torturue ma parë. Kur e prunë, mezi mbahej në kambë. E kishin dërmue tue e rrahë me shkopinj e mandej e kishin varë, lidhë kambësh e duersh, “si ...

 • Qosja: “AKADEMIA UDHËHUMBUR”.

  17 Mars, 2014

  Çaushi i ri i Klanit të vjetër
  Më 5 mars të këtij viti Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës reagoi, ndaj, si thuhet në këtë reagim, “prononcimeve të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë lidhur me debatin midis dy anëtarëve të ASHAK-ut”. Kjo fjali me të cilën fillon reagimi i ASHAK-ut ndaj kumtesës së Akademisë së Shkencave të Shqipërisë përmban dy pasaktësi: e para, Akademia e Shkencave e ...

 • Komenti im artikullit të Aurel Dasareti-t

  6 Mars, 2014

  nga Prof. Bejtullah Sadiku

  “Për mua është më e mirë një liri e rrezikshme, se sa një robëri e qetë”
  Jean Jacques RousseauTitull metaforik i Analizës: “A është gabim ta duash vendin dhe kombin tënd” . Aurel Dasareti

  Kjo flet për një atdhedashuri të çeliktë, që s’ka fuqi që mund ta ndal atë që për aq sa e donë vendin e vet, për aq shumëfish është në gjendje edhe ta mbron. Andaj ...

 • QASJE E GABUAR DHE ZHURME E TEPERUAR

  21 Shkurt, 2014

  HASHIM THAÇI NUK PËRFAQËSON UÇK-NË

  SHKRUAN: IDRIZ ZEQIRAJ
  Pothuajse, asnjëri nga të nominuarit në akuzën e Marty-së, nuk kanë qenë pjesë faktike e UÇK-së, e luftës në Kosovë, përfshirë këtu edhe njëshin e akuzës – Hashim Thaçin. Ata, duke qenë pjesë e LPK-së, (Lëvizja Popullore e Kosovës), me ideologji të mykur komuniste staliniste, e cila kishte protestuar nëpër Evropë kundër rrëzimit të Murit të Berlinit dhe të bashkimit të dy Gjermanive; ...

 • FOL NJË HERË SADIK SELMANI!

  27 Janar, 2014

  -Nga blloku i shenimeve të shkrimtarit-
  -… atë kohë, në fillim të viteve’70, i kam thënë kolegut, shokut e mikut tim Zeqir Lushaj: “Mësoni prej Sadikut, se është njeri shumë i zgjuar”!
  – Zeqiri m’u përgjigj: “S’mundemi me’ i nxjerrë gjë per kol

 • Mehmeti: Shqiptarët t’i bojkotojnë zgjedhjet dhe qeverinë

  24 Janar, 2014

  Publicisti Kim Mehmeti vlerëson se shqiptarët në Maqedoni duhet të bojkotojnë zgjedhjet parlamentare, dhe se partitë shqiptare, sipas tij, duhet të mos bëhen partnerë të koalicionit qeveritar, “pa i betonuar disa çështje ndëretnike”.

  Këtë nuk mund ta bëjë tenderokrati. Mjafton t’i bojkotojnë zgjedhjet presidenciale dhe mjafton që pas zgjedhjeve parlamentare partitë shqiptare mos të marrin pjesë në asnjë koalicion qeverisës, pa u definuar disa çështje që kanë të bëjnë me të ...

 • E DUA BORËN

  22 Janar, 2014

  -Fletë ditari, per sot, e sot e para 45 vjetësh-
  Nga Zeqir Lushaj

  -Zeqir Lushaj, NJ, USA, Janar 2014-
  sot në shumë shtete të Amerikes
  gjendje e jashtzakonshme,- thonë
  heeej, mos e bani hajgare:
  -kan ra 25 centimetra bor

 • Reagim

  18 Janar, 2014

  Mona Agrigoroaiei

  Ne rradhe te pare, me lejoni t’ju uroj nje Vit i Ri i gezuar dhe me suksese te gjithe shqiptareve dhe veprimtareve te ceshtjes kombetare dhe te them se ne adrese te disa redaksive eshte derguar nje shkrim – Intrigat e deputetes antikosovare Oana Manolescu prej emailit te Baki Ymerit dhe i botuar ne emrin tim personal.Duhet te theksoj se teksti nuk me perket mua, vet Baki Ymeri ...

 • Serbia vrau serbët në lokalin “Panda” në Pejë

  17 Janar, 2014

  Ish shefi i Sigurimit të Brendshëm serb (DB), jep dëshmi se si gjashtë të rinj në kafenenë “Panda” në Pejë janë vrarë nga njësitet e paramilitarit Milorad Ulemek – Legija. Derisa ish komandanti i Njësiteve Speciale Operative (JSO) thotë se gjithçka është bërë me urdhrin e DB-së, në krye me Radomir Markovicin.
  Autoriteteve serbe u janë ofruar dëshmi se vdekja e gjashtë të rinjve serbë në lokalin “Panda” në Pejë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"