ANALIZA

 • Reagim

  18 Janar, 2014

  Mona Agrigoroaiei

  Ne rradhe te pare, me lejoni t’ju uroj nje Vit i Ri i gezuar dhe me suksese te gjithe shqiptareve dhe veprimtareve te ceshtjes kombetare dhe te them se ne adrese te disa redaksive eshte derguar nje shkrim – Intrigat e deputetes antikosovare Oana Manolescu prej emailit te Baki Ymerit dhe i botuar ne emrin tim personal.Duhet te theksoj se teksti nuk me perket mua, vet Baki Ymeri ...

 • Serbia vrau serbët në lokalin “Panda” në Pejë

  17 Janar, 2014

  Ish shefi i Sigurimit të Brendshëm serb (DB), jep dëshmi se si gjashtë të rinj në kafenenë “Panda” në Pejë janë vrarë nga njësitet e paramilitarit Milorad Ulemek – Legija. Derisa ish komandanti i Njësiteve Speciale Operative (JSO) thotë se gjithçka është bërë me urdhrin e DB-së, në krye me Radomir Markovicin.
  Autoriteteve serbe u janë ofruar dëshmi se vdekja e gjashtë të rinjve serbë në lokalin “Panda” në Pejë, ...

 • Mos shkoni në Siri, porosit kreu Bashkësisë Islame të Maqedonisë

  17 Janar, 2014

  Bashkësia Fetare Islame në Maqedoni ka bërë thirrje besimtarëve të vet të mos shkojnë për të luftuar në Siri. Kryetari i kësaj bashkësie, Sulejman Rexhepi, ka thënë se pjesëmarrja e qytetarëve të Maqedonisë nuk mund të kontrollohet pasi që ata shkojnë në mënyrë individuale.
  “Porosia jonë prej fillimit kur u shfaq ky fenomen, ishte se ne si Bashkësi Fetare Islame jemi kundër përfshirjes së qytetarëve tanë në luftën në Siri”, ...

 • Hollande 2 vjet lidhje intime me aktoren, vizitoi sot të dashurën në spital

  17 Janar, 2014

  FRANCE

  -Gazetat franceze vazhdojnë të publi
  kojnë të dhëna të reja lidhur me aferën e presidentit të Francës. ‘Closer’, që publikoi e para lajmin me fotot e shefit të Elizesë, shkruan se lidhja e fshehte e Hollande zgjat prej dy vitesh. Pra që romanca mes presidentit dhe aktores Julie Gayet, ka nisur gjatë garës presidenciale të vitit 2012.Pas publikimit të informacionit se presidenti kishte një shtëpi të dytë, ku kalonte fundjavat ...

 • Isa Mustafa në mbrojtje të Donika Gërvallës

  17 Janar, 2014

  Kryetari i LDK-së Isa Mustafa përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka reaguar për fushatën që sipas tij po zhvillohet kundër, Donika Gërvallës, pas deklaratave të saj në emisionin Rubikon.
  Më poshtë e gjeni të plotë reagimin e kryetarit Mustafa :Demokracia ua mundëson njerëzve të shprehin mendimin e tyre. Edhe ky është fat yn. Fat të cilit duhet ti gëzohemi. Natyrisht se shpesh shprehja e mendimit nga dikush nuk ...

 • RRATHËT E SHEKËS

  21 Nentor, 2013

  Zeqir Lushaj

  Sadik Selmani -Lushaj- (1904-1986)
  -Ç’ka asht Diktatura e Proletaritarit?
  E pyeti një here Sadik Selmani i Grisë,
  Një nënpunës (goxha) të shkolluar,
  (Ndoshta–ndoshta…bash djalin e tij).
  Rrapa–ç’rrapa, –ish përgjigj-ja,
  Me formula gazetash,
  Por hiç,
  Nuk ja

 • Lubonja: Fjalimi i Ramës sikur i Hitlerit

  16 Nentor, 2013

  Publicisti Fatos Lubonja e ka krahasuar fjalimin e Kryeministrit Edi Rama për shkatërrimin e armëve kimike në Shqipëri si ai i Adolf Hitlerit.Ngjarja e fundit duke përfshirë edhe fjalimin e Ramës, ma ka thelluar edhe më kontradiktën, pasi është sinjal i pastër se ky Kryeministër, që nuk duhet t’ia uronim asesi dështimin, e ka dështimin të shkruar në ballë.

  Fjalimi i tij ogurzi për mua në këtë drejtim. Nga pikëpamja e ...

 • Mediat: Ambasadori Selimi akuzohet për përdhunimin e 2 vajzave

  15 Nentor, 2013

  PRISHTINE – Komandanti i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sylejman Selimi, është akuzuar nga Prokuroria për dhunimin seksual të dy vajzave shqiptare nga Mitrovica gjatë luftës.
  Prokurori special, Mauricio Salustro, ka ngritur aktakuzë kundër Selimit, Ismet Haxhës, Nexhat Qubrelit dhe Shefki Hysenit për krime lufte kundër popullatës civile. EULEX – i nuk ka dhënë më shumë detaje por “Koha Ditore” ka mësuar identitetin e të akuzuarve. “Sot, një ...

 • Maqedonia nuk mund të ekzistojë më, ndërkombëtarët nuk dinë çka të bëjnë me të

  6 Shtator, 2013

  nga Koço Danaj

  Duket që bashkësia ndërkombëtare nuk di se çdo bëjë me këtë shtet. Sepse në këtë Maqedoni ka vdekur ajo që e shpëtoi në 2001-in. Ka vdekur marrëveshja e Ohrit. Marrëveshja e Ohrit ishte kompromisi më i madh që bënë shqiptarët, edhe nën ndikimin e trysnisë së ndërkombëtarëve, për të shpëtuar MaqedoninëPolitologu dhe ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, ka trazuar dhe provokuar edhe një herë Serbinë, ...

 • APEL DREJTUAR KRYEMINISTRIT BERISHA DHE SHEFIT TË E U L E X – IT

  14 Nentor, 2012

  nga Fisnik Zeqiraj

  Organizatorët e Akademisë Përkutimore:
  DEGA E LDK-së PËR GJERMANI
  dhe
  NËNDEGA E LDK-së PËR BADEN WÜRTEMBERG
  Ludwigsburg – Stuttgart, tetor 2012
  APEL DREJTUAR:

  1.- QEVERISË TË REPUBLIKËS TË SHQIPËRISË
  Kryeministrit Sali Berisha
  T i r a n ë

  2.- E U L E X – it
  Shefit Xavier Bout de Marnhac
  P r i s h t i n ë

  Kanë kaluar 14 vjet nga ekzekutimi makabër, në mes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"