LAJMET NGA KOSOVA

 • Natasha Kandiq: “I kam parë vetë krimet serbe”

  2 Prill, 2019

  Natasha KandicAktivistja më e njohur serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiq, themeluese e Fondit për të Drejtën Humanitare, flet për bombardimet dhe luftën e Kosovës. Ajo ka qenë edhe vetë shpesh në Kosovë, në kohën e luftës.

  „Pak kohë pas fillimit të bombardimeve të NATO-s, pra me 25 mars në orët e para të mëngjesit, diku nga ora ...

 • Përvjetori i masakrës së Tivarit

  30 Mars, 2019

  TivarTë dielën u mbushën 74 vjet nga Masakra e Tivarit, ku u vranë dhe u varrosën masivisht disa mijëra djem të Kosovës.

  Tragjedia e fshehur për shumë dekada nga qeveritë komuniste të Tiranës dhe Beogradit është zbardhur e plotë në një studim të historianit Uran Butka.

  Ai thotë se në këtë udhëtim tragjik u nisën 13 mijë e 335 shqiptarë, ...

 • Kosovë, korrupsioni i nivelit të lartë mbetet i pandëshkuar

  27 Mars, 2019

  thaciZyrtarë të misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, bën thirrje sot që institucionet e sundimit të ligjit në Kosovë të rrisin rezistencën kundër nivelit të lartë të korrupsionit. Thirrjet ishin pjesë e konferencës mbi “korrupsionin e nivelit të lartë”, që sipas organizatave ndërkombëtare dhe vendase është i shtrirë në Kosovë dhe mbetet i pandëshkuar për ...

 • Wesley Clark: Njëzet vjet më parë ndalëm spastrimin etnik në Kosovë

  27 Mars, 2019

  Wesley ClarkIsh komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark, i cili drejtoi fushatën e bombardimeve të NATO-s kundër forcave serbe në vitin 1999, tha në një intervistë për shërbimin rus të Zërit të Amerikës se bombardimet ndaluan spastrimin etnik në Kosovë dhe NATO-ja nuk kishte zgjidhje tjetër.

  Ai tha se përpjekje për të shmangur luftën në Kosovë ishin bërë që ...

 • Kosovë: Dy këshilltarë të Kancelares Merkel në Prishtinë

  12 Mars, 2019

  HajredinajDy këshilltarë për politikën e jashtme të Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, biseduan në Prishtinë me kryeministrin Haradinaj.

  Dy këshilltarë për politikën e jashtme të Kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel, Jan Hecker dhe Matthias Lüttenberg, qëndruan (11.03) në Kosovë, ku takuan kryeministrin Ramush Haradinaj, me të cilin biseduan rreth zhvillimeve politike dhe ekonomike në Kosovë. ...

 • Vuçiç: Platforma e Prishtinës për dialog me Beogradin -“fund i dialogut”.

  9 Mars, 2019

  VucicNënsekretari amerikan i Shtetit për Çështje Politike, David Hale, pas takimit që zhvilloi me Presidentin e Serbisë u bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës që të ndalin provokimet dhe të rivendosin dialogun.

  Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha sot në Beograd se Platforma e dialogut me Beogradin, të cilën e miratoi Kuvendi i Kosovës “në thelb paraqet vendimin e Prishtinës për ...

 • A janë opsion real zgjedhjet e parakohshme?

  6 Mars, 2019

  zgjedhjetZgjedhjet e parakohshme po shihen nga partitë më të mëdha opozitare, jo vetëm si opsion për realizimin e ambicieve të tyre për të marrë pushtetin, por edhe për rritjen e efikasitetit dhe vendimmarrjes në institucionet e Kosovës.

  Ndërkohë që koalicioni aktual qeverisës, me gjithë mospajtimet e brendshme rreth disa çështjeve, po e vazhdon punën duke mos i marrë parasysh zgjedhjet ...

 • Përpjekje për marrëveshje. I dërguari amerikan në Beograd dhe Prishtinë për të nxitur palët

  5 Mars, 2019

  David-HaleZëvendës sekretari amerikan i shtetit, David Hale, do të qëndrojë më 8 dhe 9 mars në Beograd dhe në Prishtinë për të nxitur te dyja palët që të ulen në tryezën e bisedimeve për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve.

  Në një njoftim të Departamentit Amerikan të Shtetit thuhet se “në Beograd ai do të zhvilloje bisedime me ...

 • Kosovë, manifestime për 20 vjetorin e fillimit të luftës

  5 Mars, 2019

  Në Kosovë u mbajtën të martën manifestimet për të shënuar fillimin e luftës gati dy vjeçare që u kurorëzua me pavarësinë e vendit. Njëmbëdhjetë vjet pas pavarësisë së arritur me përkrahjen e partnerëve të saj: Shtetet e Bashkuara dhe vendet më të rëndësishme të Bashkimit Evropian, vendosja e tarifave ndaj Serbisë ka bërë që marrëdhëniet me aleatët të bien nivelin më të ulët. Kjo ka çuar ne përplasje brenda udhëheqjes ...

 • McAllister: Qeveria e Kosovës ta pezullojë taksën ndaj Serbisë

  4 Mars, 2019

  Mcallister RamushKryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, tha në Prishtinë se Parlamenti Evropian e do Kosovën dhe Serbinë shumëetnike.

  Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, David McAllister, së bashku me një grup eurodeputetësh që po qëndrojnë në Kosovë, i bëri thirrje qeverisë së Kosovës që ta pezullojë taksën ndaj produkteve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"