LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë: Koalicioni Vetëvendosje-LDK, afër dhe larg!

  17 Dhjetor, 2019

  Albin VjosaDy partitë që duan të formojnë koalicionin qeverisës LVV dhe LDK, tashmë kanë harmonizuar programin qeveritar por, nuk po dakordohen për ndarjen e përgjegjësive. Posti i presidentit thuhet të jetë pika e debatueshme.

  Dy subjektet politike që dolën të parat në zgjedhje, lëvizja Vetëvendosje dhe LDK, ende po vazhdojnë bisedimet për koalicion qeveritar pa ndonjë marrëveshje finale, ndonëse kanë ...

 • Përvjetori i Normales së Elbasanit/ Shkolla që nisi funksionin 110 vite më parë

  12 Dhjetor, 2019

  https://youtu.be/FhdD5Ns9e5I

  110 vite më parë, në dhjetor të vitit 1909 me vendim të Kongresit të Elbasanit do të krijohej normalja e parë e Elbasanit, si i parë institucion në vend që do të përgatiste mësues e do të përhapte gjuhën shqipe në të gjitha trojet shqipfolëse.

  Të shumta kanë qenë aktivitetet me rastin e kësaj datë të shënuar, jo vetëm për Elbasanin.

  Normalistët e ftuar ndanë mes tyre kujtimet dhe traditat e ...

 • Albin Kurti: Nuk mund të ketë ndryshim të kufijve të Kosovës

  12 Dhjetor, 2019

  Albin KurtiNë intervistën me Deutsche Welle, Albin Kurti, kryeministri i ri i pritshëm në Kosovë, flet për programin e qeverisë që Vetëvendosja është duke krijuar me LDK, dialogun me Serbinë dhe integrimin e ardhshëm me Shqipërinë.

  Deutsche Welle: Kanë kaluar më shumë se dy muaj që kur Vetëvendosja doli fituese në zgjedhjet në Kosovë, e megjithatë nuk e ka marrë ...

 • Ska marrëveshje, Kurti dhe Mustafa do të intensifikojnë takimet

  11 Dhjetor, 2019

  Kurti MustafaLëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, as sot nuk kanë arritur marrëveshje për bashkëqeverisje.

  Më shumë se një orë ka zgjatur takimi në mes liderit të VV-së Albin Kurti dhe atij të LDK-së Isa Mustafa, e krejt çka të dy ata janë marrë vesh është intensifikimi i takimeve deri në arritjen e marrëveshjes finale.

  Pas përfundimit të takimit, zëdhënësi ...

 • Parlamenti i ri i Kosovës, mblidhet më 24 dhjetor

  11 Dhjetor, 2019

  parlamenti ksPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, vendosi të mërkurën që mbledhja e parë e parlamentit të ri, të dalë nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit të mbahet më 24 dhjetor.

  Në një njoftim të zyrës së tij thuhet se “Kryetari dhe Kryesia e Legjislaturës së Gjashtë e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në pajtim me legjislacionin përkatës në ...

 • Serbët e nderojnë Handken në Graçanicë

  10 Dhjetor, 2019

  gracanica-Për shkak të qëndrimit të tij pro serb gjatë bombardimeve të NATO-s mbi caqet serbe në vitin 1999 dhe vizitave të shpeshta në komunitetet serbe në Kosovë, shkrimtari austriak Peter Handke, që mori çmimin Nobel në letërsi, që njihet edhe si mbështetës i Sllobodan Millosheviqit, po konsiderohet si mik nga serbët e Kosovës dhe për nder të tij u ...

 • Kosovë: Gjashtë të akuzuar në lidhje me vrasjen e politikanit serb, Oliver Ivanoviç

  2 Dhjetor, 2019

  Oliver IvanovicProkuroria e Posaçme e Kosovës ngriti të hënën akuzë ndaj 6 personave në lidhje me vrasjen e politikanit lokal serb, Oliver Ivanoviç në janar të vitit 2018.

  Në një njoftim të prokurorisë thuhet se “N.S., M.R., S.A., D.M., Z.J., R.B. akuzohen për veprat penale ‘pjesëmarrje ose organizimi i grupit kriminal të organizuar’, ‘keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar’, ‘ndihmë ...

 • Engel: Do të bëj gjithçka për të ndihmuar Kosovën dhe Shqipërinë

  20 Nentor, 2019

  Kongresmeni amerikan Eliot EngelKongresmeni amerikan Eliot Engel paralajmëron kundër idesë së ndryshimit të kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Kryetari i Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Marrëdhëniet me Jashtë i tha Zërit të Amerikës, se shpreson që qeveria e ardhshme e Kosovës të ketë një bazë sa më të gjerë dhe se do të bëjë të pamundurën për të ...

 • Zvarritjet e procesit zgjedhor në Kosovë

  14 Nentor, 2019

  zgjedhjetDeri në tri javë mund të zgjasë procesi i rinumërimit të mbi 1400 vendvotimeve në Kosovë. Çertifikimi i rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve parlamentare të zhvilluara në shtator duhet të presë ende.

  Procesit të zgjedhjeve të 6 tetorit në Kosovë nuk po i shihet fundi, ndonëse KQZ-ja shpalli rezultatet përfundimtare, por ishte Komisioni për Ankesa dhe Parashtresa (PZAP) që ...

 • Në Kosovë kundërshtohet ashpër “mini-Shengeni ballkanik”

  12 Nentor, 2019

  Rama Zaev VucicReagime të ashpra në Kosovë pas takimit të Ohrit. Politikat e mini-Shengenit i largojnë vendet e Ballkanit Perëndimor nga rruga e integrimeve e i çojnë në strofullën euroaziatike të dominuar nga Rusia, thotë Isa Mustafa.

  Në Kosovë është kundërshtuar në mënyrë kategorike përfshirja në një iniciativë rajonale, apo siç tashmë po quhet nisma për një “Minishengen Ballkanik”, ku ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"