LAJMET NGA KOSOVA

 • Cila është e ardhmja e dialogut Kosovë-Serbi?

  17 Janar, 2017

  Treni serbitBE fton Kosovën dhe Serbinë të përmbahen nga aktet dhe retorika e ashpër dhe kërkon angazhim të përbashkët nëpërmjet dialogut. Por analistët nga Kosova thonë, se dialogu Kosovë-Serbi duhet riformatuar.

  Ngritja e një muri nga serbët lokalë në veri të Mitrovicës që ndan qytetin në dy pjesë, arrestimi nga policia franceze i ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, bazuar në ...

 • Lavrov: Në Ballkan po rriten tensionet

  17 Janar, 2017

  Shqiptarët nuk duhet të jenë prezentë në zonat e banuara me serbë. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov komenton në një konferencë shtypi zhvillimet në Ballkan.

  LavrovLavrov u shpreh se në Ballkan po rriten fuqishëm tensionet dhe se Bashkimi Europian duhet të ndërhyjë për të ndihmuar në deeskalimin e situatës atje. Kështu theksoi ministri i Jashtëm rus, të martën (17.01) ...

 • Beograd: “Ushtria dhe policia serbe – një grusht mjerim”

  17 Janar, 2017

  VucicProvokimi me trenin ishte “budallallëk”, thuhet në Beograd. Mediat qeveritare thonë se vetëm politika e “urtë” e kryeministrit Vuçiq e ka evituar konfliktin e armatosur. Por të tjerët paralajmërojnë.

  Vetë qeveria e ka kijuar krizën, sepse ajo është përgjegjëse për mbishkrimet dhe provokimet në trenin e nisur për Mitrovicë, thonë kundërshtarët e kryeministrit Aleksandar Vuçiq. Ndërsa tani kryeministri po përpiqet ...

 • Shtypi gjerman: Dy fytyra të Vuçiqit

  17 Janar, 2017

  Mediat gjermane shkruajnë sot për tendosjet në raportet mes Kosovës dhe Serbisë, për shkak të trenit. Vuçiqi po tregon disa fytyra…

  shtypi gjermanGazetari i të përditshmes “Frankfurter allgeimeine Zeitung” Michael Martens shkruan për “Dramën hekurudhore në Kosovë”, me fjalët se “disa trena e arrijnë qëllimin e vet edhe pa arritur në destinacionin e parashikuar”. Pas incidentit me trenin, në Beograd ...

 • Andreas Ernst: Pushtetmbajtësit po provokojnë me qëllim

  17 Janar, 2017

  Intervistë me Andreas Ernst, korrespondent i “Neue Zürcher Zeitung” nga Beogradi, për gjendjen në Serbi dhe rajon. Ernst thotë se politikanët e atjeshëm po provokojnë gjendjen për qëllime të caktuara.

  AE Neue Zurcher ZeitungIntervistë me Andreas Ernst, korrespodent i “Neue Zürcher Zeitung” nga Beogradi për gjendjen në Kosovë. “Tensionet në rajon shkojnë në favor të strukturave politike”, thotë ai në ...

 • Treni i negociatave

  16 Janar, 2017

  treni serbTreni i linjës Beograd-Prishtinë, i cili cenon tutje sovranitetin e Kosovës, është produkt i pastër i negociatave pa parime e pa kushte të shtetit tonë me Serbinë. Dhe sikurse për koncesione të tjera, përgjegjësit kryesor edhe për këtë iniciativë të Serbisë brenda Kosovës janë Hashim Thaçi, Edita Tahiri dhe Isa Mustafa.

  Ky tren që po qarkullon për herë të ...

 • Jelena Miliq: “Serbia po provokon për të kërkuar ndërhyrjen e Rusisë”

  16 Janar, 2017

  Jelena MiliqIntervistë me Jelena Miliq, kryetare e Qendrës për Studime Euroatlantike në Serbi. Miliq u largua nga podiumi i një interviste të përbashkët me kryeministrin Vuçiq. Ajo mendon se Serbia po provokon ndërhyrjen ruse.

  Deutsche Welle: Zonja Miliq, të dielën në mbrëmje u larguat nga një intervistë të përbashkët me kryeministrin e Serbisë Aleksandar Vuçiq në televizionin Pink. Pse?

  Jelena Miliq: ...

 • Ballkani i brishtë – Kriza e re Kosovë Serbi

  16 Janar, 2017

  Pas incidentit me trenin serb, ku lexohej parulla, “Kosova është Serbi”, tensionohen sërish marrëdhëniet mes Kosovës e Serbisë. Gjuha e përdorur nga politika analizohet edhe në mediat gjermane.

  hekurudhaGazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” në analizën e saj të së hënës (16.01) për zhvillimet në Ballkan vëren se “gjuha marciale, që u përdor në fundjavë mes Kosovës dhe Serbisë, është bubullimë ...

 • Prishtina akuzon Beogradin për destruktivitet

  13 Janar, 2017

  PrishtinaAutoritetet e Kosovës e kanë akuzuar Beogradin zyrtar për, siç thonë, “qasje destruktive jo vetëm në raport me dialogun, por edhe në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve”

  Marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve ranë në nivelin më të ulët që prej fillimit të dialogut për normalizim të marrëdhënieve me lehtësim të BE-së, posaçërisht pas ndalimit ...

 • Serbia tha se do të hakmerret, nëse Franca nuk dorëzon Ramush Haradinajn

  13 Janar, 2017

  Ramush1Serbia tha se do të injorojë në të ardhmen çfarëdo kërkese për ekstradim nga Franca dhe vendet tjera evropiane, nëse drejtësia franceze nuk e dorëzon ish kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj.

  Qeveria serbe u mblodh të premten në një takim emergjent pas vendimit të gjykatës së apelit në Colmar të Francës lindore për të liruar me kusht ish kryeministrin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"