LAJMET NGA KOSOVA

 • Kurti: Mbledhja e Kryesisë, puq mbi Republikën

  24 Shkurt, 2016

  albin kurtiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili mori pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës, që u ndërpre pasi u hodh gaz lotsjellës nga bashkëpartiakja e tij dhe nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, tha se kjo mbledhje e ishte e paarsyeshme dhe puq mbi Republikën dhe sipas tij, për këtë arsye u ...

 • Selimi: Vetëvendosje s’i dogji veturat

  24 Shkurt, 2016

  SelimiSelimi ka thënë se një gjë të tillë mund ta ketë bërë vetë qeveria, me qëllim shpërqendrimin e vëmendjes nga protesta që po bëhet në Sheshin e Prishtinës.

  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje është distancuar nga djegia e veturave të pjesëtarëve të familjeve të dy prej anëtarëve të kabinetit qeveritar – vetura e gruas ...

 • Kuvendi pritet të votojë për Thaçin president, të premten

  24 Shkurt, 2016

  gargamel thaciKryesia e Kuvendit të Kosovës ka thirrur për të premten seancën e jashtëzakonshme, në të cilën do të votohet për zgjedhjen e presidentit të ri të Kosovës.

  Thirrja e kësaj seance është mbështetur në nënshkrimet e mbledhura nga deputetët.

  Kandidati i koalicionit qeverisës për postin e presidentit është lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili gëzon mbështetjen ...

 • Kuvendi zhvilloi seancën plenare, pa opozitën

  24 Shkurt, 2016

  kuvendiNën masa të shtuara të sigurisë dhe tensioneve politike, Kuvendi i Kosovës ka filluar seancën plenare, pa praninë e deputetëve të opozitës, numri më i madh i të cilëve është i suspenduar.

  Vendimin për suspendim e ka marrë të premten kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për shkak të hedhjes së gazit lotsjellës dhe sjelljeve tjera të deputetëve nga ...

 • Opozita barrikadohet me tenda para Kuvendit dhe Qeverisë

  24 Shkurt, 2016

  cadrat e opozitesAktivistë nga radhët e partive politike në opozitë, Lëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, kanë dalë para objektit të Kuvendit të Kosovës dhe Qeverisë, për të bllokuar siç thanë, zgjedhjen e presidentit të Kosovës.

  Për këtë post, kandidat i vetëm deri më tash është zëvendëskryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, kryetar i Partisë Demokratike ...

 • Presidenti i Kosovës zgjidhet të premten

  24 Shkurt, 2016

  gazi ne kuvendin e ksKryesia e parlamentit të Kosovës, pa pjesëmarrjen e opozitës, vendosi që të premten të mbahet seanca për zgjedhjen e presidentit të ri.

  Në mbledhjen e kryesisë që vazhdoi pas ndërprerjes së saj nga gazi lotsjellës i hedhur nga partitë opozitare, u tha se kandidatë për president janë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe ...

 • Kurti: Kemi ende municion, me çdo kusht do të parandalojmë zgjedhjen e Thaçit president

  23 Shkurt, 2016

  albin kurtiDeputeti i Lëvizjes Vetëvendosje!, Albin Kurti ka thënë gjatë qëndrimit në shesh me liderët e opozitës dhe aktivistët se opozita ka mjaftueshëm gaz edhe për të bllokuar seancat e radhët të Kuvendit të Kosovës,

  “Kemi gaz lotsjellës edhe për seancat tjera të Kuvendit. Policia na ka pajisur me to në protestën e fundit të opozitës.Kemi ende municion nga policia”, ...

 • Kjo është axhenda e seancës së Kuvendit për të mërkurën

  23 Shkurt, 2016

  kuvendi i ksKuvendi, përmes një komunikate për media, ka njoftuar deputetët me rendin e ditës për seancën e së mërkurës, e cila nis nga ora 14:00.

  Vazhdimi i seancës plenare për nesër në Kuvendin e Kosovës, paralajmëron një agjendë të ngjeshur votimesh dhe shqyrtime të projektligjeve të paralajmëruara nga seanca e parë e këtij sezoni.

  E Mërkure, 24.02.2016 14:00.

  RENDI I DITËS

  5. ...

 • Kosovë: Opozita synon protesta të vazhdueshme

  23 Shkurt, 2016

  opozitaPartitë opozitare në Kosovë, thanë se që nga e marta do të vendosin tenda në qendër të Prishtinës, përballë qeverisë, për të hapur një periudhë të re të protestave të vazhdueshme.

  Kryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Visa Ymeri, tha se nga sot “do ta fillojmë protestën e vazhdueshme kundër këtij regjimi antikushtetues, kjo protestë do të vazhdojë deri në rrëzimin e ...

 • ‘Trepça’ në veri, 278 milionë euro borxhe

  22 Shkurt, 2016

  trepca“Trepça” në veri të Kosovës aktualisht ka në listë të pagave 3300 punëtorë, por aktivë në punë janë vetëm 1100 deri në 1200.

  Në “Trepçë” në veri të punësuarve u paguhen pagat nga mjetet që realizohen në kombinat, si dhe shtesa prej 30 eurosh në muaj për të papunët, kryesisht nga shitja e koncentratit të plumbit dhe zinkut, të cilat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"