• SHBA, BE sugjerojnë shtyrjen e zgjedhjeve në Maqedoni

  22 Shkurt, 2016

  Ambasadori SHBA EUAmbasadori amerikan në Shkup Jess Baily dhe ai i Bashkimit Evropian Aivo Orav vlerësojnë se në Maqedoni nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve të besueshme në datën e caktuar, që është 24 prilli.

  Ambaasdori amerikan, megjithatë tha se data mbetet të caktohet nga drejtuesit politikë të Maqedonisë, ndërsa theksoi se zgjedhjet do të duhej të mbaheshin ...

 • Rasti ‘Titanik’, Gjykata hedhë poshtë të gjitha akesat e Janevës

  19 Shkurt, 2016

  gjykata shkupGjykata penale e Shkupit refuzoi ankesat e mbetura të Katica Janevës me çka përfundimisht nuk do të ketë paraburgim për Gordana Jankullovskën, Kiril Bozhinovskin dhe dy persona të tjerë të akuzuar në rastin “Titanik”. Ditë më parë u konfirmuar se paraburgim nuk do të ketë as për Ismet Gurin dhe Edmond Temellko.

  “Vendimi me të cilin refuzohet propozimi për ...

 • Zgjedhjet e 24 prillit, sytë kah ndërkombëtarët

  19 Shkurt, 2016

  Bejli OravAmbasadori i Bashkimit Europian dhe ai i SHBA-ve Aivo Orav dhe Xhes Bejli nesër pasdite do të bëjnë të ditur vlerësimin e faktorit ndërkombëtar nëse vendi ka arritur të përmbushë kushtet për zgjedhje të parakohshme më 24 prill.

  Kështu konfirmojnë burimet e Alsat kurse jozyrtarisht mësohet se euroambasadori Aivo Orav ndodhet në Bruksel për të konkretizuar raportin i cili ...

 • ‘Titanik’, “Gjykata mban krahun e të dyshuarve”

  19 Shkurt, 2016

  Jankullovska“Gjykata mori anë”. Këto janë komentet pas vendimit të djeshëm të Këshillit penal i cili refuzoi ankesat e PSP-së për paraburgimin e të dyshuarve në rastin “Titanik”. Sipas të gjitha kritereve dhe përvojës të deritanishme në gjyqësor, paraburgim për të dyshuarit duhej të ketë, thotë avokati Zvonko Davidoviq. Për të, vendimi i Gjykatës është e paligjshme, pasi për herë ...

 • Debati në ‘Rruga drejt’: Gjykata speciale, e domosdoshme

  19 Shkurt, 2016

  rruga drejtPa formimin e një gjykate speciale, prokuroria speciale do ta ketë të vështirë të kryej punën e saj. Kështu ka vlerësuar Ermira Asani Salija nga Lëvizja Besa në emisionin “Rruga drejt…” Fajin për politizimin e gjykatave, ajo e ka adresuar tek koalicioni VMRO-BDI.

  ”Skajshmërisht janë fajtor për politizimin e gjykatave dhe për këtë tani më gjykatat janë të rrënuara ...

 • Këshilli penal, refuzon kërkesat e Janevës

  18 Shkurt, 2016

  KATICAKëshilli penal i Gjykatës themelore Shkupi 1 i refuzoi katër ankesat e para të Katica Janevës, me çka përfundimisht konfirmohet se Mile Janakievski, Edmond Temelko dhe dy persona tjerë do të mbrohen në liri derisa zgjatë hetimi për rastin “Titanik”.

  “Këshilli penal i përbërë nga tre gjykatës për çdo lëndë veç e veç lidhur me ankesën e Prokurorisë ku si ...

 • Maqedoni – Edhe 50 milionë euro për çmendurinë baroke të Gruevskit

  18 Shkurt, 2016

  shkupiPartia më e madhe opozitare në Maqedoni, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, ka akuzuar ish-kryeministrin dhe lider të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski për 50 milionë euro shtesë të planifikuara për ndërtimin e godinave të stilit barok.

  Nënkryetari i LSDM-së Damjan Mancevski këto investime i ka konsideruar si gjenocid ndaj qytetarëve të Shkupit.

  “Ish-kryeministri Nikolla Gruevski vazhdon me gjenocidin ndaj qytetarëve ...

 • “Magjar Telekom”, Prokuroria Themelore nuk i’a dorëzon dosjen Prokurorisë Speciale

  17 Shkurt, 2016

   

  gjygji shkupProkuroria Themelore Publike në Shkup nuk ia dorëzon Prokurorisë Publike lëndën “Magjar Telekom”, por edhe një lëndë tjetër.

  Kjo Prokurori po mban peng këto dosje, duke kërkuar nga Këshilli i Prokurorëve Publik se rasti korruptiv dhe kriminal “Magjar Telekom” a bie mbi kompetencat e Prokurorisë Speciale dhe se a del nga përmbajtja e bisedave të përgjuara.  Prokuroria Themelore Publike ...

 • Han: Vlerësimi i KSHZ-së, vendimtar për datën e zgjedhjeve

  16 Shkurt, 2016

  HanZgjedhjet e parakohshme do të mbahen vetëm nëse vlerëson KSHZ-ja dhe OSBE/ODIHR. Kështu ka vlerësuar komisioneri për zgjerim Johanes Han pas takimit me zëvendëskryeministrin Fatmir Besimi dhe me organizatën “Miqtë e Maqedonisë” në Bruksel.

  “Gjithçka varet nga rezultati i Institucioneve ndërkombëtare dhe i KSHZ-së, se si do ta vlerësojnë pjekurinë e përgatitjes së zgjedhjeve. Pastaj duhet të sjellin vendimin”, tha ...

 • Gazetarja shqiptaro-amerikane paralajmëron konflikte të reja në Ballkan

  16 Shkurt, 2016

  protesta shkupMaqedonia rrezikohet gjatë kësaj vere nga një luftë e re. Shqiptarët do organizojnë kryengritjet në Maqedoni dhe në Luginën e Preshevës. Kështu shkruan në artikullin e fundit gazetarja e njohur shqiptaro-amerikane, Klara Buda.

  Sipas saj, incidentet do të përfshijnë edhe Serbinë pasi do të aktivizohen mbi 1 mijë “terroristë të fshehur” në provincën e Sanxhakut të cilët kanë për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"