• Grupi i punës mblidhet sërish sot

  28 Korrik, 2015

  zaevPas tri orë diskutimesh ka përfunduar mbrëmë takimi i katër partive me përfaqësuesit e BE-së dhe OSBE-së. Pas takimit, asnjëra nga palët nuk ka dhënë deklaratë zyrtare për rezultatin e bisedimeve.

  Vetëm Përfaqësuesi i BE-së Pieter Van Hout pas takimit tha se ishte optimist që bisedime do të ketë edhe sot pasdite.

  Gjatë takimit të djeshëm supozohet se është biseduar për ...

 • Ndërkombëtarët nuk e duan asnjë nga ministrat aktual në qeverinë kalimtare

  28 Korrik, 2015

  qeveria bdiDiplomatë europerëndimor në Shkup  në qeverisjen e ardhshme nuk duan  asnjë nga ministrat aktual, sepse ata janë pjesë e skandaleve qeveritare dhe të një kabineti të korruptuar dhe kriminalizuar, që u zbardh me materialet e përgjimeve .

  “Asnjëri nga ministrat aktual nuk duhet të jetë pjesë e qeverisjes së përkohshme. Qeveria e re duhet të përbëhet nga njerëz kompetent ...

 • Zaev dosjen e “Monstra” do t’ia jap Prokurorit Special

  27 Korrik, 2015

  zaevLideri i LSDM-së, Zoran Zaev ka folur sërish për publikimin e materialeve të përgjimeve lidhur me rastin “Monstra”, që ka të bëjë me vrasjen e pesë maqedonasve, për të cilën vepër u dënuan 7 shqiptarë me burgim të përjetshëm.

  Zaev në intervistën për portalin MKD i pyetur se a do të publikoni përgjimet për “Monstra” edhe përkundër marrëveshjes politike, ai ...

 • Këtë javë më ngrohtë, temperaturat mbi 40 gradë Celsius

  27 Korrik, 2015

  termometriMot më i ngrohtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius sipas paralajmërimeve të Drejtorisë për punë hidrometeorologjike, na presin gjatë kësaj jave.

  Moti sot do të jetë kryesisht me diell dhe më i nxehtë, me vranësira mesatare dhe me erë të dobët nga drejtimi i ndryshueshëm. Në pjesët lindore janë të mundshme reshje të përkohshme të shiut me bubullima të ...

 • Vritet me 5 plumba zyrtari i BDI-së në Strugë, kapet autori

  25 Korrik, 2015

  Artan Musliu alisa Argetim AsaniPërgjaket sërish Partia Bashkimi Demokratik për Integrim, brenda dy ditësh. Pas vrasje së ndodhur ditën e enjte, vritet sot me pesë plumba zyrtari i BDI-së në Strugë, Artan Musliu (Argëtim Asani).

  Ngjarja tragjike mësohet se ka ndodhur rreth orës 13:20. Incidenti u bë me dije filimisht nga mediat, ndërsa më pas u konfirmua edhe nga Ministria ...

 • A mundet prokurori special ta çojë Gruevskin pas hekurave?

  25 Korrik, 2015

  gruevskiProkurori special ka dëshmi dhe materiale të mjaftueshme për ngritjen e padive penale kundër kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski dhe njerëzve të afërt të tij, të përfshirë në përgjimet e publikuara që diktojnë vepra të mundshme penale.

  Kështu vlerëson kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, në një intervistë për të përjavshmen “Fokus”. Ai shprehet i bindur se prokurorit special i mjaftojnë tre ...

 • EKSKLUZIVE – Flet i dyshuari për vrasjen, Bajram Limani: Isha në vetëmbrojtje

  24 Korrik, 2015

  Ndërsa i dyshuari për vrasjen e komandant Shqiponjës në Kumanovë, Bajram Limani, njëherish ushtrues detyre kryetar i degës së BDI-së në këtë qytet në një deklaratë ekskluzive për ALSAT M rrëfen momentin e incidentit. Ai thotë se ndjen keqardhje për atë çka ka ndodh por shton se ishte në vetëmbrojtje. Limani tha se do të dorëzohet në polici.

  https://youtu.be/usz6kngEJnI

  Alsat-M

 • Pse ndodhi vrasja në Kumanovë, sherri degës së BDI-së

  24 Korrik, 2015

  policia mkIncidenti i përgjakshëm në Kumanovë lidhet me Bashkimin Demokratik për Integrim. Zgjedhja në degën e kësaj partie çuan në këtë incident të përgjakshëm, që përfundoi me vrasjen e Xhemail Rexhepit të njohur si komandant Shqiponja, dhe plagosjen e dy të tjerëve.

  Tensionet dhe zënkat në këtë parti kanë nisur vite me radhë. Dega e kësaj partie ishte mollë sherri ...

 • Shilegov: Me përgjimet të merret prokurori spëcial, Zvërlevski nuk ka kredibilitet

  24 Korrik, 2015

  pergjimetOpozita kundërshton procedurën e hapur nga Prokuroria për lëndët që kanë të bëjnë me materialet nga bisedat e e përgjuara në të cilat LSDM ka akuzuar drejtues të lartë të Qeverisë, përfshirë edhe kryeministrin Gruevski dhe ish shefin e policisë sekrete, Sasho Mijallkov. LSDM vlerëson se si nga materialet e përgjuara ashtu edhe nga puna e deritanishme, kryeprokurori aktual, ...

 • Hoxha: Nuk i besoj marrëveshjes mes dy ergërsirave maqedonase

  16 Korrik, 2015

  hoxha-xhezair shaqiriXhezair Shaqiri, i njohur me nofkën luftarake Komandant Hoxha, nuk po sheh marrëveshje politike, por dështim pas dështimit në Maqedoni.
  Duke folur në emisionin “Rrokum Rroll” të Televizionit Rrokum, Xhezair Shaqiri, tha se deklaratat e liderëve shqiptarë për kerkesa maksimale në bisedimet mes liderëve politikë në Maqedoni, dolën se janë të pavërteta.

  Sipas Shaqirit, liderët e PDSH e BDI ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"