• Seancë kuvendore për zgjedhje të ministrave të Punëve të Brendshme dhe të Transportit

  13 Maj, 2015

  Kuvendi RMKuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet ta mbajë seancën e 50-të, të në të cilën në rend dite është Propozimi për zgjedhjen e anëtarëve të rinj të Qeverisë. Seanca është caktuar pasi që mbrëmë kryeministri Nikolla Gruevski në Kuvend dorëzoi propozim të ministrave të rinj për Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve, ...

 • Libertas: Ambasada amerikane i shpalosi Mijallkovit dhe Jankullovskës biseda mes DSK-së dhe grupit të armatosur në Kumanovë

  13 Maj, 2015

  gordana sashoDorëheqjet e Jankullovskës dhe Mijallkovit kanë pasuar pas një takimi që ata kanë pasur të hënën në mbrëmje në ambasadën amerikane në Shkup, raporton portali Libertas.

  Sipas burimeve të afërta me ambasadën, në këtë takim Jankullovskës dhe Mijallkovit u janë dhënë regjistrime (incizime) nga kontaktet telefonike midis përfaqësuesve të Drejtorisë së Sigurisë dhe Kundëzbulimit (DSK) me grupin e komandant ...

 • Uashingtoni bllokon llogaritë dhe pronat e politikanëve maqedonas?

  13 Maj, 2015

  shba-beShtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë vendim për t’i bllokuar llogaritë bankare dhe pronat e politikanëve maqedonas nga të gjitha eshallonet e pushtetit, si dhe të një numri të madh biznesmenësh të afërt me pushtetin, për të cilët ekzistojnë dyshime për krime dhe korrupsion, lajmëroi portali maqedonas “Ohridsky”.

  Diplomat i paemëruar i lartë amerikan për portalin e ka konfirmuar ...

 • Pritet verifikimi i dorëheqjeve në Maqedoni

  13 Maj, 2015

  qeveria e mkKuvendi i Maqedonisë për në orën 13 ka caktuar seancën për votimin e ministrave të rinj, pas dorëheqjeve të ministres së Punëve të Brendshme,Gordana Jankullovksës dhe ministrit të Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakievski.

  Ata në këto poste do të zëvendësohen nga Mitko Çavkov, aktualisht drejtor i Byrosë për Siguri Publike, dhe Vllado Misajllovski.

  Jankullovska, Janakievski dhe drejtori i ...

 • Shkarkohen dy ministra maqedonas

  12 Maj, 2015

  qeveriaMinistrja e brendshme, Gordana Jankulovska dhe ai i transporteve Mile Janakievski largohen nga qeveria. Largohet edhe shefi i shërbimit të zbulimit Sasho Mijalkov

  Kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski shkarkoi ministren e punëve të brendshme, Gordana Jankulovska  dhe ministrin e transporit, Mile Janakievski.

  Mjetet maqedonase të informimit thanë se kryeministri Gruevski i ka propozuar parlamentit për ministër te ri të punëve të ...

 • Mbizotërojnë paqartësitë në Maqedoni

  12 Maj, 2015

  shtepi e shkatruar 2Autoritetet maqedonase nuk japin shumë hollësi në lidhje me identitetin e personave të vrarë, të cilët thotë se i përkasin grupit të armatosur, në përleshjet e së shtunës dhe të dielës në Kumanovë, ndërkohë që thonë se tre nga pesë udhëheqësit e grupit janë arrestuar.

  Sipas organeve hetuese, sulmuesit synonin, mes tjerash, të minonin Urën e Gurit ...

 • Kumanovë: Verifikimi i dëmit në terren pas aksionit policor

  12 Maj, 2015

  Qeveria e Maqedonisë: Kompensim i plotë të dëmit, që u shkaktua nga askioni i policisë në fundjavë në Kumanovë. Opozita diskuton për ndryshimin eventualisht të strategjisë së protestës të dielën, por nuk e anulon atë.

  shtepi e shkatruar

  Gjendja në Lagjen e Trimave në Kumanovë, ku dy ditë me radhë ka pasur luftime dhe ku është zhvilluar aksioni policor, është qetë. ...

 • Ja sa do paguaj Qeveria për dëmet në Kumanovë

  12 Maj, 2015

  shtepi kumanoveNga 70 mijë euro do të përfitojnë familjarët e policëve të vrarë, 13 – 40 mijë euro për çdo policë të plagosur, 5 – 10 mijë euro çdo polici në aksion dhe nga 1600 euro si ndihmë fillestare  për familjet me shtëpi të dëmtuara.

  Qeveria e Maqedonisë mbrëmë në mbledhjen e mbajtur ka vendosur kompensimin e të gjitha dëmeve ...

 • Historiani bullgar sheh shpërbërje të Maqedonisë

  12 Maj, 2015

  Bozhidar_DimitrovHistoriani bullgar Bozhidar Dimitrov konsideron se Maqedonia do të shpërbëhet pasi që me të do të ndodhë ajo që ka ndodhur me të gjitha “projektet artificiale historike”.

  Dimitrov shton se në këtë vend me 1, 2 milion banorë, 100 mijë maqedonas kanë shtetësi bullgare.
  “Shikoni si është shpërbërë Ukraina , ashtu do të shpërbëhet edhe Maqedonia “ ka thënë Dimitrov ...

 • Një shtrëngatë e përkryer bëhet gati në Maqedoni

  12 Maj, 2015

  Kumanova

  Rruga “Pero Ilievski” dukej të hënën si të ishte goditur nga një cunami, me kalldrëmin e shkulur nga toka dhe muret e shtypura nga veturat e blinduara të njësitit special antiterrorist të Policisë maqedonase.

  Shqiptarët e shokuar, banorë të këtij qyteti verior të Maqedonisë, ecnin ngadalë në rrugët plot xhama të thyer dhe copa të tjegullave, vetura të goditura dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"