• Maqedoni, akuzat ndaj drejtuesit opozitar Zaev

  2 Qershor, 2015

  Gjykata Penale në Shkup për disa orë ka diskutuar të hënën në lidhje me kërkesën e drejtuesit opozitar Zoran Zaev për hedhjen poshtë të akuzave kundër tij. Prokuroria maqedonase e akuzon zotin Zaev për përdorim të dhunës kundër përfaqësuesve të organeve më të larta të shtetit ndërsa bashkëpunëtorët e tij – për spiunazh. Pala mbrojtëse e zotit Zaev thotë se veprimet e tij nuk përbëjnë vepër penale kundër shtetit. Gjykata ...

 • Verushevski: Përgjimet janë vepër e sektorit të 5-të të Ministrisë së Punëve të Brendshme

  1 Qershor, 2015

  Përgjimet janë vepër e sektorit të 5-të të Ministrisë së Brendshme, tha sot para këshillit gjyqësor në Gjykatën Themelore Shkup 1, Zoran Verushevski, i dyshuari kryesor në rastin Puç.

  Ky projekt, sipas tij, filloi në vitin 2007.

  Ish shefi i DSK-së, Verushevski vuri në dukje se ai kishte disa takime me të punësuarit në sektorin dhe shpreson se ata do të jenë dëshmitarë në gjyq vijues. /TetovaSot/

 • Kim Mehmeti: Presim ndihmë nga Zaevi për atje ku na çoi BDI

  1 Qershor, 2015

  Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:

  “Ne shqiptarët e Maqedonisë vazhdojmë të presim nga kryetari i opozitës maqedonase që ai t’i shpalosë bisedat e përgjuara telefonike që kanë të bëjnë me të vërtetat për ‘Sopotin’, ‘Brodecin’, ‘Monstrën, likuidimin e Harun Aliut, ‘Shkupin 2014… Kjo pritje më së miri e shpalosë paturpësinë tonë që të shtiremi se nuk e dimë që kryesuesit e BDI-së janë ata që na çuan ...

 • Hahn vjen në Shkup me planin e zgjidhjes së krizës

  1 Qershor, 2015

  Bashkimi Evropian do të kërkojë zgjidhje urgjente për dalje nga kriza politike në Maqedoni.

  Eurokomisioneri për zgjerim Johannes Hahn nesër do të kërkojë që palët e përfshira në bisedime të arrijnë një marrëveshje për ecurinë e negociatave dhe gjetjen e një kompromisi, informon INA.

  Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijancic deklaroi sot se eurokomisioneri Hahn nesër në Shkup do të kërkojë zgjidhje urgjente të krizës politike.

  “Komisioneri do të theksojë nevojën që partitë të ...

 • VIDEO: ‘E vërteta për projektin Shkupi 2014’, është bomba e radhës e LSDM-së

  29 Maj, 2015

  ZaevKampin para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë mban debat me temë “Shkupi 2014 në prizmin e qytetarëve”.

  Gjatë debatit nga nënkryetari I LSDM-së Damjan Mançevski u publikuan  edhe audio incizime për të vërtetën rreth projektit Shkupi 2014,

  https://youtu.be/EnN53OGJQUY

  alsat

 • Taktizimet e Zaevit me rastin “Monstra”

  29 Maj, 2015

  arestimi mostraQë nga nisja në muajin shkurt e publikimit të bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve qeveritar, nga ajo që njihet si aferë e përgjimeve, kreu i opozitës, Zoran Zaev kishte paralajmëruar zbardhjen edhe të rastit “Monstra“, të vrasjes se pesëfishtë në Smillkovcë.

  Por, deri më tani, përveç paralajmërimeve, ai nuk ka zbardhur asnjë dëshmi, përkundër pritjeve të shumta ...

 • Maqedonia në pritje të të dërguarit të posaçëm evropian

  28 Maj, 2015

  Komisari i BE-së, Johannes Hahn, dhe eurodeputetët Iwo Weigel, Richard Howitt dhe Eduard Kukan, priten të hënën (01.06) në Shkup. Ata vazhdojnë të ndërmjetësojnë mes VMRO­-DPMNE dhe LSDM për zgjidhjen e krizës politike.

  shkupiBisedimet do t’i kryesojë si ndërmjetësues i Bashkimit Evropian komisari Johannes Hahn. Pas takimit javën e kaluar në Strasburg kjo është hera e dytë e bisedimeve mes ...

 • Zaev: ‘Ekzistojnë dyshime serioze rreth rastit Monstra’

  27 Maj, 2015

  zaevKreu i LSDM-së Zoran Zaev theksoi se ekzistojnë dyshime serioze rreth rastit Monstra, duke u distancuar nga një shkrim i mëhershëm që citonte pikërisht atë.

  Në një gazetë gjermane, “Di Cajt” sot shkruhet se Zaev kishte theksuar se të dënuarit për vrasjen në liqenin e Smillokovës janë të pafajshëm, dhe po e vuajnë më kotë dënimin në burg. Por sot, ...

 • “Bombat” e opozitës sot ‘shpërthejnë’ para Qeverisë

  27 Maj, 2015

  ZaevLideri i Lidhjes Socialdemokrate dhe i opozitës maqedonase Zoran Zaev do të vazhdojë sot me publikimin e audio-përgjimeve, me dëshmi të reja për veprimet e paligjshme të kryeministrit Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorëve të tij.

  Zaev, pas takimit të djeshëm të liderëve të katër partive më të mëdha të Maqedonisë, tha se “bombën” e radhës do ta publikojë para Qeverisë, aty ...

 • Zaev: Shqiptarët u dënuan pafajshëm për rastin “Monstra”

  27 Maj, 2015

  monstraNë intervistën për gazetën gjermane “Die Zeit”, lideri i LSDM-së kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka deklaruar se e vërteta për rastin “Monstra” mund të shkaktojë përplasje në Maqedoni.

  Është interesant se Zaev nuk e përmend termin “rasti Monstra”, por termin “rasti i Liqenit të Smilkovës”.
  “Shtatë shqiptarët etnikë që janë dënuar për rastin e Smilkovës janë të pafajshëm. Ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"