• Maqedonia: Nga tigri prej letre në majmun

  16 Prill, 2016

  Sudwest Presse

  Nëse Europa nuk do “që të del si majmun”, atëherë do duhej që menjëherë t’i jep fund magjisë përtace të anëtarësimit në të: të ndërprejë menjëherë ndërmjetësimin dhe t’i merret status i kandidatit. Maqedoninë e sundon një bandë kriminale, këtë politikanët e BE nuk e mohojnë por për shkaqe diplomatike edhe nuk e thonë ...

 • KSHZ –ja miratoi vendimin për zgjedhje, Çiçakovski dhe anëtarët e LSDM-së braktisën seancën

  16 Prill, 2016

  kshzMe 6 vota pro, por pa prezencën e kryetarit Aleksandar Çiçakovski dhe dy anëtarëve të propozuar nga LSDM-ja Violeta Duma dhe Igor Milev, KSHZ-ja miratoi vendimin përmes të cilit theksohet se janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 5 qershor.

  Vendimin përveç anëtarëve të partive në pushtet VMRO-së dhe BDI-së e votoi edhe anëtari i PDSH-së Bedredin Ibrahimi.

  Ndërkohë që Çiçakovski dhe ...

 • “The Wall Street Journal” për situatën në Maqedoni

  16 Prill, 2016

  Në një shkrim kushtuar ngjarjeve të fundit në Maqedoni, gazeta “The Wall Street Journal” (WSJ) analizon se si erdhi gjendja deri në këtë pikë në një nga vendet që deri vonë konsiderohej shembull pozitiv nga rajoni i turbullt i Ballkanit.

  Sipas gazetarëvëetë WSJ, kontesti i emrit dhe ndërprerja e procesit të integrimit ne NATO dhe EU mund të konsiderohet si fillimi i një krize të gjatë që kulminoi në ditët e ...

 • Protestuesit depërtojnë para Qeverisë, tërhiqet njësia speciale

  15 Prill, 2016

  protesta qeveriaProtestuesit kanë arritur që të afrohen para Qeverisë, pasi që njësitet speciale janë tërhequr.

  Turmat e mëdha i bën thirrje policisë që të tërhiqet dhe të lejojë ata që të vazhdojnë drejt Qeverisë. Paraprakisht, lideri i partisë Dinjiteti, Stojançe Angelov kërkoi nga njësitet speciale që të tërhiqen dhe ti lejojnë qytetarëve të shprehin të drejtën e protestës. Tani për ...

 • Zaev thërret qytetarët në protesta në masive

  15 Prill, 2016

  zaevKreu i opozitës Zoran Zaev ka paralajmëruar intensifikim të protestave si shenjë revolte ndaj vendimit për zgjedhje të parakohshme më 5 qershorë. Ai me këtë rast u ka bërë thirrje të gjitha subjeketev politike që janë shprehur kundër zgjedhjeve të qershorit që ti bashkëngjiten në protestë.

  “Nikolla Gruevski i ka bërë zgjedhjet e 5 qershorit të pamundura. Maqedonia porosit që ...

 • KSHZ pa kryetarin dhe dy anëtarët e tjerë vendosi që të shkohet në zgjedhje më 5 qershor

  15 Prill, 2016

  kshzKomisioni Shtetëror i Zgjedhjeve miratoi vendimin se ka kushte për të shkuar në zgjedhje më 5 qershor. Ky vendim u miratua me 6 vota pro, ndërsa seanca paraprakisht u braktis nga kryetari Aleksandar Çiçakovski dhe dy anëtarët e LSDM-së, Violeeta Duma dhe Igor Milev.

  Çiçakovski gjatë debatit ka theksuar se tani për tani nuk ka kushte për mbajtjen e zgjedhjeve fer ...

 • Deimel: Situata në Maqedoni është shumë e rrezikshme

  15 Prill, 2016

  Johanna DeimelJohanna Deimel, eksperte e Fodacionit gjerman për Evropën Juglindore thotë se vendimi i Ivanovit krijon një situatë të rrezikshme në vend. Tensionet mund të shtohen.

  Deutsche Welle: Si e vlerësoni situatën aktuale dhe krizën e fundit në Maqedoni?

  Johanna Deimel: Fakti që presidenti ka shpallur anulimin e procedurave (dhe ka shpallur amnesti), paraqet një shkallëzim absolut. Në këtë mënyrë ai ...

 • Maqedoni: zgjedhjet e parakohshme zyrtarisht më 5 qershor

  15 Prill, 2016

  protestat rmKryetari i Parlamentit të Maqedonisë Trajko Veljanoski nënshkroi (15.04) zyrtarisht vendimin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, që do të zhvillohen më 5 qershor.

  “Në bazë të kompetencave të mia kushtetuese, nënshkrova vendimin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, që do të zhvillohen më 5 qershor të vitit 2016. Vendimin për shpallje të zgjedhjeve e dorëzova tek ...

 • Janeva: Pavarësisht faljeve, ne vazhdojmë punën

  14 Prill, 2016

  JanevaProkuroria Speciale do të vazhdojë ndjekjen e personave që kanë kryer vepra penale që rezultojnë nga “bombat” përkundër vendimit për falje të Presidentit Ivanov. Në konferencën për media, nga prokuroria sqaruan se kanë së paku dy mënyra për ta bërë këtë në mënyrë ligjore. Së pari, sipas Katica Janevës, personat e falur nuk do të përgjigjen penalisht. Por, nëse ...

 • Ja reagimi i OSBE ndaj vendimit të Ivanovit dhe zhvillimeve të fundit

  14 Prill, 2016

  OSBEShefja e Misionit të OSBE-së në Shkup, Nina Suomalainen është njoftuar për 41 vendimet e Presidentit Gjorge Ivanov të publikuara dje në Gazetën Zyrtare, për falje të 56 individëve.

  Edhe pse sipas deklaratës së Presidentit, qëllimi ishte të kontribuojë në zgjidhjen e krizës momentale, qytetarët gëzojnë të drejtën të shohin realizim të përgjegjësisë politike dhe llogaridhënies juridike.. Gjykata dhe Zyra ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"