• Jubileu i 65 -të i shkollës fillore “LIRIA” të Tetovës

  2 Mars, 2015

  Viti shkollor 1944-1945 është vit i një nisme të mbarë të arsimit shqip në Tetovë. Shkolla “LIRIA” e filloi punën me 1 mars 1945 me 530 nxënës dhe 8 mësues, nga të cilët vetëm Vehap Kadriu Xhevahir Vejseli ishin nga Tetova, 6 mësues të tjerë nga Shqipëria.Viti shkollor 1945-46 është vit i përfshirjes më masovike të nxënësve shqiptarë,19 mësues,1239 nxënës, nga të cilët 782 meshkuj dhe 457 femra, në gjithsej ...

 • Zaev sërish asgjë për shqiptarët, protagonistët e radhës Stavrevski dhe Jankullovska

  2 Mars, 2015

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev nuk publikoi edhe tani asgjë për shqiptarët. Në shënjestër ministrat Stavrevski dhe Jankullovska.Opozita maqedonase edhe sot vazhdoi me publikimin e materialeve të tjerë të përgjimeve të ashtuquajtura “bomba”, ku në qendër të vëmendjes ishin ministri i financave Zoran Stavrevski dhe ministrja e brendshme Gordana Jankullovska.

  Bisedat siç mësohet kanë të bëjnë me fundin e vitit 2012, kur pritej miratimi i buxhetit, ndërsa në bisedat e përgjuara ...

 • ‘Në përleshjen mes Zaevit dhe Gruevskit, shqiptarët janë vëzhgues që nuk dinë çka të bëjnë’

  2 Mars, 2015

  Analisti amerikan dhe ish-drejtor i Institutit për paqe në Uashington, Daniel Server thotë se Maqedonia nuk duhet të frikësohet nga shqiptarët, pasi që ata duan që vendi sa më shpejtë të integrohet në strukturat euroantlantike.Duke u përgjigjur në pyetjen nëse shikon ndonjë rrezik në këtë situatë që të aktivizohen edhe shërbimet e inteligjencës shqiptare që të kryejnë presion për shkatërrim të Maqedonisë, Server me përgjigje:

  “Dyshoj në këtë. Por, shqiptarët ...

 • Përgjimi i ambasadorëve, Koçijançiç: Maqedonia ka shkelur rëndë konventën e Vjenës

  2 Mars, 2015

  Zëdhënësja e Komisionerit për fqinjësi dhe bisedime për zgjerim Maja Koçijançiq shprehu shqetësim të thellë rreth pretendimeve për përgjimin e ambasadorëve të huaj, përfshi edhe të atyre të Bashkimit Evropian në vend. Në një deklaratë për Alsat, Koçijançiq theksoi se nëse Maqedonia ka përgjuar korrespodencën diplomatike, kjo do të thotë se ka shkelur parimet e Konventës së Vjenës.
  “Bashkimi Evropian ka shprehur publikisht shqetësimin e thellë rreth indikacioneve për përgjime ...

 • Papunësia, problem kryesor në rajon

  2 Mars, 2015

  Papunësi, por edhe dëshirë për ta braktisur vendin, janë problemet kyçe të Maqedonisë, të konstatuara në një reportazh të shkurtër të përgatitur nga Këshilli për Bashkëpunim Rajonal, në kuadër të strategjisë së quajtur “Evropa Juglindore 2020”.
  “Një nga problemet më të mëdha është papunësia. Mbaron fakultetin por nuk mund të punësohesh për atë që ke studiuar dhe kështu përpiqesh të gjesh punë tjetër, sa për të punuar pak”.

  “Do të ...

 • Administrata amerikane shqetësime për situatën në Maqedoni

  26 Shkurt, 2015

  Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka shprehur shqetësime lidhur me tensionet politike në Maqedoni.Një zëdhënës i DASH tha se Qeveria amerikane me shqetësim po ndjek zhvillimet politike në Maqedoni, pas shpërthimit të aferës së përgjimeve dhe rastin e ashtuquajtur “Puç”, informon Zëri i Amerikës në gjuhën maqedonase.

  Uashingtoni zyrtar vlerëson se këto zhvillime kanë ngritur çështje serioze për qytetarët e këtij vendi, por edhe për miqtë ndërkombëtarë.

  DASH i bën thirrje ...

 • Situata politike në Shkup, delegacioni i PSE-së takon Zaevin: Jemi të shqetësuar

  26 Shkurt, 2015

  Një delegacion i Partisë së Socialistëve Evropiane, i kryesuar nga kryetari Sergei Stanishev dhe eurodeputeti Richard Howitt, është takuar mbrëmjen e së mërkurës me udhëheqësin e partisë opozitare maqedonase, LSDM. Delegacioni i PSE-së ka shprehur shqetësimin për shkak të gjendjes aktuale politike në Maqedoni dhe ka bërë thirrje që vendi, të bëjë atë që pritet nga një vend kandidat për anëtarësim në BE: të përmbushë kriteret e Kopenhagenit.

  “Nuk ka negociata ...

 • Berliner Zeitung: “Maqedonia në rrugën drejt diktaturës”

  25 Shkurt, 2015

  Çka shkruan gazeta gjermane “Berliner Zeitung” në një speciale të saj të titulluar “Maqedonia në rrugën drejt diktaturës”.Autori i kësaj speciale, Norbert Mapes – Nidek sjellë një pasqyrë të raportit të pushtetit në Maqedoni ndaj atyre që mendojnë ndryshe. Janë përshkruar disa raste si të gazetarëve, aktivistëve kundër korrupsionit dhe raste të tjera ku shkilen të drejtat e njeriut, transmeton INA.

  Gazeta përshkruan rastin e Aleksandar Dinevskit, një activist antikorrupsioni, ...

 • Zaev: Gjyqësori dhe Prokuroria, të okupuar nga udhëheqësit e tyre

  25 Shkurt, 2015

  Lideri i LSDM-së Zoran Zaev ka dëshmuar në Prokurori si i dëmtuar në aferën e përgjimit, që sipas LSDM-së është urdhëruar dhe shfrytëzuar nga VMRO DPMNE-ja. Zaev theksoi se organet gjyqësore, përfshirë edhe Prokurorinë, janë të okupuar nga udhëheqësit e këtyre institucioneve, që sipas tij janë në shërbim të pushtetit. Megjithatë ai thotë do të vazhdojë që dëshmitë e bombave ti dorëzojë edhe në gjyqësor, për të respektuar ligjet dhe ...

 • PE kërkon ndërhyrjen e Mogerinit në krizën në Maqedoni

  25 Shkurt, 2015

  Parlamenti Evropian përmes një Rezolute për Maqedoninë, kërkon angazhimin e përfaqësueses së lartë të KE-së, Federika Mogerini.Parlamenti Evropian kërkon ndërhyrjen e Komisionit Evropian në tejkalimin e krizës politike në Maqedoni. Por njëkohësisht PE kërkon edhe hapjen e negociatave për anëtarësim. Kjo nënvizohet në Rezolutën e miratuar nga evrodeputetët. Rezoluta u propozua nga raportuesi Ivo Vajgl. Amendamentet e propozuara nga evrodeputetët grek dhe bullgar nuk kanë kaluar.

  Në amendamentin e pestë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"