• Maqedonia dhe Kosova vendet më jostabile në Ballkan

  18 Qershor, 2015

  policia MKKush janë vendet më stabile dhe më jostabile në Ballkan dhe botë, sipas “Global Peace Index 2015″.

  Maqedonia dhe Kosova konsiderohen si vendet më jostabile në Ballkan.

  Ky vlerësim del nga hulumtimi i realizuar nga Instituti “Global Peace Index 2015″.

  Sipas vlerësimeve të bëra, Maqedonia është vendi më jostabil në Ballkanin Perëndimor i renditur në vendin e 71. Më pas radhitet ...

 • Engel: Shqiptarët në Maqedoni duhet të kenë status të barabartë

  18 Qershor, 2015

  eliot engelKongresisti amerikan Eliot Engel deklaroi për INA se është i pakënaqur nga mosrespektimi i të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni.

  “Jam i pakënaqur me mosrespektimin e Qeverisë së Maqedonisë së Marrëveshjes së Ohrit. Unë mendoj se ka shumë punë për të bërë, ngaqë mendoj se Maqedonia, është një vend i rëndësishëm, dhe aleat i Shteteve të Bashkuara. Ne kemi ...

 • Rritet revolta dhe pakënaqësitë ndaj BDI-së

  18 Qershor, 2015

  ali ahmetiRevoltë dhe pakënaqësi e madhe brenda BDI-së pas përgjimeve të publikuara nga LSDM.

  Në rrjetet sociale kanë shpërthyer akuza ndaj kësaj partie, pasi që qytetarët janë të irituar me politikat e krerëve partiak. Ofendime, interesa të ngushta partiake, keqpërdorim dhe paaftësi të qeverisjes janë disa nga të vërtetat që dolën nga bisedat e përgjuara. BDI tashmë ka pranuar autenticitetin ...

 • Zaev: Veprime më dramatike kundër regjimit, Ahmeti lojë të dyfishtë

  16 Qershor, 2015

  zaev 360

  Lideri i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev paralajmëroi veprime më radikale të opozitës nëse deri në fund të muajit nuk arrihet ndonjë marrëveshje për zgjidhjen e krizës. Në emisionin 360 gradë, Zaev sqaroi se veprimet radikale nuk kanë karakter të dhunës, por do të jenë vetëm një ndryshim i veprimit që përsëri do të jetë me karakter paqësor.

  ‘Qëllimi për ...

 • Përgjimet, Zaev: Ja bizneset dhe pazaret e Ahmetit dhe kreut të BDI-së(Audio)

  16 Qershor, 2015

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev publikoi bombën e 38-të ku nxorri skandale korruptive të BDI-së.

  bombaLideri i LSDM-së, Zoran Zaev publikoi biseda të përgjuara ku sipas tij kryetari BDI-së, Ali Ahmeti dhe partia e tij është edhe lidhur me skandale korruptive dhe kriminale.

  “Me përgjimet që po publikojmë sot vazhdojmë të zbulojmë fytyrën e vërtetë të kreut të BDI-së. Gruevski nuk ...

 • Shuhet “Albafone” në Maqedoni

  16 Qershor, 2015

  albafonOperatori i katërt i telefonisë celulare “Albafone” nuk do të ekzistojë më.

  Kjo kompani ka informuar klientët e saj përmes porosive se nuk do të funksionojë më dhe se ata duhet të transferohen tek operatorët e tjerë. Kompania “Albafone” ofroi shërbime të telefonisë celulare më shumë se një vit më parë me prefiksin 073.

  Ajo kishte 16 mijë shfrytëzues dhe se ...

 • Vajgl: Maqedonia mund të përballet me krizë serioze

  16 Qershor, 2015

  Eurodeputeti i Parlamentit Evropian dhe raportues për Maqedoninë, Ivo Vajgl theksoi se Maqedonia mund të përballet me pasoja serioze jo vetëm për Maqedoninë, por edhe rajonin.

  “Mendoj se procesi i negociatave akoma është i hapur, dhe nëse ai do të dështojë, do të mund të ketë pasoja serioze jo vetëm për Maqedoninë, por edhe për rajonin”, theksoi Vajgl në një intervistë për 24 Vesti. Ai konfirmoi se në negociatat për zgjidhjen ...

 • Amerikanët përmes Nuland do të zgjidhin krizën në Maqedoni

  15 Qershor, 2015

  victoria nulandNdihmës sekretarja amerikane Victoria Nuland pritet të përfshihet në procesin e zgjidhjes së krizës në Maqedoni.

  Ndihmës sekretarja amerikane për Evropë dhe Euroazi  Nuland është njohëse e zhvillimeve në Maqedoni dhe se ajo pritet që ti hap rrugë zgjidhjes së krizës politike, informon INA.

  Ndihmës sekretarja amerikane  gjatë vizitës së fundit në Shkup deklaroi se qeveria por edhe investitorët e ...

 • LSDM-ja do të vazhdojë publikimin e bombave

  15 Qershor, 2015

  zaev bombaLSDM-ja do t’i aktivizojë sërish ‘bombat’. Pas dështimit të bisedimeve në Bruksel për arritjen e një zgjidhjeje rreth krizës politike, ka pushuar vlefshmëria edhe e marrëveshjes së 2 qershorit të arritur në Shkup. Respektivisht, heqja e moratoriumit për publikim e materialeve të përgjuara për veprimet e mundshme kriminale të pushtetit. LSDM-ja sonte pritet të zhvillojë takime koordinative me ...

 • VMRO-DPMNE, e gatshme për zgjedhje të parakohshme

  15 Qershor, 2015

  dimovski-vmroPërfaqësues të VMRO-DPMNE kanë deklaruar se kjo parti është e gatshme për çdo datë për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, deri në muajin prill 2016.

  Ky qëndrim është miratuar në mbledhjen e Komitetit Qendror të kësaj partie, të mbajtur të dielën mbrëma në Ohër.

  “Ne jemi të gatshëm për zgjedhje në çdo kohë deri në prill, ashtu siç jemi marrë vesh ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"