• Konflikti i Perëndimit dhe Rusisë në Maqedoni

  28 Shtator, 2018

  ura e gurrit shkupNë Maqedoni përplasen interesat perëndimore dhe ruse, thonë ekspertët. Të dielën do të votohet në referendum për emrin e ri të Maqedonisë. Por referendumi shikohet nga perspektiva të ndryshme.

  Shkupin nuk e kanë vizituar më parë kurrë më shumë politikanë perëndimorë sesa tani. Të gjithë ata kanë ardhur për të mbështetur qeverinë e Maqedonisë me ...

 • Shqiptarët, rol të rëndësishëm në referendumin e Maqedonisë

  26 Shtator, 2018

  ShkupiMë 30 shtator në Maqedoni mbahen votimet për një referendum jo-detyrues, lidhur me ndryshimin e emrit të vendit në Maqedonia e Veriut. Në se votuesit do t’i thonë “PO” ndryshimit të emrit, kjo do t’i hapte rrugën vendit drejt integrimeve në NATO dhe në Bashkimin Europian:

  Në historinë e saj të shkurtër të pavarësisë, Maqedonia nuk ka qenë kurrë para ...

 • Zidan: Ndryshimi i emrit nuk prek identitetin e maqedonasve

  25 Shtator, 2018

  Talat ZidanKryetari i Parlamentit të Sllovenisë, Dejan Zidan, gjatë takimit me homologun e tij në Shkup, Talat Xhaferi, ka theksuar se marrëveshja me Greqinë për çështjen e emrit nuk prek identitetin e maqedonasve ndërkohë që hap perspektivat euro-integruese për shtetin.

  “Edhe më tej maqedonasit do t’i quajmë maqedonas dhe do të ruhet gjuha maqedonase ” ka theksuar Zidan.

  Ai tha se ...

 • Pasojat që mund të sjellë dështimi i referendumit në Maqedoni

  25 Shtator, 2018

  mkKryetari i Këshillit të investitorëve të huaj në Maqedoni, Shtefan Peter tha sot se Maqedonia do të mund të ballafaqohej me një sërë pasojash ekonomike dhe financiare nëse votuesit e saj nuk e japin mbështetjen për integrimin euroatlantik në referendumin e së dielës. Zoti Peter parashikon, në një rast të tillë, humbjen e një milardë eurosh nga Bashkimi ...

 • Kryeministri Zaev të enjten në Uashington

  20 Shtator, 2018

  ZaevKryeministri maqedonas Zoran Zaev vjen të enjten në Uashington për një takim me Nënpresidentin amerikan Mike Pence. Sipas një njoftimi nga zyra e Kryeministrit Zaev, në axhendën e bisedimeve do të jenë edhe synimet e anëtarësimit të Maqedonisë në NATO.

  Zyrarë të lartë amerikanë dhe evropianë kanë vizituar ditët e fundit Shkupin në prag të referendumit të 30 shtatorit, ...

 • Maqedoni: Përkrahje e SHBA për referendumin

  17 Shtator, 2018

  Mattis Zaev1Ministri i Mbrojtjes i SHBA James Mattis në Shkup: “Referendumi që do të mbahet më 30 shtator në Maqedoni është vota më e rëndësishme në historinë e vendit”

  “Bashkohuni me një Aleancë që angazhohet në zbatimin e standardeve për integritetin territorial dhe lirinë nga detyrimi i atyre që përpiqen të ulin këto vlera nga Siria deri në Ukrainë”, kështu ...

 • Sekretari Mattis në Shkup, në mbështetje të referendumit

  17 Shtator, 2018

  Mattis ZaevSekretari amerikan i mbrojtjes, Jim Mattis akuzoi Rusinë të hënën për përpjekje për të ndikuar në rezultatin e referendumit për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Vota në mbështetje të ndryshimit të emrit, do t’i hapte Shkupit rrugën për anëtarësim në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

  Duke folur në Shkup me udhëheqësit e Maqedonisë, sekretari Mattis tha gjithashtu se Shtete ...

 • PRO ET CONTRA REFERENDUMIT

  16 Shtator, 2018

  Shkruan: Bejtullah Sadiku
  PRO ET CONTRA REFERENDUMIT NE MAQEDONI

  • Çështja e Referendumit në Maqedoni është një proces mjaft i diskutueshëm, sidomos kohën e fundit dhe që do zgjase me afatizim deri në ditën e mbajtjes me 30 Shtator 2018. Diskutohet, flitet, shkruhet, analizohet, sugjerohet nga sikush dhe Çdokush i jep kahjen e (mos) rëndësisë që do të ketë për ardhmërinë e ketij vendi akoma të pa definuar?!
   Janë vurë në levizje ...
  • Maqedoni: Mitchel, thirrje votuesve të dalin në referendum

   14 Shtator, 2018

   MitchelNdihmës-Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wess Mithchell gjatë qëndrimit të tij në Shup u bëri thirrje votuesve në Maqedoni që të dalin në referendum, për siç tha, që të dëgjohet zëri i tyre për të ardhmen e vendit të tyre. Ndërkohë, Kryeministri Zoran Zaev shprehu mirënjohe të thella për mbështetjen e vazhdueshme amerikane. Ata të dy ...

  • Juncker: Të bashkohemi rreth Ballkanit Perëndimor

   12 Shtator, 2018

   JunckerPresidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker, i bëri thirrje të mërkurën Bashkimit Evropian që të jetë i bashkuar kundrejt Ballkanit Perëndimor, për te penguar ndërhyrjet e faktorëve të tjerë në rajon.

   Ai i bëri këto komente gjatë fjalimit vjetor mbi gjendjen e Bashkimit Evropian në Parlamentin Evropian.

   “Duhet të jemi bashkë kur flitet për Ballkanin Perëndimor njëherë e përgjithmonë. Nëse ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"