• Jam nga Gostivari, do ta mbrojë Kumanovën, Preshevën e Çamërinë e gjakosur

  16 Mars, 2017

  Mesila DodaJava që shkoi ka shënuar një kohë të rëndësishme për mua personalisht, por edhe për të gjithë ne.
  Kemi qenë në këtë Parlament, kur kam kërkuar interpelancë me ministrin e Jashtëm për ngjarjet dramatike të Kumanovës, kur qindra forca të armatosura u sulën egërsisht mbi një popullsi të paarmatosur. Kemi qenë po në këtë sallë, kur kam kërkuar ...

 • Media austriake paralajmëron përçarjen e partisë së Nikola Gruevskit, ja çfarë shkruan për Lëvizjen BESA dhe BDI

  16 Mars, 2017

  demo kunder shqipNga demonstratat kundër të drejtave të reja për shqiptarët në Maqedoni bëhet fjalë për përleshje mes ndjenjave autoritare dhe liberale, shkruan “Der Standard”.

  Në protestat e organizuara nga maqedonasit mbizotëron flamuri kuq e verdhë. Është e zhurmshme, bile edhe bilbilat fërshëlluese janë të ngjyrosura me flamurin e tyre. Bojani 52 vjeçar mendon se kërcënohet Maqedonia nëse gjuha shqipe ...

 • Senatorët kërkojnë shpjegime për ndihmat në Maqedoni, Shqipëri

  15 Mars, 2017

  SenatiNjë grup ligjvenësish amerikanë i kanë kërkuar Sekretarit amerikan të Shtetit Rex Tillerson sqarime për ndihmat amerikane në Maqedoni dhe Shqipëri.

  Duke ngritur shqetësimin se ato mund të mos jenë në shërbim të interesave strategjike apo ekonomike amerikane, grupi i përbërë nga 6 senatorë, shumica anëtarë të Komisionit të Senatit për Shërbimet e Armatosura, në letrën e tyre, që mban ...

 • Maqedonia në krizë, PE shtyn progresraportin

  14 Mars, 2017

  shkupiParlamenti Europian shtyu sesionin plenar mbi progresraportin e Maqedonisë, të planifikuar të mbahej këtë javë. Arsyeja, përse eurodeputetët vendosën që votimi të mos kryhej tani, është pikërisht kriza e tejzgjatur politike.

  Dokumenti mbi përparimin e vendit përfshin ndër të tjera edhe rekomandimin për çeljen e bisedimeve të anëtarësimit. “Radio Europa e Lirë” sqaron ndërkohë se, ...

 • FoxNews: A rrezikon përhapjen në gjithë rajonin kriza në Maqedoni?

  14 Mars, 2017

  foxnewsUrrejtja është e rrënjosur thellë në Ballkan dhe prova më e mirë për këtë janë ngjarjet më të fundit në Maqedoni. Me këtë fjali nis shkrimi i Profesor Gjovalin Shkurtaj, që ka zënë hapësirë në versionin online të “FoxNews” në Shtetet e Bashkuara.

  Këto kohë, vendi është në prag të destabilizimit për të drejtën e ...

 • Kriza maqedonase dhe Ballkani

  14 Mars, 2017

  protestat mkKriza dy-vjeçare politike në Maqedoni po hyn në një fazë të rrezikshme, ndërkohë që nacionalistët po akuzohen për nxitjen e tensioneve etnike në përpjekje për të penguar hetimet për korrupsion.

  Mijëra maqedonas kanë zhvilluar protesta kundër formimit të një qeverie koalicioni mes tre partive shqiptare dhe social demokratëve. Presidenti Gjorge Ivanov po mban anën e protestuesve dhe deri tani ...

 • Paramilitarët e Gruevskit, ditën policë, natën protestues, ja reagimi i gazetarit Geroski

  13 Mars, 2017

  tvrdokorniBranko Geroski është tallur me paramilitarët e Nikolla Gruevskit. Ai shkruan se nuk ka paramilitar regjimi, por ato që paraqiten si të tillë janë policë të thjeshtë që në mëngjes e kryejnë profesionin e tyre, ndërsa në mbrëmje marrin pjesë në protestat e Gruevskit.

  “Lexoj dhe habitem me naivët që besojnë-regjimi paska paramilitar të gatshëm që në secilin moment ...

 • Zaev: Më shumë se 5 miliardë euro janë nxjerrë nga Maqedonia nga familja e Gruevskit

  13 Mars, 2017

  zaeviLideri i LSDM, Zoran Zaev ka theksuar se më shumë se 5 miliardë euro janë nxjerrë jashtë shtetit nga Gruevski dhe familja e tij.

  “Ata do të duhet ti kthejnë këto para. Do të ketë konfiskim të pronës së përfituar përmes kriminalitetit, duke zbatuar praktikat evropiane”, ka theksuar Zaev në intervistën për gazetën serbe “Politika”.

  Sipas tij, sa ...

 • Rreziku i konfliktit në Maqedoni

  13 Mars, 2017

  shkupTensionet me politikanët shqiptarë në Maqedoni mund të degjenerojnë në konflikt, paralajmeron “The Economist”. E përjavëshmja prestigjoze britanike analizon interesin e politikanëve perëndimore për Shkupin, deklaratat polemizuese ruse dhe afrimin e luftës së trumpetuar nga gazetat serbe.

  Ngërçi nisi me grindjen për koalicion kur BDI-ja vendosi që të mos bashkëpunonte më tej me VMRO-DPMNE-në dhe ...

 • Ivanov refuzon t’i japë Zaevit mandatin, Parlamenti mund të mblidhet së shpejti

  13 Mars, 2017

  ZaevPresidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov të hënën ka theksuar se nuk do t`ia japë mandatin liderit të Social Demokratëve Zoran Zaevit pasi që siç theksohet në komunikatën drejtuar mediave nga kabineti i tij, akoma nuk janë shmangur pengesat për të ndarë mandatin.

  Më 1 mars Ivanov në një paraqitje drejtuar opinionit tha se platforma e partive shqiptare sic u shpreh ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"