• Shtyhet sërish procesi gjyqësor ndaj Gruevskit

  28 Shtator, 2017

  GruevskiPër të gjashtën herë me radhë, Gjykata Penale në Shkup ka shtyrë rastin, që në opinion njihet si “Shuplakat”,me ç`rast në bisedat e përgjuara dëgjohet se si ish-kryeministri Nikolla Gruevskiurdhëron që të goditet me shuplakë kryetari i Komunës Qendër, Adrej Zhernovski. Ky rast kishte ndodhur në ditën kur ishte caktuar debati për ndryshimin e planit ...

 • Maqedonia dhe Greqia në pikën zero në kontestin rreth emrit

  28 Shtator, 2017

  greqi-maqedoniZgjidhja e kontestit më të madh që ka Maqedonisë me shtetet fqinje, përkatësisht atij të çështjes së emrit që kontestohet nga Greqia, mbetet vetëm në deklarata politike, përderisa nuk ka ndonjë propozim konkret nga palët.

  Ndërmjetësuesi i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Mathhew Nimetz ka paralajmëruar se nga fundi i këtij viti apo në fillim të vitit 2018 mund të ...

 • Gjykata Penale përsëri refuzon “bombat” në rastet “Toplik”, “Tenderët” dhe “Tortura”

  27 Shtator, 2017

  Gjykata-PenaleGjykata Penale me kërkesë të mbrojtjes refuzoi që bisedat telefonike të përdoren si dëshmi në rastet e PSP-së, “Tenderët”, “Toplik” dhe “Tortura”.

  Në arsyetim shkruan se bisedat telfonike nuk pranohen së dëshmi, pasi janë të siguruar në mënyrë jolidjore dhe në kundërshtim me Kushtetutën, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në rastin “Tenderët” e akuzuar është ish-ministrja e Kulturës, Elizabeta Kançeska-Milevska, për manipulime me ...

 • Zgjedhjet lokale: LSDM dhe VMRO joshin votuesit shqiptarë

  26 Shtator, 2017

  zgjedhjetPartitë politike në Maqedoni janë përfshirë nga ethet e fushatës për zgjedhjet lokale të 15 Tetorit. Janë zgjedhjet e para që organizohen nga qeveria e re pas krizës së rëndë, që kaloi Maqedonia në tre vitet e fundit.

  Gara politike në Maqedoni ka filluar. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti ka theksuar se kandidatët e partisë së tij kanë projekte të ...

 • Maqedoni, fillon fushata parazgjedhore

  25 Shtator, 2017

  fushata maqedoniSot në Maqedoni ka filluar zyrtarisht fushata parazgjedhore për zgjedhjet vendore që do të mbahen më 15 tetor. Disa prej partive garojnë me kandidatë për kryetarë komunash edhe atje ku dihet se nuk fitojnë për shkak të përbërjes etnike të votuesve, por për të llogaritur në fund votat e përgjithshme të fituara në shkallë vendi. Procesi do të ...

 • Nimetz: Në kohën e duhur do të jap propozim të ri për çështjen e emrit

  23 Shtator, 2017

  Matthew-NimetzMarrëdhëniet ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë gjatë muajve të fundit janë përmirësuar dukshëm dhe ka vullnet nga të dyja palët për gjetjen e zgjidhjes për çështjen e emrit, gjë që do ta forcojë stabilitetin e rajonit, vlerësoi ndërmjetësuesi Matthew Nimetz në një intervistë për agjencinë e lajmeve IBNA pas takimit me ministrin për punë të jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias ...

 • SHBA i dhuron Maqedonisë ndihma kundër trafiqeve

  22 Shtator, 2017

  pajisje rmShtetet e Bashkuara i dhuruan policisë maqedonase paisje dhe mjete me vlerë prej 207 mijë dollarësh, si ndihmë në luftën kundër kontrabandës dhe trafiqeve të ndryshme.

  Këto paisje, përfshirë kompjuterë, automjete partullimi dhe një automjet terreni, iu dorëzuan policisë nga ambasada amerikane.

  Ambasadori amerikan, Jess Baily tha se paisje të ngjashme i janë dhuruar Maqedonisë për më shumë vite:

  “SHBA janë ...

 • Maqedonia dhe sfidat për t’u pranuar në BE

  21 Shtator, 2017

  BEKëshilli kombëtar për integrime evropiane i Maqedonisë diskutoi të mërkurën mbi reformat e rekomanduara nga Bashkimi Evropian. Partitë opozitare ankohen për mungesën e debatit për çështje jetike.

  Ndërkaq, Ambasadori evropian, Samuel Zhobogar tha se hapja e bisedimeve me BE-në është synim i të gjitha partive politike në vend, ndërsa i bëri thirrje opozitës maqedonase që të mos bllokojë ...

 • Tre gjëra që mësuam nga përballja mes dy gazetarëve në Maqedoni

  20 Shtator, 2017

  Geroski-Profesioni i gazetarit është i nënvlerësuar në Maqedoni dhe për këtë kanë ndikuar shumë faktorë, posaçërisht qeveritë e kaluara që gazetarët i kanë pasur si shënjestër të denigrimit dhe të përdorimit për për qëllime të ulëta.

  Të hënën në qendër të Shkupit pati një konfrontim në mes dy gazetarëve Branko Geroskit dhe Ljupço Palevski, ish-gazetar dhe ish-politikan. I njejti tani ...

 • Opozita kundërshton Ligjin për amnisti

  20 Shtator, 2017

  GruevskiQeveria e Maqedonisë ka miratuar propozim-ligjin për amnisti i cili deri në miratimin e tij duhet të kalojë në disa faza, përfshirë edhe debatin publik. Nga Qeveria thonë se propozimi paraqet “shprehje të vullnetit të mirë të shtetit ndaj një grupi të caktuar të personave të dënuar, me qëllim të risocializimit të tyre dhe për lirimin e burgjeve nga ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"