• Maqedoni, parlameni fillon debatin për ndryshimet kushtetuese

  15 Tetor, 2018

  ZaevParlamenti i Maqedonisë filloi seancën për ndryshimet kushtetuese, lidhur me ndryshimin e emrit të Republikës së Maqedonisë në “Republika e Maqedonisë së Veriut”.

  Për këtë qëllim nevojitet një shumicë e kualifikuar prej dy të tretash të numrit të deputetëve në parlament, që partitë qeveritare nuk e kanë.

  Duket se partitë e pushtetit dhe ato opozitare janë ende larg afrimit për ...

 • Maqedoni: Prokuroria e Posaçme heton zyrtarë e ish-zyrtarë të lartë

  12 Tetor, 2018

  KaticaNë Maqedoni, Prokuroria e Posaçme ka hapur gjashtë raste të reja, në të cilat janë të dyshuar ish-zyrtarë të lartë qeveritarë, zyrtarë aktualë dhe politikanë për shpërdorime të detyrës dhe parave të buxhetit të shtetit.

  Prokuroria e Posaçme (PP) do të hetojë ish-Kryeministrin Nikolla Gruevski, ish-Ministrin e Transportit, Mile Janakievski, ish-Ministrin e Financave, Zoran Stavrevski, zëvendës-kryeministrin për çështje evropiane, ...

 • Ademi deputetëve të VMRO-së: U tërhoqa nga ideali për Shqipërinë e Madhe, ndonjëher duhet të bëjmë kompromis

  10 Tetor, 2018

  dzevad-ademiDeputeti i BDI-së, Xhevat Ademi në diskutimin e sotëm për ndryshimet kushtetuese në kuvend i porositi deputetët e VMRO-DPMNE-së që të bëjnë përjashtim dhe ta pranojnë Marrëveshjen e Prespës sepse në këtë mënyrë Maqedonia do të fiton shumë, transmeton Zhurnal.

  Ademi e krahasoi këtë përjashtim me tërheqjen e idealit të tij për Shqipërinë e Madhe.

  “Ti mbështesim amandamentet e propozuara. Kur ...

 • Zaev: Deputetët ta përcaktojnë të ardhmen e qytetarëve drejt NATO-s dhe BE-së

  10 Tetor, 2018

  Zoran-Zaev patriotNë Kuvend filloi seanca e Komisionit për ndryshime kushtetuese në të cilën në rend dite është Propozimi për fillimin e ndryshimeve të Kushtetutës në pajtim me Marrëveshjen e Prespës.

  Kryeministri Zoran Zaev, i cili arsyetoi propozimin e Qeverisë, theksoi se nga shqyrtimet dhe reagimet e deritanishme në opinion nuk ka asgjë kontestuese në propozimin për ndryshime kushtetuese, i cili ...

 • Maqedoni, Parlamenti nis debatin për ndryshimet kushtetuese

  10 Tetor, 2018

  parlamenti rmMe 40 minuta vonesë në Maqedoni nisi mbledhja e Komisionit për çështje kushtetuese. Prezent janë  shumica e anëtarëve, përfshirë dhe deputetët e VMRO-DMPNE-së opozitare.

  I pranishëm është edhe kryeministri Zoran Zaev e ministri i jashtëm Nikolla Dimitrov.

  Disa anëtarë përfshi edhe Liljana Poposkën nuk marrin pjesë, por përfaqësohen nga zëvendësit e tyre.

  Komisioni debaton rreth të vetmes pikë të rendit të ...

 • Partia populiste gjermane, AfD: Ballkani jo në BE

  10 Tetor, 2018

  alternative fuer DeutschlandPak ditë para zgjedhjeve të rëndësishme në Bavari, partia e djathtë gjermane, Alternativë për Gjermaninë i thotë jo anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE. Ata prezantuan në Berlin pozicionin e tyre.

  Në një konferencë shtypi në Berlin (09.10),  zëdhënësi i kësaj partie për çështje të BE-së, Harald Weyel, dhe raportuesi i Ballkanit Perëndimor, Siegbert ...

 • Përgjegjësi edhe nga Kryeministri Zaev për ujin e Tetovës

  9 Tetor, 2018

  ujiGjatë ditës së djeshme një numër i madh i qytetarëve të indinjuar dhe bizneseve private na kanë kontaktuar për të mësuar për problemin e ujit të pijshëm me erë kimikatesh në Tetovë. Duke mos pasur informacione të besueshme se çka në të vërtetë përmabn uji, ne nuk mund të japim informacion për këtë problematikë me të cilën shpesh ...

 • Shkup: Qeveria dorëzon në parlament draftin e ndryshimeve kushtetuese

  9 Tetor, 2018

  zaevQeveria e Maqedonisë ka propozuar ndryshimet e Kushtetutës dhe draftin e ka dërguar në parlament, për çka pritet të fillojë debati brenda pak ditësh.

  Bëhet fjalë për propozim-ndryshime të kushtetutës që vlerësohen si thelbësore, që kanë të bëjnë me ndryshimin e emrit sipas Marrëveshjes së Prespës në “Republika e Maqedonisë së Veriut”, me futjen në preambulë të historisë së ...

 • Eco Guerilla: Po përgaditet rihapja e Jugohromit pa filtra, kemi kërcënime që të heshtim

  9 Tetor, 2018

  img2 img1Të nderuar,

  Lëvizja Eco Guerilla njofton opinionin se ditëve të fundit persona të ndryshëm, kanë përcjellur porosinë bashkë me oferta financiare që Eco Guerilla të heshtë dhe mos të reagojë për Jugohromin. Për këtë është njoftuar edhe policia dhe sot kemi kërkuar takim direkt edhe me kryeministrin ...

 • Gjykata lë në fuqi vendimin për Gruevskin me dy vjet burg

  6 Tetor, 2018

  GruevskiNë Maqedoni, një gjykatë apeli la në fuqi të premten vendimin e një gjykate më të ulët për ish-kryeministrin Nikola Gruevski, që e dënoi atë me dy vjet burg për caktimin e fituesit të një tenderi për blerjen e një makine të blinduar Benz Mercedes.

  Gruevski u dënua në muajin maj. Ai u akuzua se kishte përdorur ndikimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"