• Verifikimi i listës zgjedhore, larg dinamikës së paraparë

  16 Gusht, 2016

  zgjedhje mkNë Maqedoni, verifikimi i të dhënave të votuesve të dyshimtë po zhvillohet me një dinamikë shumë të ulët, ndërkohë që deri në mbylljen e këtij procesin kanë mbetur edhe katër ditë.

  Gjatë periudhës 20 ditore, të dhënat personale duhet t’i verifikojnë rreth 40 mijë qytetarë, por deri të martën, sipas të ...

 • Kurier: Çka po bën Prokuroria Speciale në Maqedoni ?!

  15 Gusht, 2016

  kurierGazeta austriake ”Kurier” ka realizuar reportazh kushtuar Prokurorisë Speciale Publike të Maqedonisë, ku sipas tyre prokurorja e Lençe Ristoska është shprehur që “Ne nuk jemi të përqendruar te disa persona ose parti dhe nuk e mbrojmë opozitën. Por, hetojmë kundër disa personave të cilët e kanë shkelur ligjin. Kushdo që e ka shkelur ligjin, duhet të japë llogari, edhe ...

 • Përmbytjet në Maqedoni, ja emrat e viktimave të identifikuar

  8 Gusht, 2016

  permbytjetMPB e Maqedonisë ka konfirmuar se si shkak i përmbytjeve, numri i viktimave në Maqedoni ka arritur në 25 persona. Deri më tani janë identifikuar disa viktima, raporton “Alsat-M”.

  Viktimat e identifikuara deri tani nga përmbytjet:

   

   1. Bajram Mustafa, i lindur më 02.09.1949, rruga “Anton Popov” nr.10.

   

   1. Enes Mustafa, i lindur më 06.06.2014, rruga “Anton Popov” nr.10

   

   1. Katerina Mitrova, lindur më 14.08.1933, rruga “Kostandin ...
   2. Maqedoni, përmbytjet shkaktojnë viktima të shumta dhe dëme

    8 Gusht, 2016

    Stuhi tepër të fuqishme kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 17 personave në Shkup dhe rrethinat e tij.​

    Të paktën gjashtë njerëz janë zhdukur, rreth 60 të tjerë janë shtruar në spital dhe rreth 1,000 janë evakuuar.

    Ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov tha se numri i të vdekurve mund të rritet dhe qeveria ka në plan të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për dy javë në zonat më të prekura.

    Shirat e rrëmbyer të ...

   3. Orav, optimist për zgjidhjen e krizës politike

    5 Gusht, 2016

    orav-Çështja e listës zgjedhore dhe ajo e mediave, duhet të zgjidhen deri më 31 gusht. Kështu ka deklaruar, euroambasadori në Shkup, Aivo Orav, i cili po numëron ditët e fundit të mandatit të tij. Orav, gjatë një interviste për portalin MKD, është shprehur optimist sa i përket zgjidhjes së krizës,  duke thënë se marrëveshja e 20 korrikut ishte shumë ...

   4. Kurti: Shqiptarët duhet të bëhen me vetveten

    4 Gusht, 2016

    Albin-KurtiShqiptarët para se t’ia mbajnë kudo tjetër apo me këdo tjetër, duhet të bëhen me vetveten, pra të bashkohen. Asnjë aleancë apo partneritet, asnjë organizëm a mekanizëm ndërkombëtar, nuk mund të shërbejë si zëvendësim për bashkimin kombëtar. Vetëm dhe vetëm nga lartësia e këtij synimi e qëndrimi merren orientime të drejta e vendime të duhura. Taktikat para strategjive dhe ...

   5. Maqedonia parajsë për investitorët, makth për punëtorët

    3 Gusht, 2016

    Qeveria e Maqedonisë synon të tërheqë investitorët e huaj përmes pagave të ulëta dhe injorimit të të drejtave të punëtorëve. Investitorët e huaj paguajnë më pak, ata përfitojnë nga papunësia e lartë në vend.

    punetoret MKPa zbardhur dita 35-vjeçari Goran hipën në autobusin e fabrikës. Ai jeton në Veles, por punon 60 kilometra më në jug, afër Kavadarit, ku është ...

   6. Gjermania 50 mln euro për linjën Shqipëri-Maqedoni

    27 Korrik, 2016

    gjermeniNdërtimi për linjën e interkoneksionit Elbasan-Manastir, parashikon dhe zgjatimin nga Elbasani në Fier. Gjiknuri: Përmbyllim lidhjen me vendet e rajonit

    Qeveria shqiptare firmosi sot me qeverinë gjermane marrëveshjen për financimin e ndërtimit të linjës së interkoneksionit 400 kilovolt me Maqedoninë, (Elbasan-Manastir) e cila kap një total prej 50 milion eurosh. Përmes Bankës gjermane për Zhvillim, Kfë shuma ...

   7. Gjermania financon interkonjeksionin Shqipëri-Maqedoni

    26 Korrik, 2016

    gjiknuriNë mjediset e Ministrisë së Energjisë u firmos këtë të martë marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj gjermane, që siguron financimin e projektit të lidhjes energjitike 400 kV mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.

    Për palën shqiptare dokumenti u firmos nga ministri Damian Gjiknuri, ndërsa për palën gjermane nga ambasadorja Susanne Schutz.

    “Bëhet fjalë për një nga projektet ...

   8. Krahasim interesant , Vanhoutte tregon kush janë vendet me regjime autoritare

    22 Korrik, 2016

    vanhouteIsh-lehtësuesi i negociatave në Përzhino, Peter Vanhoutte, përsëri nëpërmjet rrjetit social Facebook ka përshkruar situatën aktuale politike në Maqedoni, duke e krahasuar vendin me Turqinë, si shtete të regjimeve autoritare.

    ‘Kjo nuk është vetëm në lidhje me Turqinë, ekziston aktualisht tashmë një aleancë e regjimeve autoritare të lidhura ngushtë me Turqinë, duke përfshirë Maqedoninë, Hungarinë, Bosnjë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"