• Përmbytjet në Maqedoni, ja emrat e viktimave të identifikuar

  8 Gusht, 2016

  permbytjetMPB e Maqedonisë ka konfirmuar se si shkak i përmbytjeve, numri i viktimave në Maqedoni ka arritur në 25 persona. Deri më tani janë identifikuar disa viktima, raporton “Alsat-M”.

  Viktimat e identifikuara deri tani nga përmbytjet:

   

   1. Bajram Mustafa, i lindur më 02.09.1949, rruga “Anton Popov” nr.10.

   

   1. Enes Mustafa, i lindur më 06.06.2014, rruga “Anton Popov” nr.10

   

   1. Katerina Mitrova, lindur më 14.08.1933, rruga “Kostandin ...
   2. Maqedoni, përmbytjet shkaktojnë viktima të shumta dhe dëme

    8 Gusht, 2016

    Stuhi tepër të fuqishme kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 17 personave në Shkup dhe rrethinat e tij.​

    Të paktën gjashtë njerëz janë zhdukur, rreth 60 të tjerë janë shtruar në spital dhe rreth 1,000 janë evakuuar.

    Ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov tha se numri i të vdekurve mund të rritet dhe qeveria ka në plan të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme për dy javë në zonat më të prekura.

    Shirat e rrëmbyer të ...

   3. Orav, optimist për zgjidhjen e krizës politike

    5 Gusht, 2016

    orav-Çështja e listës zgjedhore dhe ajo e mediave, duhet të zgjidhen deri më 31 gusht. Kështu ka deklaruar, euroambasadori në Shkup, Aivo Orav, i cili po numëron ditët e fundit të mandatit të tij. Orav, gjatë një interviste për portalin MKD, është shprehur optimist sa i përket zgjidhjes së krizës,  duke thënë se marrëveshja e 20 korrikut ishte shumë ...

   4. Kurti: Shqiptarët duhet të bëhen me vetveten

    4 Gusht, 2016

    Albin-KurtiShqiptarët para se t’ia mbajnë kudo tjetër apo me këdo tjetër, duhet të bëhen me vetveten, pra të bashkohen. Asnjë aleancë apo partneritet, asnjë organizëm a mekanizëm ndërkombëtar, nuk mund të shërbejë si zëvendësim për bashkimin kombëtar. Vetëm dhe vetëm nga lartësia e këtij synimi e qëndrimi merren orientime të drejta e vendime të duhura. Taktikat para strategjive dhe ...

   5. Maqedonia parajsë për investitorët, makth për punëtorët

    3 Gusht, 2016

    Qeveria e Maqedonisë synon të tërheqë investitorët e huaj përmes pagave të ulëta dhe injorimit të të drejtave të punëtorëve. Investitorët e huaj paguajnë më pak, ata përfitojnë nga papunësia e lartë në vend.

    punetoret MKPa zbardhur dita 35-vjeçari Goran hipën në autobusin e fabrikës. Ai jeton në Veles, por punon 60 kilometra më në jug, afër Kavadarit, ku është ...

   6. Gjermania 50 mln euro për linjën Shqipëri-Maqedoni

    27 Korrik, 2016

    gjermeniNdërtimi për linjën e interkoneksionit Elbasan-Manastir, parashikon dhe zgjatimin nga Elbasani në Fier. Gjiknuri: Përmbyllim lidhjen me vendet e rajonit

    Qeveria shqiptare firmosi sot me qeverinë gjermane marrëveshjen për financimin e ndërtimit të linjës së interkoneksionit 400 kilovolt me Maqedoninë, (Elbasan-Manastir) e cila kap një total prej 50 milion eurosh. Përmes Bankës gjermane për Zhvillim, Kfë shuma ...

   7. Gjermania financon interkonjeksionin Shqipëri-Maqedoni

    26 Korrik, 2016

    gjiknuriNë mjediset e Ministrisë së Energjisë u firmos këtë të martë marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj gjermane, që siguron financimin e projektit të lidhjes energjitike 400 kV mes Shqipërisë dhe Maqedonisë.

    Për palën shqiptare dokumenti u firmos nga ministri Damian Gjiknuri, ndërsa për palën gjermane nga ambasadorja Susanne Schutz.

    “Bëhet fjalë për një nga projektet ...

   8. Krahasim interesant , Vanhoutte tregon kush janë vendet me regjime autoritare

    22 Korrik, 2016

    vanhouteIsh-lehtësuesi i negociatave në Përzhino, Peter Vanhoutte, përsëri nëpërmjet rrjetit social Facebook ka përshkruar situatën aktuale politike në Maqedoni, duke e krahasuar vendin me Turqinë, si shtete të regjimeve autoritare.

    ‘Kjo nuk është vetëm në lidhje me Turqinë, ekziston aktualisht tashmë një aleancë e regjimeve autoritare të lidhura ngushtë me Turqinë, duke përfshirë Maqedoninë, Hungarinë, Bosnjë e ...

   9. Zaev: Lista e re zgjedhore nuk do të ketë 1.813.000 por 1.550.000 votues

    22 Korrik, 2016

    Kjo marrëveshje që u arrit është mbi të gjitha marrëveshje për qytetarët e Republikës së Maqedonisë dhe paraqet dalje nga kriza politike. Për LSDM është e volitshme Marrëveshja të cilën e kemi arritur sepse i siguron hapat për përmbushjen e së paku dy kushteve, rregullimit minimal të mediave përmes formimit të trupit ad-hoc, por gjithsesi edhe për pastrimin e mëtejmë të Listës zgjedhore aq sa është e mundur, ka deklaruar ...

   10. Shkup: arrihet marrëveshje për dalje nga kriza

    21 Korrik, 2016

    Katër partitë kryesore në Maqedoni arritën marrëveshje për zgjidhjen e krizës politike. Marrëveshja parashikon modalitetet e pastrimit të listës zgjedhore, reformat në media dhe kompetencat e ministrit të Brendshëm.

    parlamenti mkPartitë janë dakorduar që njëqind ditë para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të ketë qeveri teknike dhe që ligji i ri për Ministrin e Punëve të Brendëshme të pezullohet deri më ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"