• Shpëtim Pollozhani: LSDM e bën mashtrimin e radhës kundër shqiptarëve

  11 Maj, 2017

  shpetim“Në zgjedhjet e fundit parlamentare, pasardhësit e komunistëve maqedonas – LSDM e bënë mashtrimin e radhës kundër shqiptarëve. LSDM-ja, bashkë me veglat e veta shqiptare, e shfrytëzoi apatinë që te elektorati shqiptar e krijuan dy partitë parlamentare shqiptare, BDI dhe PDSH, dhe – në llogari të kësaj apatie – e mbolli farën e rrjedhjes së votave. Kjo rrjedhje e ...

 • Maqedoni: Histeri antishqiptare për të fshehur krimin

  11 Maj, 2017

  Der SpiegelMaqedonia gjendet në krizë politike, por partitë nacionaliste thellojnë ndarjen midis kombeve në Maqedoni, shkruhet në një informacion nga Shkupi të revistës gjermane “Der Spiegel.”

  „Një gjest i vogël, por me përmbajtje eksplozive: pas zgjedhjes së Kryetarit të ri të Parlamentit, Talat Xhaferri dhe pasi ai u vendos në zyrën e Kryetarit, ai vendosi tre simbole: atë të Maqedonisë, ...

 • Arrestohen dy persona të dyshuar për sulmin ndaj deputetit Ziadin Sela

  11 Maj, 2017

   

  Kire GjorgjievskiDy persona, baba e bir, u arrestuan të ejten në lidhje me sulmin ndaj deputetit Ziadin Sela, gjatë ngjarjeve të dhunshme të 27 prillit në parlamentin e Maqedonisë. Kire dhe Cane Gjorgjievski akuzohen për tentativë për vrasje të zotit Sela, akuza e parë dhe më e rëndë në lidhje me veprimet e dhunshme në parlamentin maqedonas.

  Dy sulmuesit janë ...

 • Ivanov nuk e jep mandatin, i kërkon garanci Zaevit

  10 Maj, 2017

  Ivanov zaevPresidenti Gjorge Ivanov i është përgjigjur letrës së kryetarit të Kuvendit për dhënien e mandatit Zoran Zaevit për formimin e qeverisë së re.

  Në letrën e kreut të shtetit thuhet se Ivanov pret nga lideri i LSDM-së të përmbushë premtimin e dhënë se “partnerët e koalicionit do të sigurojnë garanci për forcimin e karakterit unitar të shtetit dhe se ...

 • Rasti i Kumanovës – shkaqet e konfliktit mbeten enigmë

  9 Maj, 2017

  KumanovaEdhe dy vjet pas ngjarjeve të 9 dhe 10 majit të vitit 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë, mbeten enigmat se çfarë në të vërtetë ndodhi në këtë zonë urbane të këtij qyteti, ku nga luftimet e ashpra mes forcave policore dhe një grupi të armatosur që prezantohej si Ushtria Çlirimtare Kombëtare mbeten të ...

 • The Observer: “Shqipëria e madhe” është realitet

  5 Maj, 2017

  AutochthonousPerëndimi duhet të heqë dorë nga fantazia se paqja afatgjate në Ballkan mund të arrihet me izolimin e Serbisë, por edhe Beogradi duhet të bëjë kompromis e ta njohë Kosovën shtet, ka vlerësuar në The Observer eksperti amerikan për siguri dhe ish-analisti i Agjencisë Kombëtare për Siguri (NSA) John Schindler, transmeton Koha.net.

  Sipas Schindlerit, “Shqipëria e madhe gjithsesi po vjen ...

 • DW para një muaji kishte paralajmëruar struktura paramilitare dhe luftë civile!

  5 Maj, 2017

  sulmet parlamentPërhapja e psikozës së konflikteve është vetëm një flluskë e kotë apo rrezik real në Maqedoni? Opinioni maqedonas pyet: kush qëndron pas të ashtuquajturit “Fronti Patriotik Maqedonas”, ndërsa autoritetet po heshtin. Ministri i Punëve të Brendshme “është në rrugë zyrtare”, ndërsa të tjerët nuk përgjigjen në pyetjet e Deutsche Welles.

  Mediat qeveritare njoftojnë se “qytetarët po mblidhen vullnetarisht dhe ...

 • Takim Xhaferi-Mogherini-Hahn në Bruksel

  4 Maj, 2017

  Xhaferi HahnKryetari i ri i parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferi ndodhet në Bruksel, me ftesë të përfaqësuesve të lartë të Bashkimit Evropian. Në takimin e tij të parë në selinë e BE-së, zoti Xhaferi u prit nga shefja për politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe nga Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn. Po ashtu, në axhendë janë ...

 • Detaje tjera kush është personi që gjakosi Selën

  3 Maj, 2017

  Kire GjorgjievskiDisa portale kanë zbuluar detaje për mashën maqedonase që është parë edhe në video duke e tërhequr zvarrë së bashkur me katër huliganët tjerë, liderin e Lëvizjes për Reforma në PDSH, Ziadin Sela.

  Ai është Kire Gjorgjievski nga Shkupi, dhe ka qenë ish-pjestar i forcave paramilitare maqedonase gjatë luftës së vitit 2001, ndërsa tani punon si shef në Shoqatën Aksionare ELEM ...

 • Roth: “Gruevski e ka humbur çdo kredi të mundshme”

  3 Maj, 2017

  RothInterivistë me sekretarin e shtetit në Ministrinë e Jashtme, Michael Roth. BE i mbështet të gjithë ata që duan t’a drejtojnë Maqednoninë drejt demokracisë, luftës kundër korrupcionit dhe te drejtës ligjore, pohon Roth.

  Deutsche Welle: Katër muaj kanë kaluar nga zgjedhjet ndërsa Maqedonia ende nuk e ka krijuar qeverinë. Të enjten patëm dhunë dramatike në Kuvend dhe shteti ishte shumë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"