Ministri i jashtëm serb Daçiç: Marrëdhëniet me Rusinë dhe Kinën, jetike për Serbinë

Lavrov DacicMinistri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, tha të enjten në Moskë se ruajtja e marrëdhënieve me Rusinë dhe Kinën është “interes jetik” për Serbinë.

 

Ai i bëri këto komente pas takimit me ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, i cili vlerësoi marrëdhëniet midis Federatës Ruse dhe Serbisë. “Toni i këtyre marrëdhënieve vendoset rregullisht nga kontaktet e presidentëve (Vladimir) Putin dhe (Aleksandar) Vuçiç”.

Shefi i diplomacisë ruse shprehu interesim për të dëgjuar vlerësimin e Serbisë për situatën “serioze” në Ballkan “dhe jemi të gjithë të interesuar për parandalimin e krizave të reja”.

Ministri serb tha se marrëdhëniet dypalëshe janë në një nivel shumë të lartë, “përkundër të gjitha pengesave që po përjetojmë”.

Pas takimit ai tha se falënderoi Rusinë për qëndrimin dhe mbështetjen e vendosur të Serbisë dhe tërësisë tokësore dhe sovranitetin e saj.

“Për ne është me rëndësi jetike ta dimë se kemi një zë të sigurt në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara”, u tha ministri Daçiç mediave serbe.

Kjo është vizita e parë e ministrit të Jashtëm serb në Moskë, që kur Rusia nisi agresionin e saj në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

Serbia një vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, nuk u është bashkuar sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë, e cila mbështet pretendimet e Beogradit ndaj Kosovës, e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008 me mbështetjen perëndimore.

Të martën presidenti serb Aleksandar Vuçiç, përgëzoi udhëheqësin rus Vladimir Putin për fitoren në zgjedhjet presidenciale në Rusi, për të cilat perëndimi tha se nuk ishin as të drejta e as demokratike.

Ministrat Lavrov dhe Daçiç u takuan para një ndeshjeje miqësore futbolli midis Rusisë dhe Serbisë, e para ndeshje e ekipit kombëtar rus me një ekip evropian që nga agresioni në Ukrainë.

voa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>