Tërmeti apokaliptik në Turqi e Siri/ Shkon në 9400 numri i viktimave, mijëra të tjerë të plagosur. “Luftë” me kohën për të gjetur të varrosurit e gjallë

termeti-turqiMë shumë se 9,400 njerëz kanë vdekur pas një tërmeti dhe qindra pasgoditjesh në Turqi dhe Siri.

Autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive të Turqisë ka raportuar 800 persona të tjerë të vdekur që nga përditësimi i fundit në orën 6:40 të mëngjesit.

 

Në të gjithë Sirinë dhe Turqinë, 1700 persona janë regjistruar si të vdekur që nga ora 1:40 e mëngjesit. Autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive në Turqi tha se ka pasur 6,957 vdekje në vend dhe 37,000 njerëz të plagosur.

Në Siri, 2,530 kanë vdekur: 1,280 në zonat e kontrolluara nga kryengritësit dhe 1,250 në pjesët e kontrolluara nga qeveria të vendit.

 

Në total, të paktën 9,487 persona kanë humbur jetën.

 

Mijëra ndërtesa të shembura në të dy vendet dhe agjencitë e ndihmës po paralajmërojnë për pasoja “katastrofike” në veriperëndim të Sirisë, ku miliona njerëz të cenueshëm dhe të zhvendosur tashmë po mbështeteshin te mbështetja humanitare.

 

Përpjekjet masive të shpëtimit janë duke u zhvilluar me komunitetin global që ofron ndihmë në operacionet e kërkimit dhe rikuperimit. Ndërkohë agjencitë kanë paralajmëruar se viktimat nga fatkeqësia mund të rriten ndjeshëm.

Më shumë se 23 milionë njerëz mund të preken nga fatkeqësia

Punonjësit e urgjencës punuan gjatë një nate tjetër të ftohtë, në një garë të dëshpëruar kundër kohës për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën rrënoja pasi mijëra ndërtesa u shembën

Të afërmit e viktimave të pajisur me kazma dhe lopata iu bashkuan përpjekjeve të furishme të shpëtimit në një nga qytetet turke të goditura më keq, ndërsa familjet e shqetësuara thanë se shërbimeve të shpëtimit iu desh shumë kohë për t’iu përgjigjur në disa zona.

Një gjendje e jashtëzakonshme tre mujore është shpallur në Turqi nga presidenti Recep Tayyip Erdogan në 10 provincat më të prekura nga tërmeti.

Vendet në mbarë botën po dërgojnë mbështetje për të ndihmuar përpjekjet e shpëtimit, duke përfshirë ekipet e specializuara, qentë nuhatës dhe pajisjet, duke përfshirë Italinë, SHBA, Izraelin dhe Tajvanin.

Një nga tërmetet më të fuqishme prej një shekulli që goditi rajonin tronditi banorët në orët e hershme të mëngjesit të së hënës rreth orës 4 të mëngjesit. Tërmeti goditi 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi, në provincën Gaziantep të Turqisë, në një thellësi prej 24.1 kilometra (14.9 milje), tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara (USGS).

Një seri pasgoditjesh jehoi nëpër rajon në orët e menjëhershme pas goditjes fillestare. Një pasgoditje me magnitudë 6.7 pasoi 11 minuta pas goditjes së tërmetit të parë, por tërmeti më i madh, i cili ishte me magnitudë 7.5, goditi rreth nëntë orë më vonë në orën 13:24, sipas USGS.

Ajo pasgoditje me magnitudë 7.5, e cila goditi rreth 95 kilometra (59 milje) në veri të tërmetit fillestar, ishte më i forta nga më shumë se 100 pasgoditjet që janë regjistruar deri më tani.

Ekipet e shpëtimit tani po garojnë me kohën dhe rrënojat për të nxjerrë të mbijetuarit nga mbeturinat në të dy anët e kufirit. Më shumë se 5700 ndërtesa në Turqi janë shembur, sipas agjencisë së vendit për fatkeqësitë.

Tërmeti i së hënës ishte gjithashtu një nga më të fortët që ka përjetuar Turqia në shekullin e kaluar – një tërmet me magnitudë 7.8 goditi lindjen e vendit në vitin 1939, i cili rezultoi në më shumë se 30,000 të vdekur, sipas USGS. (Ballkanweb)

 

Përndryshe Kryeminsti Edi Rama ne faqen e tij në Facebook njofton se

Grupi i dytë i efektivëve të Forcave të Armatosura pjesë e skuadrës së kërkim-shpëtimit sapo ka mbërritur në Stamboll.

Ata do të ndihmojnë në kërkimin e trupave nën rrënoja dhe t’i ofrojnë atyre ndihmë të shpejtë.

“Sapo mbërriti në Stamboll edhe grupi i dytë i efektivëve të Forcave të Armatosura pjesë e skuadrës së kërkim- shpëtimit”, shkruan Rama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>