LAJMET NGA KOSOVA

 • Fillon raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  29 Qershor, 2015

  Telekomi, energjia, liria e lëvizjes dhe asociacioni i komunave me shumicë serbe janë temat kryesore të bisedimeve të sotme për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja palëve.

  bisedimet Kosove SerbiNë Bruksel filloi raundi i ri i bisedimeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian. Në raundin e sotëm do të trajtohen çështje që kanë të bëjnë me energjinë, ...

 • Raundi “vendimtar” në Bruksel përfundon pa marrëveshje

  24 Qershor, 2015

  Në Bruksel përfunduan pa ndonjë marrëveshje përfundimtare bisedimet mes kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë. Por ndërmjetësja në bisedime pohon se janë bërë përparime.

  MogheriniRaundi i së martës (23.06) i bisedimeve në Bruksel, i cili zgjati më shumë se tetë orë, mes delegacioneve nga Kosova dhe Serbia, të udhëhequra nga kryeministrat Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, ishte paralajmëruar si vendimtar për ...

 • Fillojnë bisedimet në Bruksel

  23 Qershor, 2015

  gargamelRaundi i ri i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, ka nisur në Bruksel.

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq, pritet që gjatë takimit të sotëm të diskutojnë për telekomin, energjetikën, Asociacionin e komunave të banuara me shumicë serbe dhe barrikadën mbi lumin ...

 • Si përfundoi një “park” në agjendën e Brukselit?

  23 Qershor, 2015

  parku

  Çështja e lëvizjes së lirë do të jetë një nga temat e bisedimeve me 23 qershor, në takimin e nivelit të kryeministrave në Bruksel, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, konfirmojnë zyrtarët e zyrës së kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa.

  Këshilltari për çështje të jashtme i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, Valon Murtezaj, thotë për Radion Evropa ...

 • Nesër pritet caktimi i seancës për Specialen

  22 Qershor, 2015

  Kryesia e Kuvendit pritet të mbahet nesër dhe të caktohet seance e radhës ku do të procedohen për miratim ndryshimet kushtetuese dhe projektligji për krijimi ne dhomave të veçanta.

  kuvendi i kosovesDeputet të pozitës dhe opozitës mbesin me qëndrime të njëjta, njëra palë duke e mbështetur e tjetra duke e kundërshtuar.

  Këtë javë priten zhvillime të ngjeshura rreth formimit të Gjykatës ...

 • ​Sllovenia ka detyrime ndaj Interpolit, fletarresti ishte ri-aktualizuar nga Serbia

  18 Qershor, 2015

  interpol-logoNë qarqe ndërkombëtare, deklaratat e disa deputetëve, po shihen si të pamatura dhe emocionale për ndalimin e deputetit Ramush Haradinaj në Slloveni. Por, emocionalitetin e tyre e justifikojnë për shkak të mungesës së informacioneve dhe mosnjohjes së procedurave.

  “Nuk është kurrfarë problemi shteti i Sllovenisë në këtë mes, sepse ata kanë vepruar sipas detyrimeve që kanë ...

 • Kuvendi në Kosovë rezolutë dhe notë proteste për Slloveninë

  18 Qershor, 2015

  Kuvendi i Kosovës mbajti seancë të jashtëzakonshme pas ndalimit në Lubjanë të kryetarit të AAK-së, ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj. Ai u ndalua në aeroport në bazë të një fletarresti të lëshuar nga Beogradi më 2004.

  kuvendi i kosovesParlamenti i Kosovës me një rezolutë të votuar nga deputetët i kërkon presidentes dhe kryeministrit të Kosovës që urgjentisht të kërkojnë nga autoritetet sllovene, ...

 • Kosova (s’)do ta marrë kodin e telefonisë

  18 Qershor, 2015

  kosovaNë takimin e dy grupeve punuese, të Kosovës dhe Serbisë, në kuadër të dialogut ndërmjet dy vendeve që ende po zhvillohet në Bruksel, për çështjen e telekomit dhe kodit telefonik është arritur mjaft përparim, por ende mbetet të bisedohet në të ardhmen, kanë konfirmuar zyrtarët e Qeverisë së Kosovës.

  Valon Murtezaj, këshilltar për çështje të jashtme i kryeministrit të ...

 • Kosova nën presion për Gjykatën Speciale për krime lufte

  16 Qershor, 2015

  Kuvendi i KosovesOpozita në Kosovë e kundërshtojnë themelimin e Gjykatës Speciale. Nëse Kuvendi i Kosovës nuk e voton themelimin e saj, Gjykata Speciale për Kosovën mund të votohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës, janë nën presion të vazhdueshëm që ta votojnë themelimin e Gjykatës Speciale që do të trajtojë pretendimet për përfshirje në krime ...

 • ​ZBOGAR: S’KA MË ARSYETIME PËR SPECIALEN

  15 Qershor, 2015

  zbogar“Nuk shoh më asnjë arsye të qëndrueshme për çfarëdo vonese të mëtutjeshme lidhur me formimin e Gjykatës Speciale për krime lufte në Kosovë”, deklaroi përfaqësuesi special i BE-së, Samuel Zhbogar.

  Ai tha se amendamentet kushtetuese tashmë janë në Kuvend dje lugji është i përgatitur.

  “Nuk i lakmoj deputetët e Kuvendit të Kosovës, as ata që përfaqësojnë partitë shqiptare, as dhe ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"