• Kurti, mesazh liderëve shqiptarë në Maqedoni

  24 Janar, 2017

  albin-kurtiThemeluesi i Vetëvendosjes, Ali Kurti thotë se, partitë shqiptare në Maqedoni duhet të bëhen bashkë, ose në pushtet ose në opozitë

  “Platforma është rrafshi nga i cili nisesh. Qëndrimet dhe synimet e përbashkëta duhet të pasohen me mekanizma të përbashkët. Partitë politike shqiptare në Maqedoni nuk duhet të ndahen disa në pushtet e disa në opozitë. Sepse asisoj po merren ...

 • Propozim-rezoluta e eurodeputetit Ivo Vajgl: Të hapen bisedimet, të zgjidhet çështja e emrit me Greqinë

  23 Janar, 2017

  Ivo-VajglRaportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Ivo Vajgl, e ka prezantuar propozim-rezolutën për Maqedoninë në aspekt të Raportit të përparimit për vitin 2016 të Komisionit Evropian.

  Ky raport do të diskutohet në Komitetin për punë të jashtme – AFET në PE në Bruksel. Sipas korrespondentit të AIM-së nga Brukseli, për herë të parë, përveç se Vajgl propozon hapjen e bisedimeve ...

 • Policia edhe sot torturoi dy pjesëtarë të Grupit të Kumanovës, ja emrat e tyre!

  20 Janar, 2017

  grupi-kumanovesPara seancës së sotme gjyqësore për rastin Lagja e Trimave, policia sërish ka maltretuar dy pjesëtarë të Grupit të Kumanovës, njoftojnë për Gazetën Lajm burime nga mbrojtja e të akuzuarve.

  Sipas tyre, nga maltretimi i policisë sot kanë pësuar Nasuf Beqiri dhe Rufki Dogani.

  “Më keq ka pësuar Nasuf Beqiri, të cilin policia e ka përplasur për tokë duke u ngjitur ...

 • Manojllovski: Maqedonasit i quajnë shqiptarët e Rekës së Epërme “shkreti”

  19 Janar, 2017
  manojlovskiDeputeti i i parë shqiptarë ortodoks nga radhët e Bashkimit Demorkatik për Integrim, Branko Manojlovski për “Faktor 24”, ka shpjeguar arsyet pse ka ardhur nga SHBA-të për të jetuar në Maqedoni, pse ka pranuar të kandidojë për deputet në zgjedhjet e 11 dhjetorit si dhe për jetën e tij të mëhershme.

  Ai ka deklaruar se është nga Reka e Epërme ...

 • Një tjetër raport për korrupsionin në Maqedoni

  18 Janar, 2017

  korupsioniMaqedonia nuk ka përmbushur as minimumin e rekomandimeve të organizatave relevante ndërkombëtare që kanë të bëjnë me luftën kundër korrupsionit në institucionet shtetërore.

  Në raportin më të ri të grupit të shteteve kundër korrupsionit i njohur si GRECO (The group of States against Corruption), Maqedonia ka përmbushur vetëm 3 nga 19 rekomandimet për luftë kundër korrupsionit në Kuvend, gjyqësi dhe ...

 • Këto produkte të Serbisë, mund të zëvendësohen lehtë me ato vendore

  18 Janar, 2017

  bojkoto-barkodin serbNëpërmjet konsumimit të produkteve nga Serbia, Kosova fqinjit verior ia jep miliona euro. Vetëm gjatë vitit të kaluar, nga Kosova në Serbi kanë shkuar rreth 390 milionë euro.

  Por, janë shumë produkte të Serbisë që mund të zëvendësohen mirë me ato vendore. Ndërsa, nëse merren për bazë prodhimet nga Shqipëria dhe të tjerat nga shtetet mike, importi i produkteve ...

 • “Në Ballkan ende nuk është zgjidhur çështja shqiptare, serbe dhe maqedonase”

  17 Janar, 2017
  “Në Ballkan ende nuk është zgjidhur çështja shqiptare, serbe dhe maqedonase”
  flamujt ballkan“Ballkani nuk mund të jetë i qëndrueshëm pasi tri çështje etnike janë të pazgjidhura”, thotë drejtori i Institutit për Studime sllovene në Moskë, Konstantin Nikiforov.Në një interviste dhënë agjencisë së lajmeve Tass, Nikiforov tha, se Ballkani ende nuk e ka të zhvilluar si duhet ekonominë dhe ...
 • Ju flet Kadare

  16 Janar, 2017
  ISRAEL-ALBANIA-LITERATURE-NOBEL-KADAREËshtë një verbëri e pafalshme, për të cilën duhet të ndihemi fajtorë të gjithë. Në fund të fundit është një projekt i hershëm serb, famëkeqi drafti i Cubriloviçit, i cili ka parashtruar rrugën për të tërhequr në kurth shqiptarët. Thelbi i kurthit ka qenë armiqësimi shqiptarë – Evropë. Në këtë draft, një vend i veçantë i kushtohej rolit që ...
 • VMRO-ja refuzon kërkesat e BDI-së për qeverinë e re

  13 Janar, 2017

  gruevskiFormimi i qeverisë së re të Maqedonisë nga VMRO DPMNE, duket i pamundur bazuar në qëndrimin e saj të fundit ku përjashton çdo mundësi për të biseduar me Bashkimin Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit, e cila të enjten në mbrëmje doli me platformën e saj për negociata me mandatarin Nikolla Gruevski.

  Nga BDI-ja thanë se nuk kanë preferenca për ...

 • Maqedoni: Partitë paraqesin shpalosin kushtet për krijimin e qeverisë

  13 Janar, 2017

  Zyrtarizmi i gjuhës shqipe, zgjatja e mandatit të Prokurorisë Speciale, përshpejtimi i procesit të eurointegrimeve, janë çështjet kyçe për të cilat BDI-ja nuk do të lëshojë pe gjatë negociatave për formimin e qeverisë..

  parlamentiKjo u bë e ditur në mbledhjen e kryesisë së partisë, ku u tha se koalicionimi i mundshëm me të dyja partitë VMRO-DPMNE dhe LSDM vlerësohet njësoj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"