• Zaev të martën në Austri, të mërkurën në Poloni

  23 Qershor, 2018

  zaevKryeministri Zoran Zaev, i shoqëruar nga delegacioni qeveritar, më 26 qershor zyrtarisht do ta vizitojë Vjenën, ndërsa do të jetë edhe në vizitë pune në Poloni, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Siç njoftojnë nga konferenca e shtypit, Zaev në Vjenë do të realizoj takime me Kancelarin e Republikës së Austrisë, Sebastijan Kurtz, me çka do të kenë konferencë të përbashkët.

  Zaev do të ...

 • KE-ja rekomandoi të fillohen bisedimet për anëtarësim në BE për Maqedoninë

  22 Qershor, 2018

  Flamuri BEKomisioni Evropian deklaroi sot se në raportimet e sivjetshme për Maqedoninë dhe Shqipërinë, rekomandon bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

  “Vendimi është në dorën e Këshillit Evropian. Në e mbaruam punën tonë”, thotë Zëdhënësi i Komisionit.

  Të martën javën tjetër është paraparë që Këshilli i BE-së të rishikojë çështjen në seancë në Luksemburg. Pritet që atëherë të vendosin se a do ...

 • Shkup, parlamenti ratifikon marrëveshjen për emrin

  20 Qershor, 2018

  zaevParlamenti i Maqedonisë e ratifikoi marrëveshjen me Greqinë për ndryshimin e emrit. 69 ligjvënës që ishin të pranishëm në seancën plenare votuan pro, ndërsa opozita maqedonase e drejtuar nga VMRO-DPMNE e bojkotoi seancën.

  Ky akt i ratifikimit i hap rrugën referendumit të paralajmëruar për në shtator ose tetor, ku qytetarët e Maqedonisë do të deklarohen nëse duan që emri i ...

 • Pavlopoulos: Zgjidhja e çështjes së emrit dhe ndryshimet kushtetuese parakushte për anëtarësim të IRJM-së në BE dhe NATO

  18 Qershor, 2018

  Prokopis-PavlopoulosZgjidhja e çështjes së emrit nuk do të përhap irredentizëm dhe ndryshimet kushtetuese janë parakushtet për përparimin e Maqedonisë në NATO dhe BE, sipas Kryetarit grek Prokopis Pavlopoulos.

  Ashtu siç deklaroi korrespondentja e AIM në Athinë, edhe pas nënshkrimit të marrëveshjes, për Pavlapoulos parakushtet për integrimet euro-atlantike janë të njëjta. Qëndrimet e tij i tha pas takimit me Kryetarin e ...

 • Athina dhe Shkupi nënshkruajnë marrëveshjen historike për emrin e Maqedonisë

  17 Qershor, 2018

  tcipas ZaevMaqedonia dhe Greqia e kanë zgjedhur më në fund – pas 27 vitesh – problemin me emrin e kësaj ish-republike të Jugosllavisë. Në Psarades u nënshkrua marrëveshja për emrin e ri.

  Marrëveshja historikë është nënshkruar në fshatin Psarades, në zonën kufitare të Prespës. Emri i ri i Ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë është North Macedonia (Maqedonia e Veriut apo në ...

 • Zaev: Marrëveshja për emrin hap perspektivën evropiane të Maqedonisë

  13 Qershor, 2018

  zaev cipras 1Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dha detaje për arritjen e marrëveshjes për emrin. Emri i ri i Maqedonisë “Republika e Maqedonisë së Veriut” do të jetë i përkthyeshëm dhe për përdorim të përgjithshëm, ka thënë Zaev.

  Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev është shprehur se zgjidhja e çështjes së emrit është një marrëveshje historike, e cila i hap rrugë ...

 • Kompromisi Cipras – Zaev: Republika e Maqedonisë së Veriut

  13 Qershor, 2018

  zaev ciprasPas grindjes shumë vjeçare kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Cipras, ranë dakord për një kompromis për emrin e ish-republikës jugosllave.

  “Fqinjët tanë do të mbajnë emrin Republika e Maqedonisë së Veriut”, deklaroi Cipras të martën (12.06) në një fjalim që u transmetua nga televizioni shtetëror grek (ERT) . Më e rëndësishmja e kësaj marrëveshjeje, sipas ...

 • Qeveria greke konfirmon se nesër përsëri do të ketë bisedë telefonike në mes Zaev dhe Tsipras

  11 Qershor, 2018

  greqi-maqedoniKryeministri Zoran Zaev sot pati një bisedë telefonike 60 minutëshe me kryeministrin grek Alexis Tsipras, përcjell portali “Fokus”.

  Zaev dhe Tsipras diskutuan çështjet e mbetura dhe morën në konsideratë disa ide për zgjidhje. Është rënë dakord që në mëngjes do të ketë një bisedë tjetër telefonike tjetër.

  Telefonatën ne mes Tsipras dhe Zaev e konfirmoi edhe Qeveria greke.

  “Kryeministri Alexis Tsipras pati ...

 • TOP SECRET ( dokumet sekret UDB)

  8 Qershor, 2018

  hoxhaja cfar pregaditje ka bere UDBja e Srbise nga fillimi i faljes se gjaqeve ne Kosove e vazhdon edhe ne diten e sotme!
  TOP SECRET ( dokumet sekret UDB)

  Strategjija serbe karshi ekspanzionit shiptare ne regjion eshte promovimi I Islamit. I vetmi shpetim I serbise ndaj zgjimit nacionalist shqipetare eshte promovimi I islamit. Srbija ka marredhenje te mrekullushme me ...

 • Filialet e Shërbimeve Sekrete Jugosllave në kuadër të Bashkësisë Fetare Islame

  1 Qershor, 2018
  Hoxhallarët komunistë marksistë-leninistë jugosllavë dhe nacionalistët shqiptarë

  Çdokush që ka lexuar memoaret e Sulejman Rexhepit, kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, e ka të qartë se “hoxhallarët komunistë”, të edukuar në frymën e “marksizëm-leninizmit jugosllav, ishin mishëruar me historinë e huaj”. Është e kuptueshme se, si rezultat i këtij mishërimi, një numër teologësh myslimanë shqiptarë kishin “emocione të fuqishme sa trupin ua përshkonte një zjarr kur dikush i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"