• Në Tetovë kërkohet mbyllja e kazinove

  7 Maj, 2018

  Proteste-kazinoNjë numër i madh qytetarësh kanë bllokuar rrugën “Ilindenska” që çon në drejtim të Gostivarit, duke mbajtur parulla në dorë dhe fërshëllyese.

  Vërehet edhe prani jo shumë e madhe e policisë, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Kryetarja e komunës Teuta Arifi tha se ka patur komunikime me qytetarët që e kanë filluar këtë aktivitet. Sipas saj, insepktoratet komunale nuk janë kompetente për të ...

 • 56 këshilltarë dhe bashkëpunëtorë të jashtëm e këshillojnë kryeministrin Zaev

  7 Maj, 2018

  ZaevTrembëdhjetë këshilltarë të posaçëm, dhjetë këshilltarë dhe 33 bashkëpunëtorë të jashtëm ka angazhuar kryeministrin Zoran Zaev në zyrën e tij. Kjo është përgjigje nga Qeveria që mori Radio Evropa e Lirë për pyetjet se sa këshilltarë dhe këshilltare të jashtëm ka angazhuar kryeministri Zaev, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Për bashkëpunëtorët më të shumtë të jashtëm, për të cilët siç shkruajnë nga ...

 • Selanik, tentim i ri për përafrimin e qëndrimeve për çështjen e emrit të Maqedonisë

  4 Maj, 2018

  kotzias-dimitrov-Shefat e diplomacive të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, sot do të realizojnë takim bilateral në suaza të takimit ministror që po mbahet në Selanik.

  Ky takimi është mundësi për vazhdimin e bisedimeve për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar për emrin.

  Ndërsa bisedimet për kontestin e emrit zhvillohen nën ndërmjetësimin e negociatorit Matthew Nimetz, dhe ministrave Dimitrov dhe Kotzias, ...

 • Sekerinska: çështja e emrit, pengesa e vetme për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

  3 Maj, 2018

  SeckerinskaPas marrjes së sigurive të vazhdueshme nga zyrtarë të nivelit të lartë të OKB-së dhe Maqedonisë, se Shkupi është i gatshëm të zgjidhë mosmarrëveshjen afatgjatë për çështjen e emrit me Greqinë fqinjë, Ministrja e Mbrojtjes e vendit ballkanik, tha se kjo çështje mund të jetë arsyeja e vetme që ka penguar praninimin e vendit në NATO.

  Pas takimeve që pati ...

 • Paralajmërohet mot i ligë në Maqedoni

  2 Maj, 2018

  moti-shiEnti Hidro-Meteorologjik paralajmëron përkeqësim të motit në ditët në vijim në Maqedoni.

  Sipas tyre, do të ketë vranësira dhe të reshura më të dendura të shiut, të përcjella me bubullima dhe vetëtima, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Pritet që të reshurat të jenë më të theksuara në Maqedoninë perëndimore. Gjithashtu nesër pritet të fryj edhe erë e fuqishme deri 70 kilometër për orë, ...

 • Kouroumblis: Për herë të parë në bisedime hyn edhe çështja e irredentizmit

  2 Maj, 2018

  KouroumblisMendoj se mënyra se si qeveria, kryeministri dhe ministri për Punë të Jashtme i zhvillojnë bisedimet në çdo mënyrë garanton interesat e vendit, mendon ministri për Transport Detar i Greqisë, Panagiotis Kouroumblis, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Duke u përgjigjur në televizionin grek “Sky”, në pyetjen se a pajtohet me termin Maqedoni,Kouroumblis tha se bëhet fjalë për emër të pranuar.

  “Mendoj se nuk ...

 • Deskoska: Që nga shtatori, ne do të ulim numrin e orëve për shkollat fillore

  30 Prill, 2018

  Renata Ministre e arsimitMinistri i Arsimit Renata Deskoska njoftoi se nga shtatori numri i klasave në arsimin fillor do të ulen, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  “Nga klasa e parë deri në të tretë, numri i orëve do të kufizohet në 20, nga i katërta deri në të gjashtën në 25, ndërsa nga e shtata deri në të nëntën maksimum 30 orë ...

 • Sfidat në rrugën e integrimit Euroatlantik të Maqedonisë

  27 Prill, 2018

  nato mkPër Maqedoninë ka një dritë në fund të tunelit në rrugën e saj drejt integrimit Euroalantik, sipas diplomatëve perëndimorë dhe ekspertëve vendas e të huaj. Në një konferencë të organizuar nga Instituti për Hulumtime Gjeostrategjike në kuadër të Ministrisë së Punëve të jashtme të Maqedonisë dhe Qendra Evropiane për Studime të Sigurisë “George Marshal”, folësit vunë në ...

 • Konsultime të reja për çështjen e emrit të vendit fqinj

  26 Prill, 2018

  Kotzias NikolaMinistri i Jashtëm, Níkos Kotziás do të ketë sot një takim të ri në Vienë me homologun e tij të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, në praninë e të dërguarit të posaçëm të OKB-së Matthew Nimetz.

  Shefi i diplomacisë greke i bëri thirrje Komisionerit për zgjerimin e BE-së Johannes Hahn, i cili kishte deklaruar se do të ketë një ...

 • Scherbak: Maqedonia të jetë neutrale, nëse dëshiron t’i shmanget vijës së zjarrit

  24 Prill, 2018

  ambasadori-rus-MaqedoniAmbasadori i Rusisë në Shkup, Oleg Scherbak ka vazhduar me deklarata kundër anëtarësimit të mundshëm të Maqedonisë në NATO.

  Sipas tij, NATO funksionon si mafia, dhe se Rusia propozon që Maqedonia të jetë neutrale në aspekt luftarak, nëse dëshiron që ta shmang vijën e zjarrit, që sipas tij është ide e Perëndimit.

  Scherbak thotë se përfitimet nga NATO janë një mitologji ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"