Sofja merr vendim për tërheqjen e ambasadorit të saj në Shkup pas incidentit në Ohër

Ambasada Bullgare ShkupAutoritetet bullgare kanë vendosur tërheqjen e ambasadorit të tyre nga Shkupi për shkak të një incidenti me një punonjës të Shoqatës Kulturore bullgare në Ohër të Maqedonisë së Veriut.

 

Ministri i Jashtëm bullgar, Nikollaj Milkov ka paralajmëruar ndërprerjen e “të gjitha projekteve” mes dy shteteve teksa ka theksuar kërcënimet e vendit të tij për pengimin e bisedimeve të Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Evropian.

Këto zhvillime pasojnë rrahjen e para pak ditëve të Hristijan Pendikov-it, pjesëtar i pakicës bullgare në Ohër, nga një grup maqedonasish. Presidenti bullgar dërgoi një aeroplan për ta marrë dhe sjellur në Sofje zotin Pendikov për trajtim mjekësor. Ai nuk është në rrezik për jetën. Autoritetet maqedonase kanë zbuluar autorët e sulmit, ndërsa thonë se po bëjnë hetime për motivet e incidentit.

Ndërkohë, Presidenti maqedonas, Stevo Pendarovski i rekomandon qeverisë në Shkup që të shpallë ‘persona non grata’ disa politikanë bullgarë me qëndrime të theksuara antimaqedonase. Nga ana tjetër, Sofja kërkon të ndalen sulmet dhe qasja histerike, sipas kryediplomatit Milkov ndaj komunitetit dhe interesave bullgare.

Ndërkaq, Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se mosmarrëveshjet mes dy vendeve duhet zgjidhur me dialog. Ai theksoi se nuk duhet t’u jepet hapësirë “provokatorëve”.

“Marrëdhëniet e Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë janë historikisht të vështira, komplekse dhe në pak periudha në të kaluarën kanë arritur një stabilitet të qëndrueshëm. Shpallja e zgjedhjeve të parakoshme në Bullgari dhe tensionimi politik këtu në Maqedoninë e Veriut ka çuar në krijimin e kësaj situate. Këto situata zakonisht i nxisin edhe më tepër debatet e tilla. Nëse reagimi bullgar lidhet me incidentin në Ohër, mund të kanstatohet si disproporcional sepse shteti ka ndërmarrë të gjitha masat e duhura për ta izoluar atë rast dhe për t’i identifikuar, për t’i nxjerrë para drejtësisë dhe për t’i dënuar autorët. Unë bëjë thirrje për gjakftohësi. Tani duhet një ulje e tensioneve dhe rikthim i komunikimit normal mes dy shteteve që mos t’u lëmë hapësirë përfituesve politikë dhe provokatorëve që nga kjo të ushqehen dhe të ndërtojnë karrierat e tyre politike”, tha ai për Zërin e Amerikës.

voa

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>