Kategoritë: Maqedonia

BE vendos afat për zgjidhjen e kontestit në mes Shkupit dhe Sofjes

kirill-petkov-kovacevskiBashkimi Evropian thekson se nëse kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes nuk zgjidhet deri në fund të kryesimit francez, do të ketë krizë të thellë në rajon. Për heqjen e vetos Sofja ka thënë se pret “hapa konkret dhe pa vonesa”. Ndërsa Shkupi thekson se janë përmbushur të gjitha kushtet për nisjen e negociatave me BE-në dhe se tani Bullgaria duhet të bëjë lëvizje.

Përfaqësuesi i lartë i politikës së jashtme dhe sigurisë në BE, Josepp Borrell, dje deklaroi se pret që deri në fund të kryesimit francez me BE-në (30 qershor) të zgjidhet kontesti në mes Shkupit dhe Sofjes, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Kemi hyrë thellë në çështjen e marrëdhënieve me Bullgarinë, e cila po e bllokon procesin, gjatë debatit mes vendeve anëtare të BE-së dhe kjo është diçka që duhet kapërcyer, ka vullnet politik në Këshill për të shmangur një krizë që do të ndodhte. Nëse kjo nuk ndodh, ne do të kemi një krizë serioze në marrëdhëniet me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe do të vazhdojmë të ushtrojmë presion mbi të dyja palët për të gjetur një zgjidhje”, tha Borrell në konferencë shtypi pas Këshillit të Ministrave të Jashtëm, që mbajti për herë të parë edhe një seancë speciale me ministrat e jashtëm të Ballkanit Perëndimor.

Ai përkujtoi se Maqedonia e Veriut, së bashku me Shqipërinë dhe Malin e Zi, janë plotësisht në përputhje me politikën e jashtme të BE-së dhe sanksionet e BE-së kundër Rusisë, si dhe se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria janë në listën e vendeve armike të Moskës. E gjithë kjo, theksoi ai, do të ketë një çmim.

“Duhet të fillojmë negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dhe shpresoj, më shumë se shpresë dhe dëshirë, që kjo të ndodhë gjatë presidencës franceze, ne e konsiderojmë këtë vonesë të paqëndrueshme”, tha Borrell, duke shtuar se të dyja vendet i përmbushin të gjitha kushtet që janë. kërkohet prej tyre, dhe nëse nuk kanë perspektivë të BE-së, do t’i kushtojë shumë Evropës në aspektin e besueshmërisë dhe do të jetë një dhuratë për Rusinë.

Ndërsa ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, i cili mori pjesë në këtë seancë të parë të Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së me ministrat e Ballkanit Perëndimor, tha se i takon Bullgarisë që të shfrytëzojë momentin politik për të shpëtuar kredibilitetin e BE-së në rajon.

Kryeministri bullgar Kiril Petkov dje në konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij holandez Mark Rutte në Sofje, lidhur me Republikën e Maqedonisë së Veriut, tha se bëhet fjalë për “hapa konkretë për ta ndërmarrë këtë rrugë së bashku dhe nuk është funksion i çdo kalendari apo pritshmërie, por funksion i të punuarit së bashku”.

Ai theksoi se qeveria bullgare do ta paraqesë këtë temë në Parlamentin bullgar dhe shpreson se në një të ardhme të afërt do të ketë përparim në këtë temë.

Telegrafi

Maqedoni: Sot sërish takim në mes SASHK-ut dhe Qeverisë, pritet të arrihet marrëveshje për pagat në arsim

sashk

Gjatë ditës së sotme pritet të përmbyllet marrëveshja mes Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës dhe Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (SASHK), e cila pritet të jetë vendimtare nëse greva do të riaktivizohet ose jo.

Ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri një ditë më pare tha se qëndrimet e palëve janë përafruar mirëpo pa një vendim konkret.

Shaqiri nuk përjashton mundësinë që viti shkollor të përfundoj më 10 qershor, por sipas tij, materiali i mbetur të kompensohet në fillimin e vitit të ardhshëm shkollor.

Shaqiri tha se drejtori i Byrosë për Zhvillim të Arsimit duhet të mbaj mbledhje me të gjithë drejtorët që të shihet se deri ku është realizimi i programit.

“Me rekomandimet nga të gjithë drejtorët do të shqyrtohet mundësia e realizimit të pjesës së mbetur të programit. Për vitet e tjera, përveç atyre që mbarojnë klasën e nëntë, do të gjejmë mënyrën për të plotësuar pjesën e programit me fillimin e vitit të ardhshëm shkollor. Të gjitha kombinimet do të shqyrtohen, dhe nëse do të përfundojë deri më 10 qershor, kjo do të jetë me rekomandime nga Byroja”.

“Po shqyrtohen të gjitha mënyrat për përfundimin e vitit shkollor deri më 10 qershor, por ende nuk kemi një përgjigje zyrtare nga Byroja”, deklaroi dje Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.

Telegrafi

Iotova: Nuk mund të themi “po” për Maqedoninë e Veriut pa garancë të shkruar

nënpresidentja bullgare Iliana Iotova“Bullgaria nuk mund t’i thotë “po” anëtarësimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, ndërkohë që vendi ynë nuk ka garanci të mjaftueshme të përcaktuara në një dokument konkret dhe të rëndësishëm në nivel evropian për t’u marrë parasysh në çdo hap të negociatave”.

Këtë e tha nënpresidentja bullgare Iliana Iotova para gazetarëve në Akademinë Bullgare të Shkencave, ku mori pjesë në konferencën ndërkombëtare të përvjetorit të Institutit të Gjuhës Bullgare.

Sipas saj, për fat të keq po forcohen pozitat antibullgare në vend, edhe në nivelin më të lartë, dhe nuk ka dëshirë për dialog.

Ajo shtoi se “rezultatet e veprimtarisë së komisionit historik, i cili ishte në fqinjin tonë lindor javën e kaluar, janë “më se të pakta”, dhe se nuk ka asnjë informacion për qasje pozitive”.

Telegrafi

Dy fytyrat e presidentit bullgar Rumen Radev

Rumen RadevPro-rus dhe megjithatë edhe aleat besnik i Perëndimit? Presidenti Radev, dikur ish-pilot në ushtrinë bullgare, ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm.

 

Presidenti bullgar, Rumen Radev, zhvillon një vizitë në Berlin. Gjatë takimit me presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier më 16 maj 2022 ata do të flasin për agresionin rus kundër Ukrainës. Radevi ka simpati për Rusinë, gjë që lidhet edhe me biografinë e tij.

Para se të bëhej president Rumen Radev kishte bërë karierë në ushtri ku shërbente si pilot. Ai ishte anëtar i Partisë Komuniste Bullgare dhe krenar për 1.400 orët që ka fluturuar me avionët bombardues sovjetikë të tipit MiG-29 deri sa në vitin 2014 u bë Komandant i Përgjithshëm i Aviacionit Ushtarak të Bullgarisë.

Nga kariera ushtarake ai hoqi dorë vetëm kur fitoi disi çuditërisht zgjedhjet presidenciale në nëntor 2016, me mbështetjen e Partisë Socialiste Bullgare (BSP) dhe me ndihmën e Moskës.

Ndihma nga Moska

Kryetarja e BSP-së Kornelia Ninova pranoi pas zgjedhjeve se e kishte diskutuar kandidaturën e Radevit me Leonid Reshetnikovin, ish-gjeneral në pension i shërbimit sekret rus dhe drejtor i Institutit të Moskës për Kërkime Strategjike (RISS). Reshetnikovi kishte kryer më parë një sondazh në Bullgari për të përcaktuar profilin më premtues të kandidatit. Për këtë ai përdori liderin e lëvizjes rusofile, Nikolai Malinow, i cili ndërkohë akuzohet si “agjent për ndikimin rus”. Nga sondazhi si kandidati më premtues rezultoi Rumen Radev, për të cilin Reshetnikovi shpresonte se do ta riorientonte Bullgarinë jo më nga Perëndimi por drejt Rusisë.

Sulmi rus ndaj Ukrainës 

Sulmi i Rusisë së Putinit ndaj Ukrainës nxori në pas lidhjet e presidentit bullgar Rumen Radev me Moskën. Është e paqartë nëse simpatitë e tij për Rusinë rrjedhin nga një bindje e thellë apo nga lidhja me rusofilinë që është e përhapur në Bullgari. Por që prej 24 shkurtit 2022 Presidenti bullgar po ndjek një kurs balancues tejet të rrezikshëm.

Nga njëra anë Radevi e dënon sulmin rus dhe deklaron publikisht besnikërinë e Bullgarisë ndaj NATO-s, anëtare e së cilës vendi është që nga viti 2004. Në të njëjtën kohë, siç mësoi DW nga qarqet e NATO-s në Sofje, Radevi shkaktoi një habi të madhe kur u shpreh kundër sigurimit të hapësirës ajrore bullgare nga forcat e NATO-s, të cilat synojnë të kompensojnë gjendjen e mjeruar të forcave ajrore bullgare.

Radevi e refuzon ndihmën ushtarake për Ukrainën sepse kjo “zgjat luftën” dhe përbën një “hap të rrezikshëm drejt hyrjes së drejtpërdrejtë në luftë”. Paralajmërimet për “vetëshkatërrimin e Evropës” dhe thirrjet për “neutralitet” nga ana e Bullgarisë janë bërë së fundmi pjesë e repertorit të tij retorik.

Po ashtu Radevi ka nxitur javët e fundit edhe konfliktet me kryeministrin pro-perëndimor Petkov duke ashpërsuar mosmarrëveshjen me Maqedoninë e Veriut ose duke sulmuar menaxhimin e krizës nga qeveria bullgare pasi Rusia ndërpreu furnizimet me gaz.

President me dy fytyra

Retorika pro-ruse, nacionaliste dhe anti-NATO e Radevit është e rezervuar për politikën e brendshme bullgare. Kur shfaqet në skenën ndërkombëtare, ai luan rolin e një aleati besnik dhe paqesjellës, i cili synon të balancojë gjërat. Pra ashtu si gjatë vizitës së tij në Pragë më 10 maj 2022, edhe në Berlin ai do të dënojë agresionin rus, do të mbrojë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në Ballkan dhe do të bëjë thirrje për një diversifikim të importeve evropiane të energjisë. Shkurt ai do të luajë rolin e presidentit Rumen Radev, të cilin e ka përgatitur për rastet kur zhvillon takime në vendet perëndimore.

dw

Bullgaria pret “hapa konkretë dhe garanci” nga Shkupi për heqjen e vetos

maqedoni-bullgariKur shohim hapa konkretë dhe garanci nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut se çështjet nuk vonohen, por zgjidhen, ne jemi të gatshëm të pajtohemi për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, tha zv. ministri bullgar i Jashtëm Vasil Georgiev pas takimit trepalësh të sotëm në Athinë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

 

Georgiev në takim mori pjesë së bashku me homologen e tij rumune Daniela Grigore Gitman dhe nikoqirin, ministrin alternativ të Punëve të Jashtme të Greqisë Miltiadis Varvitsiotis, njofton AIM nga Athina.

Duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarve në lidhje me veton e Bullgarisë për perspektivën evropiane të Maqedonisë së Veriut, Georgiev iu referua fjalës “veto”, duke thënë se donte të sqaronte se Sofja “nuk ra dakord për një datë për konferencën e parë ndërqeveritare për të miratuar kornizën negociuese”.

Ai tha se Bullgaria mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë në BE, por konkretisht nga vendi “kërkon hapa dhe garanci konkrete”.

“Ka disa hapa që duhet të ndërmerren nga Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, veçanërisht në fushën e përmbushjes së obligimeve të tyre, në përputhje me Marrëveshjen tonë të vitit 2017 për marrëdhënie të mira fqinjësore. Ne do të donim disa hapa konkretë dhe do të shihnim disa garanci që çështjet mes dy vendeve fqinje nuk do të shtyhen, por po përpiqen të zgjidhen. Kur të shohim hapa konkretë dhe garanci, ne jemi të gatshëm të biem dakord për konferencën e parë ndërqeveritare”, tha Georgiev.

Varvitsiotis dhe Grigore Gittmann shprehën gjithashtu mbështetje për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor në fjalimet e tyre.

Inflacion dyshifror dhe rritje çmimesh në Maqedoninë e Veriut

inflacioni treguInflacioni në Maqedoninë e Veriut ka arritur në mbi 10 për qind, shifër kjo më e larta që nga periudha e pavarësisë së vendit nga ish-Federata Jugosllave në vitin 1991. Sipas të dhënave të Entit të Statistikës, inflacioni në muajin prill ishte 10.5 për qind më i lartë krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar.

Po sipas të dhënave zyrtare, çmimet e shitjeve me pakicë, krahasuar me të njëjtën periudhë janë më të larta për 11.1 për qind.

Kjo ka çuar edhe në shtrenjtimin e shpenzimeve për jetesë për 2.2 për qind për vetëm një muaj. Shporta e konsumit, sipas të dhënave të Lidhjes së Sindikatave, në muajin prill është rritur për 1.300 denarë apo afër 22 euro. Për të mbuluar shpenzimet elementare për jetesë një familjeje prej katër anëtarësh i nevojiten 38.104 denarë apo rreth 620 euro.

“Inflacioni te ne është nën ndikimin e trendëve botëror, por Qeveria do të bëjë gjithçka që të përballet me krizën ekonomike, ashtu siç ka vepruar deri më tani”, ka deklaruar zëdhënësi i Qeverisë, Muhamet Hoxha, pa dhënë detaje tjera mbi masat mundshme për zbutjen e pasojave nga kriza.

 

Komisioni Rregullator për Energjetikë ka nisur me vlerësimin e shpenzimeve të energjisë elektrike nga konsumatorët para se të dalë me vendimin për rritjen e çmimit që duhet të hyjë në fuqi nga qershori.

Rritje të çmimit pritet të ketë edhe për ngrohjen qendrore, si dhe për burimet tjera të energjisë.

Për t’u përballur me krizën, më parë Ministria e Financave ka paralajmëruar marrjen e mbi 900 milionë eurove borxh, një pjesë përmes shitjes së Eurobondit dhe tjetrën nga Bankat e huaja.

Lidhur me gjendjen e krijuar ka reaguar opozita maqedonase, e cila masat e Qeverisë i vlerëson si joefikase. VMRO DPMNE-ja thotë se varfëria dhe inflacioni dyshifror, sipas saj vjen nga paaftësia e Qeverisë.

“Kemi inflacion dyshifror në njërën anë dhe në anën tjetër borxh të ri, sipas të cilit çdo fëmijë i porsalindur do të ketë 500 euro borxh shtesë. Borxhi publik ka arritur 62,63 për qind të Prodhimit Bruto Vendor dhe kjo është shumë shqetësuese”, ka deklaruar Vllado Misajllovski, nënkryetar i VMRO DPMNE-së.

Zoran Ivanovski, njohës i çështjeve të ekonomisë dhe profesor në Universitetin Fon në Shkup, thotë se inflacioni dhe përkeqësimi i gjendjes ekonomike është pasojë e krizës botërore. Ai thotë se e ardhmja është e vështirë të parashikohet, por kriza sipas tij, do të zgjasë derisa të mos ndërpritet lufta në Ukrainë që do të lërë pasoja afatgjata.

“Është shumë e vështirë të parashikohet lëvizja e çmimeve në të ardhmen, por fatkeqësisht ato edhe më tej mund të lëvizin në drejtim jo të duhur apo të ketë shtrenjtim të përgjithshëm. Kjo është pasojë e krizës botërore të shkaktuar nga lufta në Ukrainë. Vetëm në rast të ndërprerjes së saj mund të pritet të nisë stabilizimi i gjendjes ekonomike, por pasojat do të ndihen edhe për një periudhë të konsiderueshme”, thotë Ivanovski.

Sa i përket inflacionit, Ivanovski thekson nevojën e një ndërhyrjeje të shpejtë si nga Banka Kombëtare, ashtu edhe nga Ministria e Financave, si dhe miratimi i masave qeveritare që do të stimulojnë rritjen ekonomike dhe stabilizimin e çmimeve.

Ai thotë se autoritetet bankare që merren me çështjet monetare kanë përvojë në luftën me inflacionin dhe strategjinë monetare që është aplikuar në 15 vitet e fundit, por, sipas tij, kjo nuk është e mjaftueshme.

“Banka Qendrore bëri një rritje simbolike të kamatave, por në periudhën në vijim duhet të mendojë edhe për në një rritje tjetër, edhe pse kjo do të reflektohet tek ata që kanë marrë kredi”, shton Ivanovski.

Ai thekson nevojën edhe për masa tjera nga Qeveria, si reforma në sistemin tatimor, në politikat fiskale, pastaj masat për mbështetjen e investimeve reale, por edhe heqje dorë nga shpenzimet joproduktive.

Telegrafi

Komuna e Tetovës ka shkarkuar drejtoreshën e gjimnazit Teuta Llallën

gjimnazi-tetoveMe kërkesë të këshillit të shkollës, Komuna e Tetovës shkarkoi drejtoren e gjimnazit “Kirill Pejçinoviq”, Teuta Llallën, shkruan Alsat.

Vendimi për shkarkimin vjen pas revizionit të brendshëm, i cili ka konstatuar disa shkelje. Ndërkohë Komuna ka iniciuar edhe padi ndaj Teuta Llallës.

“Revizioni i brendshëm komunal ka konstatuar shkelje brenda institucionit, Gjimnazit “Kiril Pejçinoviq”, andaj dhe të njëjtin e kemi dorëzuar si raport edhe tek këshilli i gjimnazit dhe në bazë të këtij raporti dhe shkeljeve që e kanë shqyrtuar, i kanë propozuar kryetarit të komunës  shkarkimin e drejtoreshës së Gjimnazit”, u shpreh Nazmi Dauti, udhëheqës i sektorit për arsim në komunën e Tetovës.

Raporti të cilin e siguroi Alsat, vërteton shkelje në tetë pika: realizimi i disa punimeve ndërtimore pa pasur kontratë valide me firmën, pa formuar komision mbikëqyrës për realizimin e punëve ndërtimore dhe mungesë të dokumentacionit të duhur për realizimin e këtyre punimeve ndërtimore.

Drejtorja e shkarkuar Teuta Llalla e ka quajtur revizionin selektiv duke paralajmëruar edhe ankesë.

“…përfshin periudhën vetëm gjer sa unë jam drejtoreshë dhe një hapësirë e madhe kohore nuk është mbuluar nga revizioni dhe kam dyshimet e mia se ky është revizion selektiv. Pikërisht për këtë, unë në konsultim me ligjin, konstatoj se nga ana e kryetarit të komunës janë bërë veprime të përshpejtuara dhe unë do ndjek hapat ligjore kundrejt kësaj çështjeje”, tha Teuta Lllalla, drejtoreshë në largim e Gjimnazit të Tetovës.

Alsat mëson se revizioni i brendshëm komunal është duke vepruar edhe në disa shkolla të tjera fillore dhe të mesme.

alsat

Ministri austriak Schallenberg optimist për zgjidhjen e ngërçit Shkup-Sofje

SchallenbergMinistri austriak për çështjet e Evropës Alexandër Schallenberg ishte të martën për vizitë në Shkup, ku tha se shikon një mundësi drejt zgjidhjes së ngërçit midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Zoti Schallenberg e quajti zgjerimin e Bashkimit Evropian një nevojë gjeo-strategjike dhe u shpreh optimist për arritjen e një zgjidhjeje në muajt e ardhshëm.

 

Ministri austriak për çështjet e Evropës dhe ato ndërkombëtare, Alexander Schallenberg erdhi në Shkup nga Sofja, në përpjekje të zgjidhjes së ngërçit midis dy vendeve fqinje që po mba peng integrimin e vendit të vogël ballkanik drejt Bashkimit Evropian. Zoti Schallenberg ka shpresa se mosmarrëveshjet do të zgjidhen para se të fillojnë pushimet verore. Në një konferencë për media ai nuk dha shumë hollësi për bisedat me autoritetet bullgare, ndërsa theksoi se Blloku ndodhet para një vendimi gjeopolitik, duke pasur parasysh luftën në Ukrainë dhe rrezikun e mundshëm për rajonin e Ballkanit që imponon hapjen e rrugës së zgjerimit të BE-së.

Për Austrinë është një detyrë gjeo-shtrategjike që Ballkani Perëndimor të bëhet patjetër pjesë e Bashkimit Evropian. Këtë e kemi thënë para 20 vjetësh dhe u kemi premtuar këtyre shteteve (anëtarësimin në BE)”, tha zoti Schallenberg. Ai tha se për shkak të rrethanave në Ukrainë tani është koha që BE të tregojë besueshmëri.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhet të bëjnë një hap përpara dhe përfundimisht të fillojnë bisedimet me BE-në”, tha zyrtari i lartë austriak.

Ministri austriak tha se Maqedonia e Veriut paraqet shembull për konttibutin e dhënë lidhur me qëndrueshmërinë në rajon dhe se kjo gjë duhet tëe vlerësohet nga BE-ja. Bashkimi Evropian, shtoi ai, duhet të dëshmojë se ka fuqi gjeopolitike të bëjë hapa të përshtatshëm drejt një procesi të ri. Në të kundërtën, ndoshta do të ballafaqohemi me shtete të cilat do të sjellin destabilizim, u shpreh ministri austriak.

Lidhur me bisedimet Shkup–Sofje, ndonëse tha që janë gjëra të vogla ato që kanë mbetur pa u zgjidhur, zoti Schallenberg u shpreh se nuk mundet që njëra palë të lëshojë pe dhe tjetra të jetë bllokuese. “Mendojmë se duhet të gjendet një gjuhë e përbashkët sepse këto janë çështje të ndjeshme”, tha ai.

Por, pala maqedonase nuk shikon ndryshim të kursit në Sofje, madje ministri i jashtëm Bujar Osmani është shprehur se nëse deri në qershor, para takimit të pritshëm të Bashkimit Evropian për marrjen e datës, nëse nuk zgjidhen problemet me Sofjen, atëherë Maqedonia e Veriut do t’i ngrijë bisedimet me fqinjin e saj. Kjo gjë shikohet si ultimatum në Sofje.

Ministri i jashtëm, Bujar Osmani tha se Maqedonia e Veriut pret që BE-ja të tregojë përcaktim strategjik për Ballkanin Perëndimor në këto rrethana të reja gjeopolitike.

Bullgaria kërkon mes tjerash që pakica bullgare në Maqedoninë e Veriut të bëhet pjesë e kushtetutës së këtij vendi, një veprim që është kundërshtuar haptas nga Shkupi.

voa

Pedagogia: Do të kap prej fyti! Studentja nga “sulmi i panikut” përfundon në spital

E kap per fytiE gjitha ndodh vetëm për një reagim në facebook dhe profesoresha kërcënon studentin në auditor të universitetit.

Kjo situatë ka ndodhur në fakultetin e Arteve në Universitetin Shtetëror të Tetovës, ku është bërë shkak një reagim i një studenti në facebookun e pedagoges që kjo e fundit ta kërcënojë, por jo vetëm kaq, nga situata e krijuar një studente e asaj klase përjeton sulm paniku dhe përfundon në spital.

Studentët e Fakultetit të Arteve në Tetovë i drejtohen emisionit Fiks Fare për të gjetur zgjidhje në problemin që ata i shqetëson. Me një letër ankesë që mbërrin në redaksi, studentët e Tetovës luten që të bëhet publike sjellja pedagoges së tyre Besiana Mehmeti e cila jep lëndën “Histori muzike” në Fakultetin e Arteve në Tetovë. Shpresa e vetme për ta mbetet media ndaj dhe kanë bërë thirrje për vëmëndje ndaj këtij rasti.

Në letrën e tyre shprehet shqetësimi edhe për një studente e cila ka përfunduar në spital si pasojë e një sulmi paniku ardhur nga kërcënimet e pedagoges.

Gazetarët e Fiksit kontaktojnë me vetë studenten e dhunuar. Ajo rrëfen se nuk do që të rikujtojë situatën, pasi akoma nuk është mirë nga ana shëndetsore, por konfirmon se çdo gjë e thënë nga moshatarët e saj është e vërtetë. Por çfarë ka ndodhur në të vërtetë? Fillimisht konflikti mes pedagoges dhe një studenti ka nisur për arsye banale ku më pas ka degraduar në dhunë psikologjike nga ana e pedagoges.

Studenti ka reaguar në rrjetin social Facebook me një të ikone qeshjeje në postimin që bëhej për ditëlindjen e bashkëshortit të pedagoges.Pas kësaj vijojnë mesazhet fyese të pedagoges ndaj studentit, ku thuhet se ka dozë të lartë injorance. Por si të mos mjaftonte kjo debati vijon edhe në klasë duke degraduar deri në kërcënime.

Pedagogia nxjerr studentin nga auditori, duke i thënë do ta kapte prej fyti. Madje e gjitha kjo është e regjistruar nga studentët dhe kur pedagogia vihet para faktit nga gazetarët e Fiksit ajo shprehet se përgjimet janë të paligjshme, por nuk komenton mbi to.

Gazetarët kontaktojnë me pedagogen, kjo e fundit thotë se përgjimet nuk janë të ligjshme dhe se me studentët do merret shteti. Ndërkohë kur gazetarët e pyesin për sjelljen e saj në auditor , pedagogia thotë “Mirupafshim, nuk kam asgjë për të thënë”. Gazetarët telefonojnë dekanin e fakultetit , Nafi Jashari, i cili thotë se është mbledhur Komisioni i Disiplinës dhe Këshilli i Fakultetit për rastin e pedagoges Besiana Mehmeti.

Në përfundim është vendosur dhe një pedagog tjetër për zhvillimin e të njëjtës lëndë në mënyrë që studentët të zgjedhin se më kë duan të bëjnë mësim.

Dekani thotë se aktualisht me pedagogun po marrin mësim 30 studentë, ndërsa me pedagogen Besiana Mehmeti vetëm 10 studentë. Në lidhje me pagesat që bën ky fakultet për dy pedagog që japin të njëjtën lëndë dhe pse duhet të jetë kështu , dekani anashkalon përgjigjen duke u shprehur se me pagesat dhe kontratat e pedagogëve me fakultetin nuk është ai personi që mund të jap përgjigje në lidhje me këtë pjesë.

tch

Radev: Është jashtëzakonisht e pavend dhe e pashëndetshme që Maqedonia e Veriut të lëshojë ultimatume

Rumen-Radev BGPresidenti bullgar Rumen Radev reagon ndaj deklaratës së ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Bujar Osmani, se deri në qershor ka mundësi të zhvillohen marrëdhëniet ndërmjet RMV-së dhe Bullgarisë.

Sipas tij, është jashtëzakonisht e pavend dhe e pashëndetshme që Maqedonia e Veriut të lëshojë ultimatume.

“Është jashtëzakonisht e pavend dhe e pashëndetshme të flitet për bullgarët dhe të lëshohen disa ultimatume. Presioni ishte edhe më i madh vitin e kaluar. Qeveria kalimtare dhe unë vazhduam këtë presion me dy këshilla të njëpasnjëshme për zgjerim. Ne i kemi shpjeguar shumë mirë qëndrimet e Bullgarisë dhe janë pranuar. Ata vetëm duhet të mbrohen. Bëhet fjalë për të drejtat e njeriut, kriteret e Kopenhagës, gjuhën e urrejtjes. Ato janë gjëra që nuk janë në përputhje me parimet dhe vlerat evropiane”, tha ai.

Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme, Teodora Gençovska, në takimin me homologun e saj austriak Aleksandër Shalenberg deklaroi se Sofja në periudhën e kaluar ka bërë përpjekje të konsiderueshme për marrëdhënie pozitive bilaterale me Shkupin.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë në ndërtimin e marrëdhënieve reale të mira fqinjësore me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Megjithatë, ato janë të mundshme vetëm me përpjekje të përbashkëta. Presim veprime konkrete dhe garanci nga Shkupi për zbatimin e përhershëm dhe të pakthyeshëm të Marrëveshjes së vitit 2017, si dhe garantimin e të drejtave të qytetarëve të Republikës së Maqedonisë së Veriut me vetëdije bullgare”, tha Gençovska.

Më herët, diplomacia e RMV-së njoftoi se javët e ardhshme janë vendimtare për arritjen e zgjidhjes me Sofjen.

Telegrafi