Dëmtohet “Elbasan Arena”, tifozët shkulën stolat e shkatërruan sistemin e reklamave

Ndeshja Elbasani-Tirana tregoi se grupet e tifozerive shqiptare nuk kanë nevojë për provokime për të shkatërruar çdo gjë. Ata nuk kanë kursyer as të vetmin stadium shqiptar të parametrave ndërkombetarë, i ndërtuar vetëm pak kohë më parë në qytetin e Elbasanit. Edhe pse kane qene ne distance mjaft te larget mes tyre, grupet e tifozerive kane arritur te konfliktohen duke shkatërruar dhjetëra stola.

Vendosja e tabelave reklamuese ka qene nje kriter i UEFA-s per zhvillimin e ndeshjeve nderkombetare, tashme keto tabela nuk funksionojne pasi kabllot e energjise dhe te internetit jane djegur nga fishekzjarret. Specialistet thone se riparimi i pjesshem i tyre eshte i pamundur ndaj nevojitet nderrimi total qe eshte i kushtueshem. Nderkohe shkaterrimit nuk i ka shpetuar as fusha e blerte, e cila eshte djegur nga fishekzjarret ne disa vende.

Megjithese demi ekonomik ende nuk eshte percaktuar, drejtori i stadiumit Dritan Kadia shprehet se demi moral eshte ai qe do te kushtoje me shume.

“Demi eshte mjaft i madh, por nuk do desha te konvertoja demin e shkaktuar ne kete stadium, ne dem ekonomik, i cili natyrisht ka edhe koston e vet dhe eshte i detyrueshem, por demi eshte pikerisht ai qe ky stadium nuk duhet te ishte cenuar ne asnjefare menyre”, tha Kadia.

Sipas zotit Kadia pergjegjesia per degradimin e situates eshte e te gjitheve. Grupet e tifozerive, FSHF-ja, Drejtoria e Stadiumit dhe policia kane secila pjesen e tyre te fajit.

“Shkaktaret jane ata qe duhet ta marrin pergjegjesine. Edhe ne kemi përgjegjësi. Ne duhet te kishim vepruar me shpejt, policia, organizatoret e takimit, klubet, grupet e tifozeve. Nga kjo ngjarje duhen nxjerrë mësime dhe nuk duhen përsëritur më”, tha Kadia.

Ne mbarevajtjen e ndeshjen Elbasanit-Tirana u angazhuan rreth 200 forca policie dhe 20 roje te sigurise. Nderkohe policia ka nisur procedimin penale ndaj shtetasve Naim Shyqyri Xhepa, Agron Idriz Xhepa, Mustafa Ibrahim Skilja, Perparim Neshat Shermadhi, Adnand Bardhyl Miraku dhe Klevis Nikolaq Buzo. Keta persona do te hetohen per veprat penale “Shkaterrim prone si dhe prishje e rendit dhe e qetesise publike”.

/ Top Channel /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>