Bisedimet Shqipëri-Greqi/ Klima pozitive, pritet vetëm dhënia e lejes nga dy presidentët

RamaKryeministri Rama mbyll sot vizitën e tij zyrtare në Greqi, pas takimeve me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis, presidenten e vendit dhe kreun e parlamentit.

 

Gazetari i Top Channel Artur Bibe raportoi pas takimit të zhvilluar me palëve se ishte një vizitë me klimë pozitive politike.  Dy palët janë më afër se kurrë për adresimin dhe zgjidhjen e një sërë problemesh që kanë me njëri-tjetrin.

“Ka qenë klimë pozitive e vizitës së Ramës në Greqi. U prit me shumë respekt dhe dashamirësi nga presidentja, kryetarja e parlamentit, ministri i jashtëm dhe kryeministri grek. Është një klimë që rrallë e kemi parë në marrëdhëniet dy paleshë, çka tregon se gjërat po shkojnë në drejtimin e duhur. Do jetë vijimi i një  i një procesi të gjatë, që duket se po konkretizohet hap pas hapi”- raportoi gazetari Bibe nga Greqia.

Në takimin mes kryeministrit Rama dhe presidentes se Greqisë u shfaq optimizëm për zgjidhjen e problemeve te mbetura pezull.

Temat kryesore të marrëdhënieve shqiptare-greke janë marrëveshja e detit dhe heqja e ligjit të luftës. Presidenti është ai që do të firmosë në dy rastet, dhe duket se kanë një rol të madh që do të kulmojë me dhënien e autorizimit nga Begaj për ekipin negociator.

Ka nisur rrugëtimi i çështjes, ku deti do të shkojë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës.

Zgjidhja e këtij problemi të çlirojë tepër energji pozitive dhe këtë e ka konfirmuar pala greke e ajo shqiptare.

Palët flasin, dialogojnë dhe në këtë dialog ka produkte të tjera siç janë marrëveshjet e karakterit rajonal dhe klima e investimeve greke në Shqipëri.

Top Channel

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>