LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosovë:Javën tjetër emërohen ekspertët ndërkombëtarë për kufirin me Malin e Zi

  9 Mars, 2016

  JahjagaPresidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga është vënë në përpjekje për të përmbyllur nismën e saj për krijimin e një komisioni ndërkombëtar për të shqyrtuar marrëveshjen për shënimin e kufirit me Malin e Zi. Burime brenda presidencës thonë se komisioni pritet të përbëhet nga tre anëtarë, ekspertë nga Amerika, Britania e Madhe dhe Gjermania.

  Nisma që mund të jetësohet në fillim ...

 • Ashpërsohet retorika politike Kosovë-Serbi për dialogun

  8 Mars, 2016

  Qeveria e Serbisë dhe qeveria e Kosovës interpretojnë në mënyra të ndryshme praninë dhe shpërbërjen e strukturave paralele serbe në Kosovë.

  kosovaPrishtina dhe Beogradi kohët e fundit kanë ashpërsuar retorikën kur bëhet fjalë për procesin e dialogut dhe zbatimin e marrëveshjeve. Është shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, i cili tha për mediat lokale serbe ...

 • “Nata e Zjarreve”, të gjithë në nderim të familjes Jashari

  7 Mars, 2016

  nata e zjareveTë gjithë pa dallim, qytetarë, bashkatdhetar, përfaqësues të institucioneve, për tre ditë me radhë u përkulën para varrit të Adem Jasharit, familjes, dhe të rënëve në marsin e 98’ës në Prekaz.

  Si çdo përvjetor, edhe sonte, në përmbylljen e manifestimit për nderë të rënies heroike të familjes Jashari, u ndezën 56 flakadanë përreth varrezave.

  Ashtu siç regjisori i këtij ...

 • Të drejtat e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

  7 Mars, 2016

  avokati i popullit ksNë Prishtinë, përfaqësuesit e avokatëve të Popullit të Kosovës dhe Shqipërisë thanë se do të bëjnë çdo gjë që është e mundur për të ndihmuar në mbrojtjen e të drejtave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

  Komentet e tyre pasuan vendimin e disa ditëve më parë të autoriteteve serbe për të kthyer në Kosovë rreth 103 mijë ...

 • EUROSTAT: Kosova renditet e 4-ta, 66.885 shtetas kërkuan azil në vitin 2015

  5 Mars, 2016

  eurostat kosova66.885 është numri i shtetasve kosovarëve që kanë kërkuar azil në vendet e Bashkimit Evropian gjatë vitit 2015. Informacioni që vjen nga raporti më i fundit i Eurostat, bën me dije se 5% e emigrantëve në vitin që lamë pas kanë ardhur nga vendi ynë.

  Eurostat në informacionet e publikuara, Kosovën e njeh me fusnotë, ...

 • Intervistë me Shqipe Adem Jasharin

  5 Mars, 2016

  Shqipe Adem JashariDëgjues të nderuar! Sot, në valët e Radios-Kosova e Lirë kemi një të ftuar të veçantë, një nënë të tre fëmijve. Kjo  është, Shqipja,  bija e legjendarit Adem Jashari.  Ajo  ka lindur ne Prekazin heroik, që ndër shekuj nga gjiri i vet nxori trima  e trimëresha, si rrallë kund në ndonjë vend të botës.  Në bisedën e ...

 • Salih Zyba akuzohet për ngritje të flamurit kombëtar

  4 Mars, 2016

  Salih ZybaSot, nga mediat mësuam që aktivistit të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Salih Zyba, i është ngritur aktakuzë për pjesëmarrjen e tij në aksionin për ngritjen e flamurit kombëtar shqiptar në hyrje të Prishtinës.

  Salih Zyba është aktivist shembullor. Ai është luftëtar i lirisë, pjesëmarrës në tre luftëra çlirimtare, në Kosovë, Luginë e Maqedoni. Përveç kësaj, ai është edhe zyrtar shembullor i ...

 • Dokumentar për krimet në Kosovë

  4 Mars, 2016

  dokumentari krimetNë Uashington u shfaq më 3 mars filmi “Të paidentifikuarit”, rezultat i punës dyvjeçare të një gazetareje nga Serbia, e cila ka mundur të mbledhë dëshmi të paraushtarakëve serbë, që morën pjesë në krime gjatë konfliktit të Kosovës në vitin 1999. Në një diskutim pas shfaqjes, u fol edhe për rastin e tre vëllezërve Bytyçi, tre shqiptaro-amerikanëve që ...

 • Opozita dërgon çështjen e presidentit në Kushtetuese

  4 Mars, 2016

  opozitaAida Dërguti, Bali Muharremaj e Enver Hoti nga opozita e bashkuar kanë dërguar çështjen e zgjedhjes së presidentit, Hashim Thaçi, në Gjykatën Kushtetuese.

  Së pari ishte paralajmëruar se dorëzimi i kërkesës në gjykatë do të bëhet në ora 14:00, por ata e kanë dorëzuar kërkesën rreth orës 15:40, pak para përfundimit të orarit të punës nga institucionit, në ora 16:00, ...

 • Opozita: Protesta e radhës më 26 mars

  4 Mars, 2016

  Opozita e bashkuar ka vendosur që protestën e ardhshme ta mbajnë më 26 mars, kundër dy marrëveshjeve dhe largimit të Qeverisë Mustafa-Thaçi.

  Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri tha se si opozitë do të vazhdojnë protestën e tyre pasi ngjarjet në Kosovë vetëm se po e shtojnë atë që kjo Qeveri duhet të shkoj.

  Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kërkuar që më 26 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"