LAJMET NGA KOSOVA

 • KDI: Kosova e zhytur në korrupsion

  9 Dhjetor, 2015

  KDIKosova është e zhytur thellë në korrupsion dhe nuk ka indikacione që institucionet kompetente po ndërmarrin masa për të luftuar këtë dukuri negative.

  Kështu thanë sot përfaqësuesit e Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) me rastin e Ditës Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, gjatë një aktiviteti simbolik të organizuar në Prishtinë.

  Artan Canhasi nga kjo organizatë, tha para gazetarëve, se viti 2015 mund të thuhet ...

 • ​Ish-të burgosurit politikë:Tërheqje nga “marrëveshjet” – hapërim paravajtës

  8 Dhjetor, 2015

  arrestimi-albin-kurtiShoqata e Ish-të Burgosurve Politikë të Kosovës ka reaguar sot me anë të një komunikate ndaj zhvillimeve të fundit politike në vend, duke e quajtur intervenimin e policisë më 28 nëntor “dhunë të pajustifikueshme”.

  “Midis dhjetëra të arrestuarish dhe të keqtrajtuarish, pos disa deputetësh, liderit të opozitës dhe ish të burgosurit politik të luftës çlirimtare, Albin ...

 • PE: Thirrje faktorit politik në Kosovë për dialog konstruktiv

  8 Dhjetor, 2015

  EUTë hënën në mbrëmje, në Komisionin e Politikës së Jashtme të Parlamentit Evropian është diskutuar për Kosovën në leximin e parë raporti i paraqitur nga zëvendëskryetarja e Parlamentit Evropian Ulrike Lunaçek, në cilësinë e raportueses për Kosovën.

  Lunaçek ka përmbledhur pikat kryesore të këtij raporti dhe ka veçuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, duke paralajmëruar se Parlamenti Evropian ...

 • Arrestohet deputetja Albulena Haxhiu

  8 Dhjetor, 2015

  opozizita protestaSot u arrestua deputetja e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Albulena Haxhiu, teksa po shkonte në një tubim në Gjilan. Kjo qeveri kriminale, PDK-LDK-Srpska, po e përdor secilin mjet për ta shtypur opozitën ashtu që t’i realizojë projektet e Serbisë në Kosovë.

  Veprimet e deputetëve të opozitës brenda Kuvendit të Republikës së Kosovës janë në funksion të mbrojtjes së ...

 • Serbët bllokojnë pikën kufitare në Jarinje

  7 Dhjetor, 2015

  serbet-bllokojne-jarinjenDhjetëra serbë të veriut të Kosovës me automjetet e tyre kanë bllokuar të hënën rreth mesditës për 40 minuta pikën kufitare në Jarinje, duke penguar në këtë mënyrë qarkullimin në drejtim Kosovë-Serbi dhe anasjelltas, bëjnë të ditur burime të KosovaPress-it.

  Sipas këtyre burimeve, shkak për këtë bllokadë të kufirit është aplikimi i caktimit të vlerës doganore ...

 • Përfundon takimi me presidenten, opozita kërkon lirimin e të burgosurve politik

  7 Dhjetor, 2015

  Ka përfunduar takimi mes udhëheqësve të partive opozitare me presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga.

  lideret-e-opozitesKreu i Nismës, Fatmir Limaj, tha se presidentes edhe një herë iu bë e qartë rruga për të dalë nga kriza. Ai shtoi se kreut të shtetit iu dorëzua edhe një letër, si dhe u kërkua edhe lirimi i të gjithë të burgosurve “politikë” siç i ...

 • Shkrimi i Gjergj Fishtës 102 vjet më parë: Shqiptarët presin çfarë u jep Europa

  5 Dhjetor, 2015

  Duket se gjërat nuk kanë ndryshuar shumë edhe sot.

  Figura e shquar e letrave shqipe Gjergj Fishta vjen në rolin e profetit në këtë shkrim të 102 viteve më parë.

  Komenet janë të tepërta.

  gishta

  (mapo)

 • Përtej Albin Kurtit

  5 Dhjetor, 2015

  Pëllumb XhufiNjë ngazëllim anti-Albin e antiopozitë sillet sot në Kosovë, ngazëllim që del nga zyrat e Mustafës e Thaçit e përcillet në mediat e në gazetat kryesore të Prishtinës. Përfaqësuesit esadistë të politikës e gazetarisë kosovare, tentuan deri ta “interpretojnë” vizitën Sekretarit të Shtetit, John Kerry, si një mbështetje për qeverinë e si një “paralajmërim serioz” për opozitën, që ...

 • Surroi: Pakoja e Ahtisarit, asnjë obligim për Asosiacionin

  4 Dhjetor, 2015

  Veton Surroi thotë se Kosova nuk ka asnjë obligim nga Pakoja e Ahtisarit për të krijuar Asosiacion të komunave serbe. Në një status në “Facebook”, Surroi shprehet se Kosova i ka integruar të drejtat e komuniteteve minorancë në Kushtetutë.

  “Sa për sqarim, në cilësi të negociatorit kyç më 2005-2007: Kosova nuk ka asnjë dhe të vetmin obligim nga Pakoja e Ahtisaarit për të krijuar Bashkësi të komunave serbe. Kosova i ka ...

 • Intelektualët e Tiranës: Jo “Zajednicës”, po Albin Kurtit!

  4 Dhjetor, 2015

  intelektualet tirane
  Pas protestës së mbajtur me 1 dhjetor në Tiranë, me 3 dhjetor u mbajt dhe një tryezë diskutimi ë lidhje me marrëveshjet e fundit të Kosovës me Serbinë e Malin e Zi, si edhe per lirimin e Albin Kurtit dhe të burgosurve të  tjerë politikë në Kosovë nga e cila u dol me deklaratën e mëposhtme:

   

  “Ne qytetarë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"