LAJMET NGA KOSOVA

 • SOT MARSHOHET NË KRYEQYTET PËR ASTRIT DEHARIN

  18 Nentor, 2016

  justice-for-astritNxënësit e shkollave të mesme të Prishtinës sot do të mbajnë marsh protestues për vdekjen e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Deharit.

  Në njoftimin dërguar për media thuhet se marshi do të nisë në orën 14:00.

  “Në ora 14:00, tek sheshi”Zahir Pajaziti” do të mbahet marshi protestues i nxënësve të shkollave të mesme. Pjesëmarrës do jenë të gjithë nxënësit e shkollave ...

 • Hahn, i ashpër me Kosovën: Po bëni lojëra në dëm të qytetarëve

  16 Nentor, 2016

  hahnKomisioneri europian për Zgjerimin, Johannes Hahn rikujtoi se kushtet e Kosovës për liberalizimin e vizave janë të qarta dhe se ajo ka zbatuar 93, nga 95 sa kishte gjithsej.

  Ndërsa për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Hahn shpreson që marrëveshja për telekomunikacionin të jetë një dinamikë e re.

  Sa i përket marrëveshjes për demarkacionin mes Kosovës ...

 • Kosova në mesin e vendeve më të korruptuara

  16 Nentor, 2016

  barometriBarometri Global i Korrupsionit 2016 – harta

 • Në gjithë Kosovën shkruhen grafite “DREJTËSI PËR ASTRITIN”

  15 Nentor, 2016

  drejtesi-per-astritinNë mbi 30 komuna të Kosovës, sot Lëvizja VETËVENDOSJE! zhvilloi aktivitet simbolik, ku u realizuan grafite me fotografinë e Astrit Deharit dhe parullën “Drejtësi për Astrititin”, i cili vdiq në burg para 10 ditëve.

  Astrit Dehari mbahej padrejtësisht në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, me akuza të montuara për terrorizëm, kurse vdiq me 5 nëntor, për çfarë u dhanë vetëm ...

 • Kodi +383, i Kosovës apo i Serbisë ?!

  15 Nentor, 2016

  kodiMarrëveshja për kodin telefonik të Kosovës, e arritur në dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, me lehtësimin e Bashkimit Evropian, nga administrues të kodit dhe ekspertët e fushës së telekomunikacionit po konsiderohet si një arritje e madhe dhe në dobi të Kosovës.

  Ndërkohë, zyrtarë në Beograd e kanë cilësuar atë vetëm si kod gjeografik, pasi që ai ...

 • Kosova me kodin shtetëror telefonik

  14 Nentor, 2016

  kodi-telMinistrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës , Edita Tahiri, kryenegociatore në bisedimet në Bruksel ka bërë të ditur se është arritur Marrëveshja për kodin telefonik shtetëror të Kosovës, mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian.

  “Kosova tashmë do ta ketë kodin telefonik shtetëror të saj, që është ...

 • Kosova pret të bëhet me kod telefonik muajin e ardhshëm

  14 Nentor, 2016

  telefoniKosova dhe Serbia janë marrë vesh që të Kosova nga dhjetori të ketë kodin e saj telefonik, ndërsa një kompani e re serbe do të ofrojë shërbime për zonat e banuara me pjesëtarë të këtij komuniteti.

  Kosova dhe Serbia janë dakorduar për kodin e ri telefonik të Kosovës në një raund të ri bisedimesh teknike të ndërmjetësuara ...

 • Qosja: Shteti e vrau Astrit Deharin. Në shumë mënyra!

  14 Nentor, 2016

  rexhep-qosjaAkademiku Rexhep Qosja ka reaguar lidhur me ngjarjen e para tetë dite në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku në rrethana të paqarta vdiq aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

  Qosja, duke e fajësuar shtetin për vdekjen e Deharit, në shkrimin e tij thotë se shteti vret në disa mënyra, transmeton Periskopi.

  “Shteti nuk vret vetëm në një mënyrë: Jo. Shteti, sidomos, ...

 • Familja Dehari: Shteti e vrau Astritin

  11 Nentor, 2016

  fam-dehari-lvvPamjet e ditës së fundit të Astrit Deharit, të publikuara nga disa media, kanë tmerruar prindërit dhe familjarët e tij.

  Kjo i ka shtyrë të dalin në një konferencë për media, në të cilën, kanë akuzuar shtetin se u ka vrarë djalin. Lidhur me pamjet, gjatë ditës, avokati i familjes Dehari, ka ngritur kallëzim penal në Prokurorinë e Shtetit, duke ...

 • Hetimet për rastin e Astritit po administrohen në mënyrën më të keqe

  11 Nentor, 2016

  lvvLëvizja VETËVENDOSJE! konsideron se hetimet për vdekjen e Astrit Deharit në Burgun e Prizrenit janë duke u administruar në mënyrën më të keqe të mundshme.

  Deputetja Albulena Haxhiu në një konferencë për media tha se mbrëmë hetuesia kishte vendosur që xhirimet e kamerave nga korridori i Burgut në ditën e vdekjes t’i plasonte opinionit publik përmes mediave.

  “Ky publikim i xhirimeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"