• LSDM e BDI shpallin fitoren në zgjedhjet komunale

  30 Tetor, 2017

  zgjedhjetLidhja Social Demokrate dhe Bashkimi Demokratik për Integrim po festojnë fitoren pas balotazhit të së dielës në zgjedhjet vendore.

  BDI-ja shpalli fitoren e kandidatëve të saj për kryetarë komunash në Tetovë, Strugë, Çair, Dibër të madhe, Likovë, Tearcë, Dollnen, ndërsa në raundin e parë fitoi Kërçovën dhe Pllasnicën, një komunë të vogël pranë Kërçovës.

  Aleanca për Shqiptarët ka fituar Gostivarin dhe ...

 • Maqedoni: Balotazhi i zgjedhjeve lokale

  28 Tetor, 2017

  zgjedhjetBalotazhi për pushtetin lokal të dielën (29.10) zhvillohet në 35 komuna, përkatësisht në 1.517 qendra votimi, ku të drejtë vote kanë 833.710 qytetarë. Në raundin e dytë marrin pjesë 70 kandidatë për kryetarë komunash.

  Raundi i parë i zgjedhjeve u mbajt më 15 tetor, ku u zgjedh kryetari i bashkisë së Shkupit dhe kryetarët e 45 komunave. Në raundin e ...

 • Maqedoni, fotografimi i fletëvotimit në zgjedhje dënohet me 3 deri në 5 vite burg

  27 Tetor, 2017

  fletevotimeNga Ministria e Punëve të Brendshme informojnë se 10 persona që janë ndaluar nga policia ditën e zgjedhjeve për shkak se janë kapur duke fotografuar votën, rrezikojnë të dënohen prej 3-5 vite heqje lirie. Shumica e të ndaluarve gravitojnë në Qytetin e Shkupit dhe ndaj të njëjtëve është ngritur akuzë për shkelje të Kodit Zgjedhor.

  Në rrethin parë të zgjedhjeve ...

 • 5.101 vëzhgues të akredituar për rrethin e dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoni

  27 Tetor, 2017

  osbe-odihrPër rrethin e dytë të Zgjedhjeve lokale në Maqedoni që do të mbahen më 29 tetor Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve ka akredituar 5.101 vëzhgues vendor dhe të huaj, si dhe 20 gazetarë të huaj. KSHZ për rrethin e dytë të zgjedhjeve ka akredituar numër shtesë të vëzhguesve dhe gazetarëve.

  Nga vëzhguesit vendor numër më të madh të vëzhguesve ka MOST ...

 • Shkupi do të bëhet me stacion filtrues për ujëra të zeza

  27 Tetor, 2017

  Precistitelna-stanicaQeveria e Republikës së Maqedonisë në mbledhjen e sotme të 33-të e shqyrtoi dhe miratoi informatën për realizimin e projektit “Stacioni filtrues për ujëra të zeza në Shkup”.

  Është pranuar informata për lidhjen e kontratës dypalëshe për bashkëfinancim të projektit “Përmirësim i infrastrukturës për grumbullimin e ujërave të zeza për Qytetin e Shkupit” mes Komisionit Evropian dhe Qeverisë së Republikës ...

 • Maqedoni, ulen parashikimet për rritjen ekonomike

  27 Tetor, 2017

  paraRritja ekonomike në Maqedoni këtë vit nuk do të jetë më e lartë se 1.5 për qind, sipas një vlerësimi të Bankës Botërore, shifër kjo shumë më e ulët në krahasim me projektimet e Qeverisë në fillim të vitit për një rritje prej 3 për qind.

  Sipas të dhënave të Bankës Popullore, Bruto Prodhimi Vendor këtë ...

 • Gjuhë agresive në balotazh

  26 Tetor, 2017

  Flamuri i maqedoniseNjohësit e çështjeve politike në Maqedoni konsiderojnë se partitë politike ditët e fundit të fushatës për raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen më 29 tetor, kanë vënë në funksion gjithë arsenalin politik, jo për të prezantuar projektet në funksion ngritjes së cilësisë së jetës së qytetarëve, por në denigrimin, dhe nxirjen e kundërshtarëve ...

 • Zv/kryeministri i Kosovës Pacolli viziton Maqedoninë

  26 Tetor, 2017
  PacolliZëvendës-kryeministri dhe ministër i jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ishte të mërkuren për vizitë zyrtare në Maqedoni, ku u prit nga drejtues të lartë shtetërorë. Zoti Pacolli dhe homologu i tij maqedonas, Nikolla Dimitrov gjatë takimit mes tyre biseduan për thellimin e bashkëpunimit në më shumë fusha, me theks të veçantë në atë të ndërlidhjes infrastrukturore, energjisë, por dhe ...
 • “Kompanitë e kanë obligim të paguajnë rrogën minimale”

  25 Tetor, 2017

  ParaAfati në të cilin kompanitë duhet të paraqiten për subvencione për pagesë të rrogës minimale për muajin shtator skadon në fund të muajit. Deri më 19 tetor ka 8.955 kërkesa nga 1.430 kompani. Pozitivisht janë zgjidhur 6.844 kërkesa. Pa dallim nëse kompanitë do të aplikojnë për subvencione, ato duhet të paguajnë rrogë minimale.

  Ndërsa nga Ministria e punës dhe politikës ...

 • ANALIZË: SKENA POLITIKE SHQIPTARE – MARRËVESHJET JOPARIMORE

  25 Tetor, 2017

  Zgjedhjet vendore u imponojnë partive të ndërmarrin veprime politike pragmatike dhe të lidhin marrëveshje apo aleanca joparimore.

  Joparimore është marrëveshja apo aleanca e LSDM-s me BDI-në, për arsye se LSDM-ja, derisa ishte në opozitë, vazhdimisht e ka kritikuar dhe e ka sulmuar politikën e dështuar të qeverisë së Gruevskit, pjesë e së cilës ka qenë edhe BDI-ja.

  Marrëveshja e BDI-së me LSDM-në është joparimore edhe nga një aspekt tjetër. Për shembull, për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"