• Përgjimet në Maqedoni, hetim drejtorëve të Ministrisë së Brendshme

  30 Mars, 2016

  Lence-RistoskaProkuroria Speciale ka nisur hetimet ndaj pesë personave për shkatërrimin e paligjshëm një vit më parë të dy sistemeve të përgjimit në pronësi të Ministrisë së Brendshme në Maqedoni.

  I dyshuari kryesor është shefi i një drejtorie të rëndësishme, kreu i Agjencisë së Kundërzbulimit, Goran Grujovski. Prokuroria posedon dëshmi se në këtë rast është e ...

 • Filloi kontrolli i votuesve në terren në Ohër dhe Strugë

  29 Mars, 2016

  strugaKontrollet në terren në rajonin e Strugës dhe Ohrit filluan me akuza nga LSDM-ja dhe Lëvizja për reforma në PDSH. Sipas Socialdemokratëve, ekipet në terren nuk kanë qenë të plota, mbikëqyrësve të tyre nuk u është siguruar transport, ndërsa shumica e ekipeve, sipas tyre, kanë dalë në terren me vonesë prej disa orëve. Në ndërkohë, kryetari i Strugës, Zijadin ...

 • Vanhoutte: Duhet të formohet qeveri teknike që do të zgjasë2-3 vite

  28 Mars, 2016

  vanhojtePeter Vanhoutte u largua nga funksioni, por nuk e lëshon Maqedoninë. Të Dielën më 27 Mars edhe formalisht mbaron mandati i ndërmjetësit të Bashkimit Europian në Maqedoni, ndërsa sot është praktikisht dita e fundit e punës së tij. Në intervistën për Deutsche Ëelle, Vanhoutte pranon se në muajt e kaluar nuk ka arritur si ndërmjetës që ta realizojë pjesën ...

 • Maqedoni, ish-shefi i shërbimeve sekrete nën hetim. Shkak arrestimi i Boshkovskit

  28 Mars, 2016

  saso mijalkovProkuroria Speciale në Maqedoni ka nisur një procedurë hetimore për 7 persona, për shkak të mënyrës së arrestimit të ish-kryetarit të partisë maqedonase “Të Bashkuar për Maqedoninë”, Lube Boshkovski, 5 vite më parë.

  Në lëndën e re të Prokurorisë Speciale me emrin “Tortura”, i dyshuar kryesor është ish-shefi i Drejtorisë për Sigurinë dhe Kundërzbulimin, ...

 • Rikthehet ora verore

  26 Mars, 2016

  ora-veroreKëtë të dielë rikthehet ora verore, ku në orën 02.00 të mëngjesit të 27 marsit akrepat do të lëvizin 60 minuta para. Ora verore do të zgjasë deri të dielën e fundit të tetorit.

  Prej shumë vitesh ndryshimi bëhet për të shfrytëzuar më shumë dritën e diellit dhe për të kursyer energji.

  Teoria e ndryshimit të ...

 • Haraçina edhe sonte në shtetërrethim policor

  25 Mars, 2016

  policia-mk-aksionForca të mëdha të njësiteve speciale policore për momentin janë stacionuar në hyrje dhe në dalje të fshatit Haraçinë, raporton Lajmi, i cili para 10 minutave ka kaluar në këtë fshat . Tani për tani policia nuk tregon shkaqet për këtë prezencë të forcave policore, prandaj edhe nuk dihen shkaqet për këtë aksion.

  Policia speciale edhe mbrëmë ka kryer kontrolle ...

 • “Letërnjoftimet”, paraburgim për Zahir Çaushin

  25 Mars, 2016

  leternjoftimeProkuroria publike kërkon paraburgim për Zahir Beqirin-Çaushin pas bastisjeve në shtëpinë e tij në dhjetor të vitit të kaluar, por edhe për dy persona tjerë që dje u arrestuan në të ashtuquajturën “fabrikë për përpunimin e dokumenteve të falsifikuara”. Që të tre akuzohen për armëmbajtje pa leje. Por për Çaushin dhe për një person nga të arrestuarit gjatë aksionit ...

 • Këshilli Opozitar: Në Maqedoni shumëçka është jolegjitime, përpos idealeve të popullit shqiptar

  23 Mars, 2016

  Keshilli-Kim MemetiPas deklaratës së Prokurores Speciale, Katica Janeva se të gjitha zgjedhjet që nga viti 2011 e deri tani janë jo- legjitime , me çka vihet në pikëpyetje edhe  legjitimiteti i presidentit , deputetëve, Gjykatës Kushtetuese, ka reaguar edhe Këshilli Opozitar.

  Në reagim thuhet se deklarata e Prokurores Speciale vetëm e dëshmon atë që ky Këshilli e ka përsëritur në ...

 • Prokuroria Speciale në aksion: Kompani të dyshimta për pastrim parash

  23 Mars, 2016

  regjistri qendrorPak më parë para hyrjes së ndërtesës së Bankës Popullore ka pasur një automjet i njësisë policore Alfa dhe disa vetura tjera të policisë. Edhe nga Prokuroria Speciale Publike konfirmojnë se hetuesit e tyre të mbështetur edhe nga policia janë prezent para ndërtesës së Bankës Popullore të Maqedonisë, për shkak të vendimit gjyqësor për marrjen e dokumenteve nga ...

 • Ciklet zgjedhore që nga viti 2011 e këndej janë jolegjitime

  22 Mars, 2016

  KaticaProkurorja Speciale Katica Janeva jep goditjen e radhës. Të gjitha zgjedhjet që nga viti 2011 e deri tani janë jo- legjitime. Janeva thotë se ka dëshmi që e vënë në pikëpyetje legjitimitetin e presidentit Gjorge Ivanov, deputetëve dhe Gjykatës Kushtetuese.

  “Me dëshmitë që ne kemi, të cilat në masën 80 për qind dëshmojnë akuzën me të cilën synojmë në të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"