• Albin Kurti proklamon idenë për bashkim kombëtar

  28 Nentor, 2015

  Albin-Kurti_ne-manifestimin-Per-RepublikenBashkimi Kombëtar i shqiptarëve nuk e cenon BE-në, por e forcon atë. Madje, bashkimi kombëtar është gur i të vërtetës për Bashkimin Evropian”, ka thënë Kurti.

  Deputeti i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është në kërkim të policisë, në fjalimin e tij para pjesëmarrësve të manifestimit të opozitës, e ka parë të nevojshme të proklamojë idenë për bashkimin e Kosovës ...

 • VMRO-DPMNE kërkon llogaridhënie për letërnjoftimet e rrejshme nga MPB!

  27 Nentor, 2015

  id maqedoniseVMRO-DPMNE kërkon llogari nga ministri i ri i brendshëm Oliver Spasosvki për skandalin e falsifikimit të 30 mijë letërnjoftimeve. Deputeti i VMRO-së Antonio Milloshoski kërkoi nga Spasovski që të mos fshihet por të dalë dhe të shpjegojë skandalin.

  “VMRO kërkon nga ju si ministër teknik i punëve të brendshme, pas një jave, të mos fshiheni, të dilni dhe publikisht ...

 • Huamarrje e re prej 270 milion euro

  25 Nentor, 2015

  euroQeveria e Maqedonisë mori borxh prej 270 milionë eurove për dhjetë vite, përmes Euro-obligacionit të ri që u miratua sot. Përfitimi nga euro-obligacionet do të jetë 5.125 për qind në nivel vjetor, që do të thotë se deri në vitin 2020 do të duhet të kthehen 340 milion euro. Edhe pse fillimisht ishte planifikuar që borxhi të jetë deri ...

 • Bllokimi i produkteve, Shqipëria ultimatum Maqedonisë

  25 Nentor, 2015

  ahmetajTirana zyrtare i ka dërguar një “ultimatum” autoriteteve të Maqedonisë se, në rast se bllokimi i produkteve shqiptare vijon, atëherë nga sot do të nisë zbatimi i reciprocitetit.

  Pas bllokimit për të dytën herë brenda një muaji të produkteve shqiptare nga pala maqedonase, ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj u shpreh se Shqipëria ka të drejtë të ndërmarrë akte reciprociteti ndaj ...

 • Spasovski: Policia është e gatshme për ta zbardhur rastin e Kumanovës

  24 Nentor, 2015

  SpasovskiMinistri i Brendshëm Oliver Spasovski është i bindur se hetimi lidhur me ngjarjet e Kumanovës më 9 dhe 10 maj është një temë e rëndësishme e cila duhet të përmbyllet në interes të së vërtetës. Ndërsa për atë se si ka ardhur deri te ngjarja ku u vranë tetë policë dhe 10 sulmues, sipas kreut të policisë përgjigje duhet ...

 • MPB-ja filloi të punojë në rastin e mijëra letërnjoftimeve të rrejshme

  23 Nentor, 2015

  Ministri i MPB Oliver SpasovskiPolicia dhe Prokuroria janë duke punuar në zbardhjen e rastit me letërnjoftimet e falsifikuara. Këtë e e ka konfirmuar ministri i punëve të brendshme, Oliver Spasovski, pas publikimit të javores “Fokus” për sigurimin e dokumenteve të falsifikuara, të cilat i kanë dorëzuar në polici.

  “Sipas informatave që mi dhanë mua, me siguri letërnjoftime ...

 • Janeva do tregojë të enjten dosjen e parë të punës

  23 Nentor, 2015

  katicaTë enjten do të bëhet e ditur se cilat do të jenë lëndët e para nga “bombat ” e opozitës që Katica Janeva do ti kërkoj nga Marko Zvërlevski. Njoftimi u bë nga prokuroria speciale, pasi javën e kaluar Prokuroria Publike e dërgoi listën e lëndëve të hapura deri tani.

  Nga zyra e Katica Janevës informojnë se 20 ditët e ...

 • Maqedoni, gjendet trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak

  23 Nentor, 2015

  Në malet e zonës së Kërçovës është gjetur trupi i pajetë i ish-shefit të Zbulimit Ushtarak të Maqedonisë, Goran Sofeski. Policia dhe ekspertët mjeko-ligjorë ende nuk kanë bërë të ditur rrethanat në të cilat ka humbur jetën i ndjeri.

  Sipas disa mediave opozitare maqedonase, Sofeski ka qenë në konflikt me ish-shefin e Shërbimit Sekret të Maqedonisë, Sasho Mijallkov, dhe se ai ishte një nga përkrahësit e ...

 • Maqedoni: masa të reja për refugjatët

  23 Nentor, 2015

  Maqedonia ka përforcuar kontrollin e lëvizjes së refugjatëve. Këshilli Kombëtar i Sigurisë udhëzoi mbrojtjen e kufirit me tela me gjemba në pika problematike, kryesisht në zonën e Gjevgjelisë në kufirn jugor me Greqinë.

  Maqedoni kufiri refugjatetKëto masa u morën pas sulmeve terroriste në Paris dhe njoftimeve se së paku 2 nga sulmuesit kanë kaluar nëpër Maqedoni në rrugëtimin e tyre ...

 • Presidenti i KE-së viziton Shkupin

  23 Nentor, 2015

  Tusk IvanovPresidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ishte sot edhe për një vizitë në Maqedoni, ku përsëri duket se po shkallëzohet kriza e refugjatëve nga Lindja e Mesme.

  Zoti Tusk tha se ky vend ka të drejtë të sigurojë kufijt e vetë. Por, ai shtoi se duhet një komunikim i shtuar dhe bashkëpunim më i madh ndërmjet të gjitha vendeve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"