• Shkatrimi i gjurmëve arkeologjike ilirie të shqiptarëve në Shkup. Pse partitë shqiptare heshtin?

  26 Shkurt, 2023

  dardanet“Ndryshimet kushtetutese për përfshirjen e pakicës bullgare në Kushtetutën maqedonase, si popull shtet-formues duhet të miratohen… shqiptarët do ta mbështesin në tërësi identitetin maqedonas” deklaroi lideri i BDI z. Ali Ahmeti në takimin e kryeministrit shqiptar z. Edi Rama, me krerë të të partive politike shqiptare nga “Maqedonia e Veriut”, më 10 janar 2023.

   

  Por z. Ali Ahmeti nuk është ...

 • Qytetarët e Maqedonisë mbi mesataren evropiane, 68% e tyre dinë të paktën një gjuhë të huaj

  23 Shkurt, 2023

  north-mkMaqedonia e Veriut është mbi mesataren evropiane sipas njohurive të gjuhëve të huaja. Në RMV, 68.3 përqind e qytetarëve flasin një gjuhë tjetër nga ajo amtare.

   

  Sipas të dhënave të Eurostat të publikuara nga Euronews me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare, në Evropë, rreth 65 përqind e popullsisë di të paktën një gjuhë të huaj. Për krahasim, vetëm ...

 • Shkup-Sofje: Përvoja evropiane kompromisi për historinë

  21 Shkurt, 2023

  flamur MK BGLUDVIG: ÇDOKUND HISTORIA INTERPRETOHET NGA KËNDVËSHTRIME TË NDRYSHME

   

  Dallimet historike me Bullgarinë duhet të zgjidhen sipas shembullit të kompromisit që e kanë arritur më shumë vende në kontinentin evropian dhe në kontinente të tjera. Ambasadori i Republikës Çeke, vendi kryesues me Bashkimin Evropian, në panel diskutimin sot në Shkup e rekomandoi shembullin e katërshes së Vishegradit, bashkëpunimi i ...

 • Kuvend: Riformatimi i Qeverisë hynë në javën e dytë

  20 Shkurt, 2023

  Kuvend-seanceKuvendi në mesditë duhet të vazdojë seancën ku do të debatohet për riformatimin e Qeverisë. Në rend dite, sic percjell KlanM, është propozimi për shkarkimin e Ministrit për Shoqëri Informatike dhe Administratë, Admirim Aliti dhe të Ministrit për Shëndetësi, Bekim Sali.

   

  Debati për Alitin nisi të premten, pasi të enjten mbrëma përfundoi debati për shkarkimin e Ministrit të Shëndetësisë, Bekim ...

 • Gjurmë Shqiptare: Shqiptarët e harruar të Velesit. Skemat sllavo-maqedone…

  17 Shkurt, 2023

  Për shqiptarët e Velesit ne Maqedonine e Veriut flitet pak… Ata shpesh pergjate historise jane detyruar ne forma re ndryshme te largohen nga kjo zone, por edhe sot gjerat nuk shkojne me mire…

   

  Sigurisht kane ndryshuar format, por projekti eshte i njejte… Kerkimi yne do te shtrihet ketu ne ...

 • Vazhdoi gjyqi për zjarrin në spitalin modular të Tetovës, dëshmuan infermieret

  16 Shkurt, 2023

  gjykimi Modulari Tetove Seanca gjyqësore për spitalin modular në Tetovë vazhdoi me dëshminë e infermiereve të cilat y pyetën kryesisht nëse në objekt kishte aparate për shuarjen e zjarrit dhe a lejohej hyrja e personave tjerë që shoqëronin pacientët. Minivere Abduli tha se në momentin kritik kur ka shpërthyer zjarri, ka qenë duke ndarë terapinë për pacientët.

   

  “Në atë moment ...

 • Maqedonia e Veriut para riformësimit të qeverisë

  14 Shkurt, 2023

  Dimitar KovaçevskiKryeparlamentari Talat Xhaferi ka caktuar për sot (13.02) seancën për riformësimin e qeverisë së Maqedonisë së Veriut bazuar në planin e dorëzuar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski.

   

  Plani i kryeministrit Kovaçevski vjen si rezultat i arritjes së marrëveshjes nga LSDM-ja me Aleancën për Shqiptarët, për futjen e kësaj të fundit në qeveri. Partia Alternativa që ishte pjesë e koalicionit qeveritar ...

 • Maqedoni, rritje e shpenzimeve të jetesës në janar për 17.1 përqind në nivel vjetor

  14 Shkurt, 2023

  cmimet-shporta-marketShpenzimet e jetesës në janar janë rritur për 17,1 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, ndërsa çmimet me pakicë janë rritur për 13,3 për qind, njoftoi sot Enti Shtetëror i Statistikave.

   

  Krahasuar me dhjetorin 2022, shpenzimet e jetesës janë rritur për 0,1 për qind dhe çmimet me pakicë janë ulur për 0,4 për qind.

  Rritje ...

 • Vazhdojnë pazaret në qeveri -ASH me/pa Alternativa

  11 Shkurt, 2023

  ASH-AAAVazhdojnë pazaret në qeveri -ASH me/pa Alternativa

  Me marrëveshjen e arritur me kryeministrin Dimitar Kovaçevski Aleancës për Shqiptarët, merr dy ministri, dy zëvendësministra dhe disa drejtori dhe pozita të zëvendësdrejtorëve në nivel qendror dhe rajonal. Ministri i Drejtësisë është paraparë Krenar Lloga, aktualisht anëtar i KSHZ-së. Si Ministër i Shëndetësisë, lakohet emri i Fatmir Mexhitit. ASH do të ketë edhe ...

 • Vazhdon Aleanca Shqiptare me Alternativa “për kulaç”

  9 Shkurt, 2023

  ASHANë rast se Alternativa mbetet në qeveri, ASH do ta marrë Zëvendëskryeministrin për Çështje Ekonomike, por nëse Alternativa largohet nga qeveria, Aleanca për Shqiptarët do ta fitojë Ministrinë për Shoqëri Informative, këto janë hesapet partiake që qarkullojnë në media.

  Sot është paralajmëruar takim i kreut të LSDM-së, si dhe Kovaçevskit me partnerët e koalicionit për të definuar përfundimisht ndarjen e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"