• Zaev do të nisë konsultimet rreth propozimit për emrin e Maqedonisë

  18 Maj, 2018

  MakedonijaKryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka paralajmëruar se do t’i mbledhë krerët e partive politike, si dhe presidentin Gjorgje Ivanov për t`iu kumtuar propozimin rreth emrit të Maqedonisë, i cili ka dalë si rezultat i bisedimeve me autoritetet e Greqisë.

  Qeveria e Republikës së Maqedonisë nuk ka dashur të jap më shumë detaje rreth propozimit i cili, sipas deklaratave të ...

 • Athina: Kushtet tona janë të qarta për emrin e vendit fqinj

  17 Maj, 2018

  hellas-fyrom-flagsQeveria greke tre ditë para takimit të kryeministrave të Greqisë dhe Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Aleksis Tsipras dhe Zoran Zaev në Sofje, për shkak të disa botimeve në shtyp, thekson se kushtet që ka vendosur janë të pandryshueshëm.

  Konkretisht, qeveria përsërit kushtet që ekzistojnë për arritjen e marrëveshjes: një emër i përbërë «për të gjithë përdorimet», që të jetë ...

 • Në Sofje takohen Tsipras – Zaev

  17 Maj, 2018

  Tsipras-ZaevI dërguari i posaçëm i Sekretarit të Përgjithdhëm të OKB-së, Matthew Nimetz deklaroi për përfaqësuesit e shtypit, se takimi midis kryeministrit grek Aleksis Tsipras dhe kryeministrit të Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë Zoran Zaev do të mbahet më 17 Maj në Sofje të Bullgarisë.

  Takimi i dy kryeministrave do të mbahet në kuadrin e takimit të BE-së me vendet e ...

 • Maqedoni: Zgjerimi i Qeverisë nuk i siguron asaj dy të tretat në Kuvend

  17 Maj, 2018

  ZaevNjohësit e çështjeve politike në Maqedoni konsiderojnë se zgjerimi i koalicionit qevrisës mundëson komoditet për shumicën palamentare, e cila ishte e brishtë pas largimit të Aleancës për Shqiptarët. Megjithatë, nënvizojnë se numrat janë larg përpjekjeve e të kryeministrit Zoran Zaev për të siguruar një përkrahje më të gjerë parlamentare, për t’i dhënë vizë ndonjë ...

 • Roth: Çështja e emrit të Maqedonisë duhet të zgjidhet këtë vit

  10 Maj, 2018

  Mihael RothMinistri i shtetit për Çështje Evropiane në ministrinë e Jashtme gjermane Mihael Roth, vizitoi Maqedoninë. Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Zaev, ai tha se kontesti me Greqin duhet të zgjidhet këtë vit.

  “Gjermania e përkrah gjetjen e zgjidhjes në një perudhë të afërt, dhe njëherit vlerëson rolin e ndërmjetësit Metju Nimic. Është bërë shumë, por ka mbetur pak ...

 • Zgjerim koalicioni, Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri

  9 Maj, 2018

  zaevNën argumentin se i duhet më shumë mbështetje në Parlament për të çuar përpara reformat në vend, Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka paralajmëruar ndryshime në Qeveri.

  Ai thotë se koalicioni qeverisës do të zgjerohet me disa parti të vogla, por pa përcaktuar se cilat janë këto parti.

  Mediat në Maqedoni, si ato shqiptare, ashtu edhe ato maqedonase flasin për disa ...

 • Në Tetovë kërkohet mbyllja e kazinove

  7 Maj, 2018

  Proteste-kazinoNjë numër i madh qytetarësh kanë bllokuar rrugën “Ilindenska” që çon në drejtim të Gostivarit, duke mbajtur parulla në dorë dhe fërshëllyese.

  Vërehet edhe prani jo shumë e madhe e policisë, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Kryetarja e komunës Teuta Arifi tha se ka patur komunikime me qytetarët që e kanë filluar këtë aktivitet. Sipas saj, insepktoratet komunale nuk janë kompetente për të ...

 • 56 këshilltarë dhe bashkëpunëtorë të jashtëm e këshillojnë kryeministrin Zaev

  7 Maj, 2018

  ZaevTrembëdhjetë këshilltarë të posaçëm, dhjetë këshilltarë dhe 33 bashkëpunëtorë të jashtëm ka angazhuar kryeministrin Zoran Zaev në zyrën e tij. Kjo është përgjigje nga Qeveria që mori Radio Evropa e Lirë për pyetjet se sa këshilltarë dhe këshilltare të jashtëm ka angazhuar kryeministri Zaev, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Për bashkëpunëtorët më të shumtë të jashtëm, për të cilët siç shkruajnë nga ...

 • Selanik, tentim i ri për përafrimin e qëndrimeve për çështjen e emrit të Maqedonisë

  4 Maj, 2018

  kotzias-dimitrov-Shefat e diplomacive të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias, sot do të realizojnë takim bilateral në suaza të takimit ministror që po mbahet në Selanik.

  Ky takimi është mundësi për vazhdimin e bisedimeve për zgjidhjen e kontestit shumëvjeçar për emrin.

  Ndërsa bisedimet për kontestin e emrit zhvillohen nën ndërmjetësimin e negociatorit Matthew Nimetz, dhe ministrave Dimitrov dhe Kotzias, ...

 • Sekerinska: çështja e emrit, pengesa e vetme për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO

  3 Maj, 2018

  SeckerinskaPas marrjes së sigurive të vazhdueshme nga zyrtarë të nivelit të lartë të OKB-së dhe Maqedonisë, se Shkupi është i gatshëm të zgjidhë mosmarrëveshjen afatgjatë për çështjen e emrit me Greqinë fqinjë, Ministrja e Mbrojtjes e vendit ballkanik, tha se kjo çështje mund të jetë arsyeja e vetme që ka penguar praninimin e vendit në NATO.

  Pas takimeve që pati ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"