• Amerikanët përmes Nuland do të zgjidhin krizën në Maqedoni

  15 Qershor, 2015

  victoria nulandNdihmës sekretarja amerikane Victoria Nuland pritet të përfshihet në procesin e zgjidhjes së krizës në Maqedoni.

  Ndihmës sekretarja amerikane për Evropë dhe Euroazi  Nuland është njohëse e zhvillimeve në Maqedoni dhe se ajo pritet që ti hap rrugë zgjidhjes së krizës politike, informon INA.

  Ndihmës sekretarja amerikane  gjatë vizitës së fundit në Shkup deklaroi se qeveria por edhe investitorët e ...

 • LSDM-ja do të vazhdojë publikimin e bombave

  15 Qershor, 2015

  zaev bombaLSDM-ja do t’i aktivizojë sërish ‘bombat’. Pas dështimit të bisedimeve në Bruksel për arritjen e një zgjidhjeje rreth krizës politike, ka pushuar vlefshmëria edhe e marrëveshjes së 2 qershorit të arritur në Shkup. Respektivisht, heqja e moratoriumit për publikim e materialeve të përgjuara për veprimet e mundshme kriminale të pushtetit. LSDM-ja sonte pritet të zhvillojë takime koordinative me ...

 • VMRO-DPMNE, e gatshme për zgjedhje të parakohshme

  15 Qershor, 2015

  dimovski-vmroPërfaqësues të VMRO-DPMNE kanë deklaruar se kjo parti është e gatshme për çdo datë për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, deri në muajin prill 2016.

  Ky qëndrim është miratuar në mbledhjen e Komitetit Qendror të kësaj partie, të mbajtur të dielën mbrëma në Ohër.

  “Ne jemi të gatshëm për zgjedhje në çdo kohë deri në prill, ashtu siç jemi marrë vesh ...

 • Liderët e Maqedonisë dështojnë në Bruksel

  12 Qershor, 2015

  Në Bruksel përfunduan të mërkurën (10.06) pa ndonjë rezultat bisedimet midis liderëve të partive politike në Maqedoni.

  gruevski zaevKomisioneri evropian për politika të fqinjësisë dhe negocimet për zgjerimin Johannes Hahn, i cili është ndërmjetësues i negociatave, në fund të takimit, që zgjati afro 12 orë, ka thënë se bisedimet ishin të hapura dhe të hollësishme, por nuk rezultuan në një ...

 • Hahn i zhgënjyer nga mosarritja e një marrëveshje

  11 Qershor, 2015

  hahn twitterEurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn përmes rrjetit social Twitter ka shprehur shqetësimet e tij lidhur me dështimin e negociatave në Bruksel dhe mosarritjen e një marrëveshje me liderët e partive kryesore të Maqedonisë.

  “Asnjë marrëveshje përfundimtare në bisedat për Ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë. Shumë i zhgënjyer nga mungesa e përgjegjësisë dhe lidershipit nga disa liderë” , ka shkruar ...

 • Amerikanët, gjermanët dhe britanikët krijojnë Ballkanin e Ri

  11 Qershor, 2015

  DE GB USASHBA, Gjermania dhe Britania e Madhe, vendet kryesore të partneriteti euroatlantik, këtyre ditëve me energji të ri do të nisen për të krijuar në rend të ri ballkanik. Ky rend i ri ballkanik, sipas të përditshmes më të madhe serbe, “Blic”, i bën shqiptarët në Ballkanin Perëndimor popullin me të fuqishëm.

  “Të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor duhet ...

 • Dështojnë bisedimet për zgjidhjen e krizës në Maqedoni

  11 Qershor, 2015

  Hahn Gruevski

  Kanë dështuar bisedimet në Bruksel ndërmjet drejtuesve të katër partive më të mëdha në Maqedoni. Kryetari i Lidhjes Social Demokrate në opozitë, Zoran Zaev, nuk ka lëshuar pé në lidhje me kërkesat për një qeveri të përkohshme, se kush do ta drejtonte dhe në ç’afat do të duhej formuar ajo. Opozita maqedonase nuk pranon asnjë lloj formati të ...

 • Nesër takimi i liderëve në Bruksel

  9 Qershor, 2015

  Katër liderët e partive politike në Maqedoni kanë konfirmuar pjesëmarrjen në takimin e nesërm në Bruksel, në përpjekje për të zgjidhur krizën politike.

  Delegacionet e partive politike udhëtuan që sot në drejtim të Brukselit, me qëndrime tashmë të konfirmuara.VMRO DPMNE-ja dhe LSDM-ja ndeshen rreth përbërjes së Qeverisë e cila do të organizojë zgjedhjet e paralajmëruara për prill të vitit të ardhshëm.

  Kryeministri Gruevski këmbëngul që Qeveria duhet të reflektojë vullnetin e popullit, ...

 • Agjencia e Inteligjencës nuk komenton bisedën e agjentit me grupin e kumanovës

  9 Qershor, 2015

  Inteligjencës edhe sot i injoroi pyetjet e ALSAT nëse të punësuar të saj kanë pasur kontakte me grupin e Kumanovës para ngjarjeve të 9 dhe 10 majit.

  Refuzimi i tillë vazhdon përkundër audio-regjistrimit të publikuar një ditë më parë, në të cilin duket se bisedojnë njëri nga liderët e vrarë të grupit Mirsad Ndrecaj dhe një person për të cilin besohet të jetë punonjës i Agjencisë së Inteligjencës. Nuk ka as ...

 • Maqedonia bllokon importin e perimeve të freskëta nga Shqipëria

  5 Qershor, 2015

  bllaceMaqedonia ka ulur traun e doganës duke ndaluar importin e perimeve të freskëta nga Shqipëria.

  Katër kamionë me pemë dhe perime nga Shqipëria që kishin si destinacion tregun e Maqedonisë janë bllokuar në vendkalimin kufitar Bllacë. Bëhet fjalë për 4 kamionë të ngarkuar me  54 ton domate, 8 ton tranguj, 900 kg lakër, 2 ton rrepë të kuqe, 9 ton ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"