• Incidenti në Gushincë, Ivanov thirrë mbledhje

  21 Prill, 2015

  Presidenti Gjorge Ivanov thirri një mbledhje, në të cilën të gjitha institucionet që kanë të bëjnë me mbrojtjen, sigurinë e vendit dhe shërbimet e kundërzbulimit, do të informojnë krerët e shtetit për ngjarjet aktuale.

  Takimi do të mbahet në Kabinetin e Presidentit, pas kthimit në vend edhe të kreut të Qeverisë dhe të Kuvendit. Data e mbajtjes së takimit do  të njoftohet në të ardhmen, në një njoftim të radhës nga ...

 • LSDM: Gushinca, skenar në regji të pushtetit

  21 Prill, 2015

  LSDM-ja opozitare ka dënuar sulmin e sotëm në stacionin policor në Gushincë të Komunës së Likovës.

  Nënkryetarja e LSDM-së Frosina Remenski vlerëson se incidenti është skenar i përgatitur nga pushteti me qëllim shmangien e pushtetarëve nga përgjegjësia penale. Remenski thotë se të gjithë ata që ndihmojnë këtë skenarë, janë bashkëpunëtorë në tentativën për shfajësimin e pushtetit nga veprat e mundshme kriminele që po zbardhen me anë të bombave të opozitës.

  “Tentativa për ...

 • Incidenti në Gushincë, autoritetet kosovare mesazh Maqedonisë

  21 Prill, 2015

  Kosovës hedhin poshtë pretendimet e homologëve nga Maqedonia se grupi i dyshuar që ka sulmuar stacionin policorë të Goshincës, mund të ketë qenë nga Kosova.

  Pavarësisht se një gjë e tillë nuk theksohej në mënyrë të prerë, autoritetet e Maqedonisë aluduan se sulmuesit flisnin shqip, me serbizma, duke lënë të ku7ptohej se ata mund të ishin formacion UÇK-je nga Kosova

  “Policia e Kosovës ka planin operativ për mbulimin dhe kontrollin e vijës ...

 • Kosova përgënjeshtron Shkupin: Asnjë individ apo grup kriminal s’ka kaluar kufirin

  21 Prill, 2015

  Policia e Kosovës përgënjeshtron pretendimet e Maqedonisë, se dhjetëra ushtarë nga Kosova kanë kaluar kufirin mes dy vendeve dhe kanë sulmuar një stacion policor.

  Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani tha se, deri tani nuk ka asnjë element dyshues, që ndonjë shtetas nga Kosova tjetë futur në Maqedoni për të kryer ndonjë akt terrorist.

  “Policia e Kosovës e posedon përmes autoriteteve maqedonase këtë informacion, lidhur me ngjarjen e ndodhur në stacionin ...

 • Maqedoni: Sulmohet një stacion policie

  21 Prill, 2015

  Sipas Ministrisë së brendshme, dyzet persona me uniforma të UÇK-së kanë çarmatosur katër policë në një fshat në afërsi të kufirit me Kosovën.

  Autoritetet maqedonase njoftojnë për një sulm, që sipas tyre, ka ndodhur herët në mëngjesin e së martës ndaj një stacioni policie në fshatin Goshincë në veri të Kumanovës, pranë kufirit me Kosovën.

  Sipas policisë në Shkup, rreth dyzet persona të armatosur, me uniforma ushtarake dhe emblema ...

 • Ministrat e jashtëm të BE-së sot vendime për krizën në Maqedoni

  21 Prill, 2015

  euSipas një dokumenti të miratuar janë sjellë disa konkluzione që kanë të bëjnë me krizën politike në Maqedoni.

  Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian, sot në kuadër të Këshillit për punë të përgjithshme (GAK) të BE-së, për herë të parë do të sjellin konkluzion edhe në lidhje me situatën politike në Maqedoni.

  Sipas një dokumenti të miratuar ...

 • Java vendimtare për “bombat” e ndjeshme për shqiptarët

  20 Prill, 2015

  ZaevNë Maqedoni gjatë kësaj jave pritet që opozita maqedonase të publikojë të ashtuquajturat “bomba” që kanë të bëjnë me shqiptarët.

  Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev paralajmëroi nga fundi i javës së kaluar se së shpejti do të publikojë materiale të aferës së përgjimeve që kanë të bëjnë me çështje të ndjeshme që do të prekin marrëdhëniet ndëretnike. Kjo pritet të ...

 • Shpërthyen pakënaqësitë në radhët e BDI-së, kulminuan me dorëheqjet e para

  19 Prill, 2015

  Mosrespektimi i procedurave brenda partiake dhe dështimet në politikat qeverisëse rezultuan me dorëheqje brenda Bashkimit Demokratik për Integrim. Pas Zëvendës ministrit të mbrojtjes Arben Llabenishti dorëheqje ka paraqitur edhe sekretari organizativ i partisë, Hazbi Lika dhe nënkryetari i degës partiake në Haraçinë. Shefik Duraki. Zëvendës ministri i mbrojtjes, Arben Llabenishti, i cili deri dje ishte edhe kandidat për kryetar dege në Strugë në arsyetimin e dorëheqjen ka drejtuar akuza të ...

 • Bomba e 23-të e opozitës zbulon planin për sulm fizik ndaj Zhernovskit

  19 Prill, 2015

  Opozita sot publikoi bombën e 23 me radhë në Kapishtec të Komunës Qendër. Edhe në këto biseda protagonistë kryesorë ishin Kryeministri Nikolla Gruevski dhe ministri i transportit dhe lidhjeve Mile Janakievski. Në njërën nga bisedat dëgjohet se si kryeministri Gruevski dhe ministri Janakievski bëjnë plane për të grumbulluar njerëz para objektit të Komunës Qendër, ku edhe përgatitej skenar për sulm fizik ndaj kreut të kësaj komune Andrej Zhernovski.

  N.G: Të premten ...

 • Si nuk lejohet biznesmeni me origjinë shqiptare të hyjë në sheshin e Shkupit

  19 Prill, 2015

  Toka që bisedohet me hapësirë mbi 1000 metra katror i takon familjes së nobelistes shqiptare Gonxhe Bojaxhiu

  Në një bisedë midis ministrit Mile Janakievski dhe kryeministrit Nikola Gruevski nga materialet e përgjimeve bisedohet për shitjen e një toke shtetërore për një person që supozohet se është shqiptar që kishte jetuar në Francë, por që pas 30 viteve ishte kthyer në Shqipëri. Në këtë bisedë dëgjohet biseda e tyre se si ata ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"