Ministria e Shëndetësisë: 1508 testime, 318 raste të reja, 11 humbje jete dhe 557 të shëruar

Instituti i Shëndetit PublikMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1508 testime dhe se 318 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 134 raste në Tiranë, 29 raste në Fier, 23 raste në Vlorë, 17 raste në Sarandë, 12 raste në Lushnje, 11 raste në Durrës, 8 raste në Elbasan, 7 raste në Shkodër, Berat, Delvinë, 6 raste në Mirditë, Mallakastër, Kamëz, 5 raste në Korçë, Mat, 4 raste në Has, Gjirokastër dhe Dibër, 3 raste në Krujë, Lezhë, Kavajë, 2 raste në Rrogozhinë, Përmet, Tepelenë, Divjakë, Gramsh, 1 rast në Kurbin, Tropojë, Bulqizë, Skrapar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 11 qytetarë nuk e kanë fituar betejen me Covid19; 3 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Peqini, 2 qytetarë nga Fieri, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Elbasani të moshave 51-81 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 557 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 32,122 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 296 pacientë, 21 në terapi intensive nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, respektoni rregullat gjatë festave për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Shmangni grumbullimet dhe ruani distancimin fizik; vendosni maska mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë; kujdeseni për higjenën vetjake. Është koha të zbatojmë me përpikmëri këto tre rregulla, për mbrojtjen e shëndetit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.

Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (28 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 318
Të shëruar në 24 orë 557
Të shtruar në spitale 296
Humbje jete në 24 orë 11
Testime ditore 1508

Testime totale 255,197
Raste pozitive 56,572
Raste të shëruara 32,122
Raste Aktive 23,286
Humbje jete 1164

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 13301
Fier 1573
Shkodër 1316
Durrës 1237
Vlorë 1006
Korçë 949
Elbasan 866
Berat 861
Lezhë 837
Gjirokastër 511
Kukës 447
Dibër 382

IKShPK: prej 1002 mostrave kemi 181 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 407 të shëruar!

masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.002 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 181 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 78 raste, Podujevë 21 raste, Mitrovicë 17 raste, Pejë 8 raste, Gjakovë 7 raste, Gjilan 7 raste, Fushë-Kosovë 6 raste, Drenas 5 raste, Ferizaj 5 raste, Prizren 5 raste, Vushtrri 4 raste, Deçan 3 raste, Malishevë 3 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Obiliq 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Klinë, Lipjan dhe Shtime.
Brenda 24 orëve janë raportuar 8 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Pejë 2 raste (80, 78 vjeç), Drenas 1 rast (67 vjeç), Ferizaj 1 rast (79 vjeç), Istog 1 rast (62 vjeç), Mitrovicë 1 rast (80 vjeç), Prizren 1 rast (72 vjeç) dhe Rahovec 1 rast (83 vjeç).
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 407 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 39.969 raste, kurse numri i rasteve aktive është 9.515.
Numri total i rasteve pozitive është 50.801 raste nga 180.404 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.317 raste të vdekjes.
IKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2 sipas indikacioneve epidemiologjike, në të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Covid 19: prej 700 testeve, kemi 83 raste të reja, 11 viktima dhe 419 persona të shëruar

E heneGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 700 teste dhe 83 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në:
 
 • Shkup – 44(territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Pehçevë – 8(me 5.517 banorë)
 • Prilep – 6(me 75.132 banorë)
 • Shtip – 5(me 43.625 banorë)
 • Manastir – 5(me 91.983 banorë)
 • Veles –4(me  54.384 banorë)
 • Kumanovë – 3(me 109.228 banorë)
 • Tetovë – 3(në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Negotinë – 3(me  19.327 banorë)
 • Strumica – 2(me 57.175 banorë
 • Dibër – 2(me 20.863 banorë)
 • Kratovë – 1(me 9.376 banorë)
 • Resnjë –1(me 16.313 banorë)
 • Kavadarci – 1(me 38.741 banorë)
 • Gostivar – 1(111.252 banorë)
 • Kriva Pallanka – 1(me  20.820 banorë)
 • Krushevë – 1(me 9.418 banorë)
 • Delçevë –1(me 17.713 banorë)

Kanë ndërruar jetë 11 pacientë, dy pacientë nga Shkupi (85 dhe 75), një pacientë nga Velesi (62), dy nga Manastiri (64 dhe 74), një nga Kavadarci (71), një nga Gostivari (85), një nga NJR Gjevgjelisë / Bogdanci (64), një pacientë nga Strumica (58), një nga Kriva Pallanka (61) dhe një pacientë nga Radovishi (70). 

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistron 419 pacientë të rikuperuar nga:-Shkupi 149-Kumanova 28-Shtipi 19-Prilepi 33-Tetova 19-Velesi 24-Manastiri 21-Ohri 1-Kavadarci 25-Gostivari 16-Gjevgjelia 5-Strumica 20-Kriva Pallanka 9-Radovishi 3-Koçani 5-Pehçeva 2-Berova 6-Valandova 11-Vinica 2-Kratova 2-Sveti Nikolla 5-Kërçova 1-Resnje 3-Negotina 10.
Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 394.329 teste të Covid-19.
Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara nga fillimi i pandemisë është 81.804, numri i pacientëve të rikuperuar është 59.650, numri i vdekjeve është 2.456 dhe numri i rasteve aktive është 19.698.
MaskaKujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionar”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Ministria e Shëndetësisë: 2165 testime, 499 raste të reja, 10 humbje jete dhe 384 të shëruar

Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2165 testime dhe se 499 qytetarë kanë rezultuar pozitivë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 180 raste në Tiranë, 36 në Durrës, 29 në Fier, 21 në Shkodër, 19 në Vlorë, nga 16 raste në Elbasan, Gjirokastër, 15 në Sarandë, 13 në Lushnje, nga 12 raste në Lezhë, Berat, 11 në Dibër, nga 9 raste në Pogradec, Kavajë, nga 8 raste në Mirditë, Mat, nga 6 raste në Kurbin, Përmet, Delvinë, Tepelenë, 5 në Korçë, nga 4 raste në Tropojë, Librazhd, Malësi e Madhe, nga 3 raste në Krujë, Kukës, Has, Peqin, Klos, Gramsh, Kuçovë, nga 2 raste në Rrogozhinë, Ura Vajgurore, Selenicë, Kolonjë, Shijak, Skrapar, Poliçan, nga 1 rast në Devoll, Pukë, Mallakastër, Divjakë, Roskovec, Bulqizë, Memaliaj, Vorë, Këlcyrë.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 10 qytetarë nuk e kanë fituar betejen me covid19. Mjeku 72 vjecar Sali Baco; 2 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Lezha, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Mati, 1 qytetar nga Lushnja, të moshave 55-80 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 384 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 31,565 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 316 pacientë, 23 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet dhe të festojnë me familjen e vogël, për të kufizuar përhapjen e COVID-19. Sjellja e përgjegjshme e gjithësecilit është përcaktuese për kufizimin e përhapjes së Covid19. Mbajtja e detyrueshme e maskës, ruajtja e higjienës personale dhe distancës fizike janë mjetet që secili ka në dorë për të mbajtur larg virusin e rrezikshëm.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.
Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (27 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 499
Të shëruar në 24 orë 384
Të shtruar në spitale 316
Humbje jete në 24 orë 10
Testime ditore 2165

Testime totale 253,689
Raste pozitive 56,254
Raste të shëruara 31,565
Raste Aktive 23,536
Humbje jete 1153

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 13296
Fier 1585
Shkodër 1339
Durrës 1286
Vlorë 1072
Korçë 963
Elbasan 894
Berat 873
Lezhë 865
Gjirokastër 528
Kukës 455
Dibër 380

Gjermania fillon vaksinimin

qendra e vaksinimitNë të gjithë Gjermaninë filloi sot (27.12) vaksinimi. Të shtunën vaksina u shpërnda në qendrat e vaksinimit në lande. Vëmendje do t‘i kushtohet sidomos regjistrimit të efekteve të mundshme anësore.

Federata shpërndau disa dhjetëra mijëra doza vaksine të firmës BioNTech në rreth 27 qendra magazinimi në landet gjermane. Nga aty vaksina, sipas planifikimit, dërgohet në qendrat e vaksinimit që filluan sot me vaksinimin. Së pari do të vaksinohen personat mbi moshën 80 vjeç, forcat e kujdesit shëndetësor dhe sidomos personeli i rrezikuar në spitale.

Spahn: Deri në verë „oferta e vaksinimit” do të jetë gati për të gjithë qytetarët.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, është shprehur më parë për vështirësi në furnizimin me vaksinën. „Në fillim do të ketë ngecje”, ka thënë ai. Deri në fund të marsit do duhet të jenë në dispozicion 12 milionë doza vaksine. Për shkak se vaksina duhet të jepet dy herë, pritet vaksinimi i një numri nga 5,5 milionë deri në 6 milione vetë në Gjermani.

Spahn është i mendimit, se deri në verë për të gjithë qytetarët në Gjermani do jetë e mundur „oferta e vaksinimit”, për sa kohë që edhe vaksina të tjera marrin lejen e përdorimit. Krahas vaksinës së BioNTech dhe Pfizer, rol luan edhe vaksina e koncernit amerikan, Moderna, për lejimin e së cilës Agjencia Europiane e Medikamenteve EMA, pritet të vendosë më 6 janar.

Ministri i Punëve të Brendshme të Bavarisë, Joachim Herrmann e ka drejtuar vëmendjen të shtunën tek siguria e vaksinës. Për landin e tij Bavarinë ai tha se „është i përgatitur për mirë vaksinimin kundër Coronës” dhe se për transportin dhe shpërndarjen e dozave ka „koncepte të mirëmenduara të sigurisë.” Ministrja bavareze e Shëndetësisë, Melani Huml është shprehur se „çdo dozë vaksine” do duhet të dërgohet shpejt tek ata „që kanë nevojë më urgjente”.

Por Konferenca Gjermane e Qyteteve i ka ulur shpresat për një vaksinim të shpejtë. „Ky është vetëm fillimi, por hija e virusit të rrezikshëm të Coronës nuk ka për t’u zhdukur ende”, është shprehur, presidenti i kësaj konference, Burkhard Jung për grupin mediatik, Funkegruppe. „Për këtë ka shumë pak vaksina”, tha ai. Ndërkohë numri i infektimeve në Gjermani edhe në ditët e krishtlindjeve mbeti i lartë në mbi 25.000 infektime.

Regjistrim i efekteve anësore të vaksinës

Për ekspertët është e qartë, se kur futet në përdorim një medikament apo vaksinë e re askush nuk mund të thotë më parë efektet e mundshme anësore. Edhe me vaksinën e BioNTech dhe Pfizer është kështu. Instituti gjerman Federal për Medikamente dhe Produkte Mjekësore, (BfArM) përmend si arsyetim që prova klinike e një medikamenti bëhet në një numër relativisht të vogël të pjesëmarrëse. „Efekte të rralla apo shumë të rralla anësore apo rreziqe të tjera në lidhje me përdorimin e medikamentit nuk dallohen në provat klinike zakonisht”, citon dpa.

Por Ministria e Shëndetësisë siguron, se në strategjinë e saj të vaksinimit “do të lejohen vetëm vaksina me një bilanc pozitiv të rrezikut e përfitimit.” Megjithatë kërkohet mbikqyrja në një kuadër të gjerë për të kuptuar shpejt rreziqet potenciale të vaksinave. Instituti-Paul Ehrlich përgjegjës për vaksinat dhe medikamentet pret për këtë njoftime të prodhuesve, mjekëve, por edhe drejtpërdrejt të pacientëve. Në faqen online „nebenwirkungen.bund.de” mund të jepen njoftimet, pa pasur nevojë për dhënien e të dhënave personale. Dhënia e një numri elektronik që jepet për njoftimin i shërben pyetjeve të mundshme në të ardhmen. Edhe një aplikacion do të jetë gati, ku do të mund të jepen efektet e mundshme anësore të vaksinës, thuhet në strategjinë e qeverisë gjermane për vaksinimin.

la (afp, rtr, dpa)

Shpërndahen vaksinat ndërsa rriten rastet me koronavirus

Shefi MadridPandemia e koronavirusit ka mbizotëruar në lajme gjatë këtij viti, dhe një prirje e tillë po vazhdon edhe gjatë sezonit të festave. Pavarësisht paralajmërimeve publike shëndetësore për të mos udhëtuar, shumë amerikanë udhëtuan me avion në destinacione të ndryshme për të festuar Krishtlindjet me të dashurit e tyre. Ndërkohë, Evropa po merr dërgesat e para të vaksinës kundër virusit.

Ngarkesat e çmuara me vaksina po arrijnë në shumë vende, duke përhapur shpresën për dhënien fund të pandemisë. Jens Spahn është Ministër i Shëndetësisë së Gjermanisë.

“Kamionët me vaksinat e para po shkojnë në mbarë Evropën dhe Gjermaninë. Kjo vaksinë është çelësi kryesor për të mposhtur pandeminë. Çelësi për t’iu rikthyer jetës tonë.”

Por një variant i ri i koronavirusit, që mendohet të jetë më ngjitës, u shfaq në Britani. Tani është përhapur edhe në vende të tjera, përfshirë Spanjën. Enrique Ruiz Escudero është shef rajonal për shëndetin në Madrid.

“Mos harroni që rastet e zbuluara të variantit britanik erdhën përmes aeroportit të Madridit. Ne e kemi theksuar rëndësinë e kontrollit të aeroportit për paktën gjashtë muaj.”

Të njëjtin shqetësim për aeroportet kanë edhe zyrtarët amerikanë. Në javën para Krishtlindjes, më shumë se 1 milion pasagjerë fluturuan çdo ditë pavarësisht paralajmërimeve nga zyrtarët e shëndetit që druhen nga tjetër rritje e infeksioneve. Janeen Pierre tregon për udhëtimin me avion.

“Shumë të drojtur dhe me maska. Të shohim si do na shkojë puna. Me variantin e ri të virusit, nuk e di nëse morëm vendim të mençur për të udhëtuar.”

Virusi vazhdon të përhapet në zona të tjera, duke nxitur mënyra të reja veprimi për të ndihmuar njerëzit në nevojë. Në Tajlandë, zyrtarët krijuan një spital fushor me 30 krevate në një treg ku strehohen punonjësit migrantë.

Një anketë globale nga firma McKinsey tregon se dy nga tre drejtues të lartë mendojnë se ekonomitë e vendeve të tyre do të përmirësohen në gjashtë muajt e ardhshëm.

voa

Covid 19: prej 1253 testeve, kemi 296 raste të reja, 18 viktima dhe 511 persona të shëruar

E diellGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1253  teste dhe 296 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në:
 
 • Shkup – 90 (territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Prilep – 23 (me 75.132 banorë)
 • Kumanovë – 19 (me 109.228 banorë)
 • Strumica – 17 (me 57.175 banorë
 • Veles –16 (me  54.384 banorë)
 • Ohër- 15 (51.591 banorë)
 • Tetovë – 14 (në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Shtip – 13 (me 43.625 banorë)
 • Kavadarci – 12 (me 38.741 banorë)
 • Manastir – 9 (me 91.983 banorë)
 • Strugë – 9 (me 65.801 banorë)
 • Negotinë – 9 (me  19.327 banorë)
 • Resnjë –9 (me 16.313 banorë)
 • Dibër – 9 (me 20.863 banorë)
 • Pehçevë – 8(me 5.517 banorë)
 • Gjevgjeli – 7 (me 22.706 banorë)
 • Gostivar – 4 (111.252 banorë)
 • Kriva Pallanka – 4 (me  20.820 banorë)
 • Koçani – 3 (me 37.758 banorë)
 • Vallandovë – 3 (me  11.773 banorë)
 • Vinicë – 2 (me 19.391 banorë)
 • Kërçovë – 2 (me 56.937 banorë)
 • Sveti Nikollë – 2 (me 17.683 banorë)
 • Demir Hisar – 2 (me 8.177 banorë)
 • Radovish – 1 (me 29.100 banorë)
 • Probishtip – 1 (me 15.085 banorë)
 • Krushevë – 1(me 9.418 banorë)
 • Delçevë –1 (me 17.713 banorë)
Kanë ndërruar jetë 18 persona, dy pacientë nga Shkupi (59 dhe 54), tre nga Shtipi (49, 82 dhe 68), një pacient nga Prilepi (81), një nga Tetova (64), një nga Struga (65), një nga Velesi (65), një nga Manastiri (61), një nga Ohri (84), një nga Kavadarci (75), dy pacientë nga Gostivari (73 dhe 52), një nga Strumica (57), një nga Kriva Pallanka (75) dhe dy pacientë nga Kërçova (82 dhe 68).
 
Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 511 pacientë të rikuperuar nga: -Shkupi 231-Kumanova 26 -Shtipi 20 -Prilepi 35 -Tetova 25 -Struga 16 -Velesi 21 -Manastiri 23 -Ohri 17 -Kavadarci 3 -Gostivari 19 -Gjevgjelia 7 -Strumica 2-Kriva Pallanka 1 -Radovishi 4 -Koçani 4 – Probishtipi 3 -Demir Hisar 1 -Makedonski Brod 2 -Pehçevë 1 -Berovo 1 -Vinica 4 -Delçeva 7 -Kratova 1 -Sveti Nikolla 10 -Kërçova 8 -Resnja 6 -Negotina 3.
 
Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 393.629 teste të Covid-19.
Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 81721, numri i pacientëve të rikuperuar është 59231, numri i vdekjeve është 2445 dhe numri i rasteve aktive është 20045.
mbajtja e maskesKujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionar”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

IKShPK: prej 1012 mostrave kemi 215 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 428 të shëruar!

IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.012 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 215 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 117 raste, Ferizaj 13 raste, Gjilan 11 raste, Prizren 10 raste, Lipjan 9 raste, Mitrovicë 9 raste, Obiliq 7 raste, Fushë-Kosovë 6 raste, Pejë 4 raste, Gjakovë 3 raste, Podujevë 3 raste, Skenderaj 3 raste, Suharekë 3 raste, Viti 3 raste, Vushtrri 3 raste, Drenas 2 raste, Kamenicë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Deçan, Hani i Elezit, Istog, Klinë, Malishevë, Novobërdë dhe Shtime.
Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 2 raste (70, 69 vjeç), Drenas 1 rast (52 vjeç) dhe Istog 1 rast (61 vjeç).
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 428 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 39.562 raste, kurse numri i rasteve aktive është 9.749.
Numri total i rasteve pozitive është 50.620 raste nga 179.402 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.309 raste të vdekjes.
IKShPK apelon te të gjithë qytetarët që të vijnë të testohen në SARS-CoV-2 sipas indikacioneve epidemiologjike, në të gjitha Qendrat rajonale të shëndetësisë publike në Kosovë.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Covid 19: prej 1999 testeve, kemi 530 raste të reja, 26 viktima dhe 538 persona të shëruar

E shtuneGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1999 teste dhe 530 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në:
 
 • Shkup – 229(territori i Shkupit me 617.646 banorë)
 • Kumanovë – 37(me 109.228 banorë)
 • Prilep – 37(me 75.132 banorë)
 • Kavadarci – 32(me 38.741 banorë)
 • Ohër- 28(51.591 banorë)
 • Manastir – 24(me 91.983 banorë)
 • Strumica – 18(me 57.175 banorë
 • Veles –14(me  54.384 banorë)
 • Gostivar – 13(111.252 banorë)
 • Strugë – 13(me 65.801 banorë)
 • Negotinë – 12(me  19.327 banorë)
 • Shtip – 10(me 43.625 banorë)
 • Gjevgjeli – 9(me 22.706 banorë)
 • Pehçevë – 8(me 5.517 banorë)
 • Resnjë –8(me 16.313 banorë)
 • Dibër – 7(me 20.863 banorë)
 • Kriva Pallanka – 7(me  20.820 banorë)
 • Tetovë – 5(në territorin e Tetovës me 200.678 banorë që dtth.: Komuna e Tetovës me 91.760 banorë, + Komuna e Bogovinës me 30.928 banorë, + Komuna e Zhelinës me 28.044 banorë, + Komuna e Tearcës me 22.916 banorë, + Komuna e Bërvenicës me 16.590 banorë dhe + Komuna e Jegunovcës me 10.440 banorë).
 • Koçani – 5(me 37.758 banorë)
 • Kërçovë – 4(me 56.937 banorë)
 • Radovish – 4(me 29.100 banorë)
 • Kratovë – 3(me 9.376 banorë)
 • Vallandovë – 3(me  11.773 banorë)
 • Vinicë – 2(me 19.391 banorë)
 • Berovë – 2(me 12.813 banorë)
 • Krushevë – 1(me 9.418 banorë).
 • Sveti Nikollë – 1(me 17.683 banorë)
 • Delçevë –1 (me 17.713 banorë)
 • Demir Hisar – 1(me 8.177 banorë)
Kanë ndërruar jetë 26 persona, shtatë pacientë nga Shkupi (79, 75, 68, 78, 70, 84 dhe 83), një nga Kumanova (69), katër nga Prilepi (68, 88, 50 dhe 71), një nga Tetova (53), tre nga Struga (56, 84 dhe 81), dy pacientë nga Manastiri (62 dhe 74), tre nga Ohri (66, 65 dhe 79), dy nga Gostivari (68 dhe 82), dy nga Strumica (74 dhe 62) dhe një pacient nga Dellçeva (56).
 
Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 538 pacientë të rikuperuar nga: -Shkupi 259 -Kumanova 24-Dibra 11-Shtipi 14 -Prilepi 25 -Tetova 32 -Velesi 17 -Manastiri 19 -Kavadarci 21-Gostivari 18-Gjevgjelia 11-Strumica 15 -Kriva Pallanka 6 -Radovishi 8 -Koçani 6 -Probishtipi 2- Demir Hisari 2 -Makedonski Brodi 3 -Pehçeva 2 -Berova 5 -Valandova 3 -Vinica 2 -Kratova 1 -Sveti Nikolla 8 -Kërçova 7 -Resnja 2 -Negotina 15.
 
Deri më tani, në vend janë kryer gjithsej 392.376 teste të Covid-19.
Numri i përgjithshëm i rasteve të diagnostikuara në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 81425, numri i pacientëve të rikuperuar është 58720, numri i vdekjeve është 2427 dhe numri i rasteve aktive është 20278.
kontaktet
Kujdes!
 
Kujdes, jo vetëm nga covid 19, por edhe nga “hulumtuesit e pavarur”, “ekspertët”, “analistët”, “mjekët”, “hoxhallarët”, “misionar”, njerëz të papërgjegjshëm,  injorantët, të cilët komentojnë me hamendje ndaj çdo studimi dhe ndaj çdo mase që ndërmerren nga institucionet përgjegjëse shëndetësore në të gjithë botën, si dhe kujdes edhe nga Televizionet komerciale, portalet e ndryshme, rrjetet sociale, të cilët për të plotësuar programet e tyre, janë në gjendje të emitojnë gjithçka, vetëm e vetëm që të përfitojnë personalisht, pa çarë kokën nëse veprimet e tyre shkaktojnë pasoja.
 

Besoni vetëm institucionet përgjegjëse shëndetësore dhe jo individët!

Mbani maskën, ashtu si që mbani pantallonat në ambientet e hapura jashtë shtëpisë, në mënyrë që të minimizohet përhapja e infeksionit.

Maska/Barriera mbrojtëse e fytyrës ndihmon në zvogëlimin e përhapjes së infeksionit në komunitet duke minimizuar transmetimin e tij nëpërmjet spërklave nga individë të infektuar.
 

Ju lutemi mbroni vetveten = ashtu do ti mbroni edhe të afërmit tuaj.

- Besoni #faktet të mos e sfidojmë shkencën, komunitetin e mjekëve, e të ekspertëve të shëndetit publik dhe
- të mbrojmë veten, familjet tona dhe njerëzit që na rrethojnë.
- Secili mund të kontribuojë për kufizimin e përhapjes së #COVID19.

Ministria e Shëndetësisë: 1889 testime, 375 raste të reja, 9 humbje jete dhe 391 të shëruar

Ministria e shendetesiseMinistria e Shëndetësisë  ju informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1889 testime dhe se 375 qytetarë kanë rezultuar pozitivë . Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 127 raste në Tiranë, 35 në Fier, 32 në Durrës, 24 në Vlorë, 20 në Kavajë, 19 në Shkodër, 12 në Sarandë, 11 në Berat, 9 në Lushnje, 8 në Mallakastër, nga 7 raste në Kurbin, Dibër, nga 5 raste në Krujë, Elbasan, Peqin, nga 4 raste në Pogradec, Kolonjë, Kuçovë, Skrapar, nga 3 raste në Korçë, Tropojë, Librazhd, nga 2 raste në Devoll, Mat, Përmet, Delvinë, Memaliaj, Gramsh, nga 1 rast në Lezhë, Has, Kamëz, Gjirokastër, Vau i Dejës, Divjakë, Malësi e Madhe, Vorë, Maliq, Patos, Cerrik, Poliçan.

Megjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk kanë arritur të fitojnë betejën me sëmundjen 9 qytetar me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 5 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetare nga Përmeti, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Gjirokastra të moshave 38-86 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 391 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 31,181 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 324 pacientë, 33 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën apel qytetarëve të kufizojnë kontaktet dhe të festojnë me familjen e vogël, për të kufizuar përhapjen e COVID-19. Sjellja e përgjegjshme e gjithësecilit është përcaktuese për kufizimin e përhapjes së Covid19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë. Nëse nuk e dini cili është mjeku juaj i familjes, telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për ta mësuar dhe për t’u vendosur në kontakt me mjekun tuaj të familjes.

Gjithashtu është në dispozion 24 orë në 7 ditë të javës numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (26 Dhjetor 2020)
Raste të reja ditore 375
Të shëruar në 24 orë 391
Të shtruar në spitale 324
Humbje jete në 24 orë 9
Testime ditore 1889

Testime totale 251,524
Raste pozitive 55,755
Raste të shëruara 31,181
Raste Aktive 23,431
Humbje jete 1143

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 13195
Fier 1602
Shkodër 1345
Durrës 1271
Vlorë 1070
Korçë 960
Elbasan 892
Berat 880
Lezhë 877
Gjirokastër 510
Kukës 447
Dibër 382