LAJMET NGA BOTA

 • BE bie dakord për sanksione të reja kundër Rusisë

  23 Shkurt, 2021

  NavalnyPër shkak të veprimit kundër kritikut të Kremlinit Navalny, ministrat e jashtëm të BE kanë rënë dakord për sanksione të reja kundër Rusisë. Përgjegjësit përballen me ngrirjen e pasurive dhe ndalime hyrjeje në BE.

  Ministrat e jashtëm të BE kanë nisur sanksione të reja kundër Rusisë për shkak të mënyrës së veprimit kundër kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalny. Në parim ...

 • Sfidat e vaksinimit për njerëzit që nuk dalin dot nga shtëpia

  23 Shkurt, 2021

  VaksinaMiliona banorëve në Shtetet e Bashkuara u duhet ta bëjnë vaksinën për koronavirusin aty ku banojnë, sepse dalin rrallë ose kurrë nga shtëpitë e tyre. Mjekët dhe infermierët e specializuar për të ofruar kujdes në shtëpi janë në krye të kësaj nisme me ndihmën e autoriteteve lokale dhe shtetërore në gjithë vendin. Por ata përballen me shumë sfida.

  Në spitalin ...

 • Transformimi dixhital i muzeumit “Adler Planetarium”

  22 Shkurt, 2021

  Muzeu “Adler Planetarium” në ÇikagoSonda robotike “Perseverance” e NASA-s po e fillon misionin e saj në sipërfaen marsiane pas uljes së sukseshme disa ditë më parë në planetin e kuq. Korrespondenti i Zërit të Amerikës e ndoqi momentin historik nga muzeu “Adler Planetarium” në Çikago që i është kushtuar tërësisht studimit të astronomisë dhe astrofizikës.

  Festimi i uljes së një ...

 • Studimi nga Izraeli: Vaksina e BioNTech pengon transmentimin e virusit

  22 Shkurt, 2021

  PfizerEnde nuk duket fundi i pandemisë. Por ka shpresa pas studimit nga Izraeli mbi transmentimin e virusit pas vaksinimit me vaksinën e BioNTech.

  Studimet e fundit në Izrael për efektshmërinë e vaksinës BioNTech janë shpresëdhënëse. Në këto studime paraprake është provuar, se nga vaksina e BioNTech dhe partnerit amerikan, Pfizer mund të pengohet ecuria e rëndë e sëmundjes Covid-19 në ...

 • Pse u besojnë njerëzit lajmeve të rreme?

  21 Shkurt, 2021

  demo GjermaniPandemia tregon se njerëzit në të gjithë botën janë të ndikueshëm nga lajmet e rreme dhe teoritë e konspiracionit. Por cilat janë arsyet psikologjike për këtë? Dhe a ka njerëz që janë më të prirur për këtë se të tjerët?

  Jacqueline F. ra pre e një lajmi të rremë në Instagram në vitin 2019. Oficerët e policisë keqtrajtuan dhe ...

 • Masa të reja për sigurinë kibernetike pas ndërhyrjes së hakerëve rusë

  20 Shkurt, 2021

  CISATë tronditur nga një sulm gjithëpërfshirës që mund të ketë zbuluar për Rusinë sekretet e qeverisë dhe korporatave, zyrtarët amerikanë po përpiqen të forcojnë mbrojtjen kibernetike të vendit dhe po pranojnë se një agjenci e krijuar dy vjet më parë për të mbrojtur rrjetet dhe infrastrukturën e Amerikës nuk ka fondet, mjetet dhe autoritetin për t’iu kundërvënë kërcënimeve të ...

 • Vaksina BioNTech/Pfizer më pak efektive kundër mutacionit të Afrikës së Jugut

  19 Shkurt, 2021

  BioNTech PfizerNumri i antitrupave u zvogëlua ndjeshëm në testin laboratorik. Megjithatë, derisa vaksina të përshtatet, ajo i parandalon rrjedhat serioze të sëmundjes serioze.

  Frika u konfirmua: vaksina kundër Covid-19 e BioNTech/Pfizer është rreth dy të tretat më pak e efektshme kundër mutacionit të virusit të Afrikës së Jugut. Sidoqoftë, vaksina është ende në gjendje të neutralizojë virusin, sipas studimit laboratorik, ...

 • Sonda e NASA-s ulet në planetin Mars

  18 Shkurt, 2021
  Sonda ne MarsQindra komponentë duhet të funksionojnë në mënyrë perfekte që sonda e NASA-s “Perseverance” të ulet me sukses në Mars
 • Studiuesit kërkojnë shtyrjen e marrjes së dozës së dytë të vaksinës së Pfizer-it

  18 Shkurt, 2021

  PfizerDy studiues në Kanada thonë se marrja e dozës së dytë të vaksinës anti-COVID e kompanisë Pfizer mund të shtyhet në mënyrë që të vaksinohen të gjitha grupet që kanë prioritet, duke shtuar se doza e parë garanton mbrojtje të madhe nga virusi. Mendimet e tyre u botuan në një revistë mjekësore.

  Vaksina kishte një efikasitet prej 92.6% pas marrjes ...

 • Vaksina e AstraZenecas kundër Covid-19: e sigurtë si të tjerat?

  17 Shkurt, 2021

  AstraZenecaDisa javë më parë, për dërgesat e para të vaksinës kundër Coronas të Astrazenecas bëhej luftë e ashpër midis BE dhe prodhuesit britanik-suedez. Tani ky preparat me sa duket po rri stok në lande të ndryshme të Gjermanisë.

  Një arsye ka të ngjarë të jetë problemi i imazhit të vaksinës. Por, a është vaksina e Astrazenecës më pak efektive? Sipas ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"