LAJMET NGA BOTA

 • Rriten tensionet mes SHBA-së dhe Rusisë

  4 Tetor, 2016

  putinSHBA ndërpret bisedimet direkte për armëpushimin në Siri. Më parë Moska i vuri kushte Uashingtonit: Heqje sanksionesh, ndryshe rrezikohet ujdia për eliminimin e plutoniumit të aftë për armë atomike.

  SHBA i japin fund bisedimeve direkte për arritjen e një armëpushimi në Siri. Departamenti Amerikan i Shtetit, njoftoi, se Rusia nuk ka përmbushur detyrimet e saj, dhe se SHBA ka bërë ...

 • BB: zbutja e pabarazisë çon në uljen e varfërisë

  4 Tetor, 2016

  presidenti-i-bbPresidenti i Bankës Botërore Jim Yong Kim thotë se për të ulur varfërinë globale duhen përpjekje të forta për ta bërë rritjen ekonomike më gjithëpërfshirëse. Thirrja e tij vjen ndërkohë që shefja e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Christine Lagarde paralajmëroi se ekonomia botërore është duke u rritur me një ritëm shumë të ngadaltë. Të dy folën para takimi të kësaj ...

 • Tre profesorë universitetesh amerikane marrin Nobelin në fizikë

  4 Tetor, 2016

  nobel-fizikeTre profesorë universitetesh amerikane kanë fituar Çmimin Nobel në fizikë, për punime që lidhen me disa gjendje të veçanta të lëndës.

  Sipas jurisë së çmimeve Nobel, kërkimet e bëra nga tre shkencëtarë të lindur në Britani, David J. Thouless, F. Duncan Haldane dhe J. Michael Kosterlitz, kanë sjellë një konceptim të ri dhe krejtësisht të papritur për mënyrën e sjelljes ...

 • Yoshinori Ohsumi, fitues i çmimit Nobel në mjekësi

  3 Tetor, 2016

  yoshinori-ohsumiShkencëtari japonez Yoshinori Ohsumi u nderua me çmimin Nobel të mjekësisë për punën e tij në autofagji, shkenca e cila merret me studimin e procesit të degradimit të qelizave dhe riciklimit të elementëve të tyre përbërës.

  “Zbulimet e tij i hapën rrugën kuptimit të rëndësisë themelore të autofagjisë në shumë procese fiziologjike, si përshtatja e trupit ndaj urisë ose reagimi ...

 • Robotët që gatuajnë pica

  3 Tetor, 2016

  pica-robotNjë kompani e re në Silicon Valley të Kalifornisë ka punësuar robotët për të bërë pica. Kjo është një prej firmave të reja që po përdorin teknologjinë për të kryer veprime të përsëritshme. Megjithatë, sipërmarrësit këmbëngulin se njerëzit ende kanë rolin e tyre në këtë proces.

  Një picë duket e shijshme ndërsa kalon në rripin e transportit. Një robot pret ...

 • Teknologjia ndihmon angazhimin politik në SHBA

  3 Tetor, 2016

  teknologjiaShumë votues në Shtetet e Bashkuara janë ende të pavendosur për kandidatin që do të zgjedhin për president në votimet e nëntorit. Atyre po u vjen në ndihmë teknologjia që u ofron informacion për kandidatët dhe çështjet me rëndësi në këto zgjedhje. Disa specialistë të teknologjisë thonë se mjetet e reja po ndryshojnë format ekzistuese të angazhimit politik duke ...

 • Libri “Master Plani i Putinit”

  1 Tetor, 2016

  putinLibri Master Plani i Putinit, argumenton qartë se Putini ka një strategji gjeo-politike për të shkatërruar Evropën, për të ndarë Naton, për të rivendosur pushtetin e Rusisë dhe influencën e saj globale, thotë autori Douglas Schoen. Në një diskutim në Këshillin Atlantik këtu në Uashington DC, zoti Schoen dha një pasqyrë të strategjisë së ndjekur nga udhëheqësi rus në ...

 • Çmimi i naftës dhe burimet alternative të energjisë

  30 Shtator, 2016

  opecNjë marrëveshje e sapoarritur ndërmjet vendeve anëtare të OPEC-ut për të ulur nivelin e prodhimit të naftës, rriti çmimin e naftës bruto gjatë kësaj jave. Vendimi u mor pas gati dy vitesh rënieje të çmimit, që dëmtoi vendet prodhuese dhe kompanitë e tyre. Ekspertët e naftës në Uashington thonë se pavarësisht kostos së naftës, ekonomia më e madhe e ...

 • Rusia një vend i veçantë?

  30 Shtator, 2016

  putinShumë rusë besojnë se Rusia me politikën e saj të tanishme është në rrugë të drejtë.Putini u ka dhënë rusëve pas rënies së Bashkimit Sovjetik madhështinë e tyre të dikurshme. Kështu besojnë shumë në Rusi.

  Ndër ata që mendojnë kështu bën pjesë edhe piktori Nikas Safronov apo miliarderi dhe ish-politikani, Alexander Lebedev.

  Piktori Nikas Safronov, i cili pikturon portrete politikanësh dhe ...

 • Mbrojtja e të dhënave e BE nuk i mbron të dhënat

  30 Shtator, 2016

  cdUrdhëresa e re e BE për mbrojtjen e të dhënave synon të përmirësojë gjendjen juridike në Evropë. Ekspertët dyshojnë për suksesin e saj.

  Në maj, mbrojtësit evropianë të të dhënave brohorisnin nga gëzimi. Urdhëresa e re e BE për Mbrojtjen e të Dhënave hyri në fuqi. Konsumatorët evropianë fituan me të më shumë të drejta. Për shembull, përdoruesit e internetit, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"