LAJMET NGA BOTA

 • DASH përshëndet takimin Mustafa-Vuçiç

  11 Shkurt, 2015

  Departamenti i Shtetit përshëndeti kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë si dhe përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian, për atë që e quajti sukses të takimeve në kuadrin e dialogut të nivelit të lartë më 9 dhe 10 shkurt në Bruksel.Takimet mes kryeministrave Isa Mustafa dhe Aleksandër Vuçiç, me pjesëmarrjen e shefes së politikës së jashtëme të BE-së Federica Mogherini, çuan në nënshkrimin e marrëveshjes për çështjet e drejtësisë.

  Zëdhënësja e Departamentit ...

 • Koment: në mëdyshje ndaj Rusisë

  11 Shkurt, 2015

  Merkel dhe Obama nuk janë në unanimitet lidhur me një çështje vendimtare e megjithatë ato theksojnë vendosmërinë e tyre në konfliktin e Ukrainës. Një konstelacion i vështirë, konstaton Gero Schließ.Pavarësisht pikëpamjeve të ndryshme lidhur me mundësinë e furnizimeve me armë në Ukrainë kancelarja Angela Merkel dhe presidenti i SHBA-së Barack Obama në konferencën e përbashkët të shtypit demonstruan unanimitet dhe siguruan, se radhët ndaj presidentit të Rusisë Vladimir Putin vazhdojnë ...

 • Koment: Amerika përçan Perëndimin, Rusia përçan Evropën

  11 Shkurt, 2015

  BE vështron drejt takimit të nivelit të lartë në Minsk. Nëse atje nuk do të ketë kompromis për konfliktin e Ukrainës nuk përjashtohet të humbasë edhe fuqia më e madhe e Perëndimit – uniteti i tij, mendon Bernd Riegert.Një sërë shtetesh kryesisht evropianolindore janë të gatshme të ndjekin rrugën që po përvijohet nga SHBA: ato e përfytyrojnë që ta pajisin ushtrinë ukrainase me armë moderne, në mënyrë që ajo të ...

 • Uashingtoni konfirmon vdekjen e amerikanes, peng i ISIS

  11 Shkurt, 2015

  Një amerikane që mbahej peng në Siri ka vdekur, konfirmuan sot zyrtarët amerikanë dhe familja e saj, katër ditë pasi militantët e Shtetit Islamik thanë se një sulm ajror i koalicionit vrau punonjësen e ndihmave.Pretendimet u shfaqën në internet javën e kaluar se një sulm ajror jordanez goditi ndërtesën ku 26 vjeçarja Kayla Mueller besohet se mbahej në qytetin Raka në Siri. Zyrtarët jordanezë, amerikanë dhe të tjerë kishin ...

 • Kancelarja Merkel në Uashington

  9 Shkurt, 2015

  Në çështjet e politikës së jashtme të Uashingtonit partnerët kryesorë duket se nuk janë më britanikët, por Berlini.Gjatë vizitës së parë të kancelares gjermane Angela Merkel tek presidenti amerikan Barak Obama në vitin 2011 atmosfera qe e gëzuar. Obama e nderoi atë me Medaljen Presidenciale të Lirisë dhe ngriti një dolli duke thënë: “Për lirinë që duhet ta mbrojmë vazhdimisht.”
  Në atë kohë, asnjëri prej tyre nuk e dinte se ...

 • Ekonomitë e G-20

  9 Shkurt, 2015

  Një organizatë ekonomike ndërkombëtare thotë se qeveritë në mbarë botën nuk po bëjnë sa duhet për të zbatuar një seri politikash për nxitjen e rritjes ekonomike vitet e ardhshme.Organizata për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik në raportin e saj të përvitshëm për rritjen ekonomike të publikuar sot, u bën thirrje vendeve të zbatojnë strategjitë bashkëkohore të rritjes si rritja e produktivitetit, konkurrencës dhe novacionit.

  Raporti publikohet ndërsa ministrat e financave dhe drejtuesit ...

 • Një film i veçantë për Van Goghun

  9 Shkurt, 2015

  Jeta e trazuar e piktorit të famshëm holandez të shekullit të 19 Vincent van Gogh është treguar përmes shumë librave dhe filmave, por asnjëherë në mënyrën që po përpiqet ta bëjë tani një grup kineastësh.Loving Vincent do të jetë filmi i parë me metrazh të gjatë i bërë ndonjëherë me imazhe të animuara të pikturuara me dorë në stilin e vetë artistit.

  Me ndihmën e 60 piktorëve, një grup kineastësh, fitues ...

 • Berlinalja e 65-të: Art dhe artificialitet në Berlin

  9 Shkurt, 2015

  Pas hapjes pompoze të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit, në Berlinale u shfaqën që ditët e para filma nga Irani dhe Shtetet e Bashkuara. Eposi i shkretëtirës i të zhgënjente, ndërsa filmi nga Teherani të magjepste.E akullt nisi Berlinalja e 65- të, me një grua në Polin e Veriut, por të premten pasoi një program tërësisht kontrastes. Sërish një grua që udhëton në zona të pashkelura, por të nxehta, sërish një ...

 • 300 milionë dollarë për pikturën “Nafea Faa Ipoipo”

  9 Shkurt, 2015

  Një pikturë e Paul Gauguin i dy vajzave tahitiane është shitur me një çmim rekord.
  Sipas njoftimeve të 35s, piktura në vaj me titullin “Nafea Faa Ipoipo”, “Kur do të martohesh?” e artistit francez u shit për 300 milionë dollarë duke e tejkaluar shifrën prej 250 milionë dollarësh që Katari pagoi para tre vjetësh për një pikture të ...

 • NATO: Jo armë për Ukrainën

  6 Shkurt, 2015

  NATO nuk do të dërgojë hë për hë armë në Ukrainë, por vendosi zgjerimin e mëtejshëm të trupës së reagimit të shpejtë.Dëshirën e Presidentit të Ukrainës Poroshenko për armë për ushtrinë e tij të rrethuar në Ukrainë Lindore NATO-ja hë për hë nuk do ta plotësojë. “Për këtë nuk shoh të ketë shumicë ndër partnerët e NATO-s,” tha ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, pas takimit të NATO-s ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"