LAJMET NGA BOTA

 • Triumf i ri për SpaceX

  2 Maj, 2017

  SpaceX LaunchSpaceX Launch

  Kompania SpaceX e Elon Muskut, shënoi të hënën një triumf të ri, duke lëshuar me sukses në hapërisë një satelit sekret përgjimi ...

 • Lëvizja kundër vaksinave në SHBA

  27 Prill, 2017

  A healthy volunteer receives the NIAID Zika virus investigational DNA vaccine as part of an early-stage trial to test the vaccine's safety and immunogenicity. This is the first administration of this vaccine in a human.Aktivistët kundër vaksinimit të fëmijëve u mblodhën në një protestë në Uashington.

  Gabriele Cashman udhëtoi për pesë orë me makinë për të mbështetur kauzën kundër vaksinave. ...

 • Gazetarët Pa Kufi: Liria e shtypit, kurrë më e rrezikuar

  26 Prill, 2017

  harta liria e shtypitOrganizata Gazetarët Pa Kufi tha të mërkurën se “liria e shtypit nuk ka qenë kurrë më në rrezik” në shkallë globale. Deklarata u bë në raportin vjetor të organizatës që përfshin indeksin e lirisë së shtypit.

  Gazetarët Pa Kufi nënvizon në veçanti rastin e vendeve demokratike në përfundimet që nxjerr për lirinë e shtypit gjatë vitit të ...

 • Franca: Analizat konfirmojnë se Siria përdori gazin sarin

  26 Prill, 2017

  ministri i Jashtëm francez Jean-Marc AyraultAnalizat e kryera prej autoriteteve franceze mbi sulmin me armë kimike të 4 prillit në Siri tregojnë se qeveria siriane ishte përgjegjëse për përdorimin e gazit sarin kundër civilëve.

  Si pasojë e sulmit në qytetin e Khan Sheikhoun, nën kontrollin e opozitës, u vranë më shumë se 80 vetë. Kjo nxiti Shtetet e Bashkuara të ...

 • Rusia mund të ketë furnizuar Talebanët me armatime

  25 Prill, 2017

  Sekretari i mbrojtjes USADisa ditë pas sulmit të ashpër të Talebanëve ndaj një baze ushtarake afgane, zyrtarët më të lartë ushtarakë amerikanë nuk po i hedhin poshtë njoftimet se Rusia mund ta ketë furnizuar me armë grupin kryengritës.

  Gjatë vizitës në Kabul të hënën, Sekretari i Mbrojtjes Jim Mattis tha se Rusia po zgjedh të jetë një konkurent stategjik në ...

 • Para një gare të re armatimi?

  24 Prill, 2017

  tanku gjermanParë në prizmin global, bota ka rritur shpenzimet për armatimin. Në këtë përfundim arrin studimi i fundit i SIPRI-t me qendër në Stokholm. Diplomacia është në tërheqje e sipër.

  Për herë të parë që nga viti  2014 janë rritur shpenzimet globale për armatimin, bën të ditur “World Military Expenditure Report”, raporti i SIPRI-t, Qendrës Studimore të Paqes në Stokholm, (Stockholm International ...

 • Astronautja amerikane thyen rekordin e NASA-s

  24 Prill, 2017

  Astronaute amerikaneAstronautja amerikane Peggy Whitson theu rekordin të hënën për kohën më të gjatë që një amerikan ka kaluar në orbitë.

  Komandantja Whitson, që ndodhet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, u përshëndet nga presidenti Donald Trump që komunikoi me astronautët e stacionit, me një lidhje me video.

  “534 ditë dhe shumë të tjera më pas. Është një rekord i jashtëzakonshëm. Në ...

 • 140 ushtarë afganë të vrarë nga Talibani

  22 Prill, 2017

  afganistanNjë sulm vetëvrasës i Talebanit ndaj forcave afgane ka lënë 140 të vrarë në incidentin më të rëndë ndaj personelit ushtarak në Afganistan që nga 2001.

  Sipas dëshmitarëve, sulmi i kryer gjatë natës ndaj një baze ushtarake u realizua nga një grup xhihadistësh që qëlluan me armë mbi ushtarët, duke rezultuar në një betejë të ashpër ku disa xhihadistë mbetën ...

 • Marshime për shkencën në Ditën e Tokës

  22 Prill, 2017

  marshimi dita e tokesShkencëtarët po marrin hapa të pashembuj duke organizuar marshime në më shumë se 600 qytete të botës në kundërshtim të atyre që i shohin si përpjekje për të hedhur dyshime mbi dijen e bazuar mbi fakte.

  Mijëra shkencëtarë dhe përkrahësit e tyre morën pjesë në demonstrime të titulluara Marshim për Shkencën në qytete nga Austria, në Brazil, ...

 • OBSH: mijëra vetë vdesin nga hepatiti viral

  21 Prill, 2017

  hepatitOrganizata Botërore e Shëndetësisë e Kombeve të Bashkuara, OBSH, thotë se miliona jetë njerëzish mund të shpëtohen, nëse personat e infektuar me hepatit viral do të kishin bërë analiza dhe do të ishin mjekuar për këtë sëmundje që mund të jetë vdekjeprurëse.

  Të dhëna të reja të organizatës, të publikuara në raportin e vitit 2017 “Hepatiti”, tregojnë se rreth 325 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"