LAJMET NGA BOTA

 • Stoltenberg: Veprimet globale të NATO-s “mbrojtëse dhe proporcionale”

  22 Nentor, 2016

  stoltenbergSekretari i Përgjithëshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se veprimet e aleancës ndër vite kanë qënë “mbrojtëse dhe proporcionale” në përputhje me angazhimet ndërkombëtare. Duke folur në takimin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Stamboll, zoti Stoltenberg përmendi edhe marrëdhëniet me Rusinë, përpjekjet e dështuara për grusht shteti në Turqi si dhe zgjedhjet precidenciale në Shtetet e Bashkuara.

  Zoti Stoltenberg ...

 • Raport i ri: Mjekimet kundër HIV dhe lufta kundër SIDA-s

  22 Nentor, 2016

  barnaNdërkohë që afron Dita Botërore e SIDA-s më 1 dhjetor, një raport i ri arrin në përfundimin se një numër rekord njerëzish të infektuar me virusin HIV po mjekohen me ilaçe që u shpëtojnë jetën. Kjo ka rezultuar në uljen e numrit të vdekjeve nga SIDA dhe komplikimet që sjell kjo sëmundje.

  Raporti thotë se rreth 1 milion vetë gjetën ...

 • Përhapja e bakterieve rezistente ndaj ilaçeve

  21 Nentor, 2016

  bakterietBakteriet rezistente ndaj ilaçeve po shfaqen në pothuajse çdo spital. Pas dekadave të përdorimit intensivë të antibiotikëve, disa lloj bakteriesh u ndryshuan duke u bërë rezistente ndaj barnave të përdorura për t’i luftuar. Të paktën një bakterie ka krijuar rezistencë ndaj të gjitha llojeve të antibiotikëve. Shkencëtarët në Britani dhe pjesë të tjera të botës janë duke u përpjekur ...

 • Qasje e re ndaj trajtimit të vartësisë

  21 Nentor, 2016

  trajtimi-i-vartesiseNjë raport i ri, i publikuar të enjten nga zyra e këshilltarit të presidentit për shëndetësinë publike, përqendrohet tek shqetësimet mbi keqpërdorimin e substancave narkotike dhe vartësisë ndaj tyre. Në raportin e titulluar “Përballë vartësisë në Amerikë” Dr. Vivek Murthy e quan atë një prej krizave më të mëdha të shëndetit publik të ditëve të sotme.

  Në raportin e ri ...

 • Janinë, 30 muaj burg për shoferët e MPJ shqiptare

  18 Nentor, 2016

  greqiaNjë gjykatë e Janinës i shpalli sot fajtorë dhe vendosi të dënojë me burgim tridhjetë muaj secilin nga dy shoferët e Ministrisë së Jashtme shqiptare Altin Tafa dhe Agim Asllani. Shoferët u ndaluan të dielën në Pikën Kufitare të Kakavijës pasi në mjetin që ata drejtonin u gjetën disa tekste në gjuhën shqipe që po dërgosheshin në Ambasadën shqiptare ...

 • 25 vjet nga masakra e Vukovarit

  18 Nentor, 2016

  vukovariTë premten, kroatët do të shënojnë 25 vjetorin e marrjes së Vukovarit nga forcat serbe dhe masakrën e parë masive të luftës në ish Jugosllavi. Në vitin 1991, milicia serbe dhe ushtria jugosllave, të cilët refuzuan të pranojnë pavarësinë e Kroacisë, morën nën kontroll qytetin dikur të begatë dhe me popullsi të përzjerë etnike në brigjet e Danubit, pasi ...

 • Cili është sekreti i një jete të gjatë?

  16 Nentor, 2016

  1899Born in the 1800s

  Cili është sekreti i një jete të gjatë? Genet dhe…vezët. Këtë mund ta provojë italjanja Emma Morano, 116- vjeçare.

  Ajo është njeriu më ...

 • Një ndihmëse elektronike në hotele

  16 Nentor, 2016

  building-inspecting-robotBuilding inspecting robot

  Shumë hotele kanë njerëz në staf, të cilët punojnë për t’i ofruar shërbime mysafirëve të tyre. Shërbimet përfshijnë: sigurimin e shampos ose sapunit ...

 • Robotë në fermat bujqësore

  15 Nentor, 2016

  robot-fermaSpërkatja me kimikate, monitorimi dhe korrja e të mbjellave janë punë intensive që u marrin kohë fermerëve. Shkencëtarët po zhvillojnë tashmë një robot që mund të kryejë disa nga këto funksione duke përdorur identifikimin me frekuenca radioje. Një robot i tillë që mund të kryejë disa procese njëkohësisht mendohet se do të ndihmojë në uljen e shpenzimeve të fermerëve.

  Një ...

 • Si mund të shmanget influenca ruse në Europën Lindore?

  15 Nentor, 2016

  Në Bullgari e në Moldavi kandidatët pro-rusë kanë fituar zgjedhjet presidenciale. Forcimi politik i Moskës në të gjithë rajonin kërkon një koncept të ri të BE-së dhe të NATO-s, mendon Robert Schwartz.

  manovra-aeroplaniManovra e përbashkët ushtarake ruso-serbe (14.11.2014)

  Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Bullgari dhe në Republikën e Moldavisë nuk është një ogur i mirë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"